4. studija

Pasaules čempionam parabobslejā valsts prēmiju nepiešķir

4. studija

Dāvini ar prātu!

Neredzīgās Līvas gada notikums - mācību uzsākšana Babītes vidusskolā

Neredzīgās Līvas gada notikums – mācību uzsākšana Babītes vidusskolā

Saksofonu par savu instrumentu Līva sauc jau vairākus gadus, bet Babītes vidusskolu par savējo – pirmo gadu, un tas ir viņas gada notikums.

Babītes vidusskolas 11. klases skolniece Līva Paleja ir pirmā skolniece, kura, būdama neredzīga, uzsākusi mācības vispārizglītojošā skolā.

Līva šobrīd ir viena no vissekmīgākajām skolniecēm klasē. Pirmās desmit klases Līva pabeidza speciālajā skolā, kur mācās bērni ar redzes problēmām. Taču arī tad viņa uzdrīkstējās spert pārdrošu soli un nokārtot 9. klases centralizētos eksāmenus.

"Kāpēc es izlēmu integrēties normālā sabiedrība? Tā ideja man bija kādā 6 .klasē, kad man viss bija apriebies tajā iepriekšējā skolā. Visi mani ļoti apcēla. Tad es teicu – viss, es mācīšos masu skolā," stāstīja Līva.

Pašvaldība ir iegādājusies Līvai speciālo Braila rindu, ar kuras palīdzību ir iespēja strādāt ar datoru.

Gan Līvas mamma, gan pati Līva saprot – bez skolas vadības un skolotāju pretimnākšanas sapnis par parasto vidusskolu nebūtu realizējams. 

"Galvenais ir nenobīties. Visas problēmas ir risināmas, un jebkuram jautājumam var atrast atbildi. Mums skola nav ar īpašu vidi, bet Līvai no novembra ir arī asistente. Ir vienošanās, kuros mācību priekšmetos asistente ir klāt un palīdz Līvai. Kad asistentes nav skolā, tad izpalīdz klases biedri," teica Babītes vidusskolas direktore Ilze Rozenberga.

Līva atzina, ka sākotnēji viņai bijis ļoti grūti pēc balsīm atšķirt klases biedrus, jo iepriekšējā skolā viņai bija vien astoņi klases biedri, bet Babītes vidusskolā klasē ir kopumā 21 skolēns.

Pretēji Līvai viņas jaunajiem klases biedriem šķiet, ka ar jaunajiem apstākļiem Līva galā tikusi zibenīgi.

Un vēl pavisam nedaudz laika un, šķiet, Līva savu tagadējo skolu pazīs nekļūdīgi, kaut arī nekad to nav redzējusi.

"Es apmēram jūtu, kur es esmu, bet es nevaru atcerēties visas kāpnes, kā ir jāiet. Mani mulsina tas, ka kāpnēm ir vairāki veidi, kā var iziet uz vienu stāvu. Var iziet tā, var citādāk," teica jauniete.

Jauni mācību materiāli, jauna mācīšanās kārtība un pat iepriekš nemācītas tēmas. Līvas vecāki ļoti labi apzinājušies, ka mācības vispārizglītojošā skolā būs smags darbs net tikai Līvai, bet arī viņas vecākiem un māsām, jo visa ikdiena ir pakārtota tam, lai atbalstītu Līvu. Turklāt neviens nespēj dot padomu, kā pareizi rīkoties, lai neredzīgs bērns varētu mācīties, pielāgojoties apstākļiem vienkāršā vidusskolā.

"(..) Ja vecāks ir ar mieru tam visam pieslēgties un atbalstīt bērnu, tad šī ir ļoti lieliska iespēja. Jo šī ir tā īstā, lielā dzīve, kur šie bērni nonāk. Viņi iemācās būt gatavi savai lielajai dzīvei, pabeidzot vidusskolu.  Jo tālāk ir jāmāk pašiem kulties pa dzīvi, studēt un cīnīties tālāk, jo mammas jau vienmēr nav blakus," sacīja Līvas mamma Baiba Paleja.

Līvai ir absolūtā dzirde. Viņa ir pabeigusi mūzikas skolā klavierklasi, pašmācības ceļā apguvusi ģitāras un flautas spēli, bet viņas tālākie dzīves sapņi ir saistīti ar saksofonu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt