Nāciet līdzi apskatīt neprātīgo un skaisto Rīgu! Ukrainietes Anastasijas 4. dienasgrāmata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Arī ukrainietes Anastasijas dzīvi kājām gaisā sagrieza 24. februāra agrs rīts, kad Krievija uzsāka karu pret Ukrainu. "Es negribu sākt jaunu dzīvi. Es gribu turpināt savu dzīvi. Pagaidām citā valstī, bet ar Ukrainu sirdī," saka Anastasija, kuru ceļš atvedis uz Rīgu. Par to, kā nokļuva Latvijā un kāda ir mūsu valsts bēgļa acīm, viņa stāsta Latvijas Televīzijas jauniešu satura platformas "16+" dienasgrāmatu sērijā.

Ukrainietes Anastasijas dienasgrāmata

Anastasija ir no Ukrainas galvaspilsētas Kijivas.

24. februārī, kad Krievijas karaspēks iebruka Ukrainā, viņas dzīve tāpat kā citiem Ukrainas iedzīvotājiem sagriezās kājām gaisā. Tobrīd viņa bija Krievijā, kur piedalījās raidījuma filmēšanā

3. martā Anastasija no Krievijas devās uz Latviju.

Anastasija Latvijas Televīzijas jauniešu satura platformas "16+" dienasgrāmatu sērijā atklāja dzīvesstāstu, stāstīja par savu ceļu uz Latviju, dalījās ar piedzīvoto uz valstu robežām, devās ekskursijās un degustēja mūsu ēdienus.

 

"Ukrainietes Anastasijas dienasgrāmata" – 4. epizode

Es vēlos uzzināt un pastāstīt par valsti, sākot ar tās galvaspilsētu. Nāciet man līdzi, lai apskatītu neprātīgo un skaisto Rīgu! Ceļojumu sāksim no vecpilsētas. Šī nav vieta augstiem papēžiem. Esiet uzmanīgi!

Vecrīga ir Rīgas sākumpunkts. Te ir vēsturiskās pilsētas robežas, pirms pilsēta ievērojami paplašinājās 19. gadsimta beigās. Te izskatās kā senos laikos, bet cilvēkiem ir mūsdienīgs apģērbs. Te ir gluži kā 16.gadsimtā.

Vecpilsēta ir pilsētas sirds. Sākot ar satriecošu arhitektūru, līdz pat pasaules līmeņa muzejiem. Ieskatieties, kas ir Top10 lietas, ko apskatīt un ko darīt UNESCO Pasaules kultūras mantojuma vietās.

Es īsti nesaprotu, kāpēc šī skulptūra ir pie baznīcas. Varbūt kāds var man paskaidrot? Lūdzu?

Anastasija prāto, kādēļ šeit ir Brēmenes muzikantu skulptūra.
Anastasija prāto, kādēļ šeit ir Brēmenes muzikantu skulptūra.

Mazliet vēlāk...

Jūs neticēsiet! Pirms sekundes kāds vīrietis gāja man garām un teica: "Tas piemineklis ir dāvana no Brēmenes pilsētas."  Nu es to zinu.

Ejam tālāk. Tas ir Melngalvju nams. Tas tika uzcelts 14. gadsimtā Melngalvju brālībai. Tagad te ir muzejs. Augšstāvā ir balles zāles, kur vēsturiski notikuši daudzi grezni pasākumi: sagaidīšanas ceremonijas karaļiem un karalienēm, prezidentiem. Te notiek arī kultūras pasākumi: balles, klasiskās mūzikas koncerti, teātra izrādes un operas ar pasaulslavenām zvaigznēm.

Šo namu Otrā pasaules kara laikā sabombardēja vācieši. Ikviens varēja piedalīties atjaunošanā, ziedojot piecus latus, un simboliski ielikt te ķieģeli.

Pie Rolanda statujas sastapts vīrietis: Vai ūdens ir labs?

Anastasija: Jā. Lielisks ūdens!     

Vīrietis: Labi! Jums patika?

Anastasija: Jā, protams. Ja rīt nebūšu mirusi, tas ir labs.


Rīgas viesi: Mēs esam no Ēģiptes, bet dzīvojam Londonā.

Anastasija: Skaidrs. Ko jūs darāt šeit?

Rīgas viesi: Mums bija sacensības. Atbraucām arī apskatīt Rīgu.

Rīgas viesi.
Rīgas viesi.

Anastasija: Kāda jums šķiet Vecrīga?

Rīgas viesi: Fantastiska. Te ir kultūru sadursme – ir vecpilsēta un mūsdienu pilsēta kopā. Apbrīnojami. Mēs gribētu palikt vēl dažas dienas, lai to apskatītu. Te ir tik jauki.

Anastasija zēnam: Un kā tev patīk šī vieta?

Zēns: Es to mīlu!


Latvija tika okupēta divreiz – to iekaroja Vācija un Padomju Savienība. Brīvības piemineklis atgādina par latviešu nāciju, neatkarību un brīvību. Te rakstīts "Tēvzemei un Brīvībai". Te ir 56 skulptūras un 13 skulptūru grupas četros līmeņos.

Es vēlos pateikt, ka te ir daudz skulptūru, kas rada atklātības un brīvības sajūtu. Varbūt latvieši grib būt atvērtāki. Kā redzu, latvieši ir mazliet noslēgti ļaudis. Varbūt māksla atgādina latviešiem, ka viņiem jābūt atvērtākiem, – kā vējam.

Ir ļoti grūti nofilmēt visu Rīgu, jo katra iela te ir kā meistardarbs, ir grūti nofilmēt visu. Tāpēc mēs to nedarām.


Nākamā vieta, kuru apskatīsim. Cenšos iegaumēt šī tirgus vārdu. Palīdziet man! Ā... Āgenskalna tirgus.

Šajā stūrī bija taverna "Sētas". Pirmais tirgus atradās pie šīs tavernas 19. gadsimtā. Tirgošanās notika tepat uz ielas zem klajas debess. Tas radīja neērtības, īpaši lietainā laikā. Tāpēc valdība nolēma uzbūvēt jaunu, slēgtu tirgu. Šādas ķieģeļu ēkas tika būvētas daudzviet Rīgā, piemēram, skolas.

Te pat ir Madonna. Latviešiem pašiem sava Madonna.

Anastasija, Madona un Madonna.
Anastasija, Madona un Madonna.

Šī vieta neizskatās pēc tirgus. Tā vairāk izskatās pēc galerijas vai kā tamlīdzīga. Mums ir šīs vietas attēli. Labi. Rīgas tirgū mēs varam nopirkt pat motociklus.

Tās ir latviešu tradicionālās zivis – luči. Tie Baltijas jūrā uzturas tikai divus mēnešus – jūlijā un augustā. Bez sāls, bez nekā – tā vienkārši, tikai zivs. Nav slikti. Tiešām garšīgi.

Esam atraduši arī kazas sieru. Ļoti garšīgs! Ļoti! Es pat varu teikt, ka šis ir labākais siers, ko jebkad esmu pagaršojusi. 


Nākamā pietura – Tallinas kvartāls. Padomju laikā te bija ātrās palīdzības depo. Tagad te ir naktsdzīves kvartāls jauniešiem. Ja esat jaunieši, nāciet un izbaudiet.

Anastasija Tallinas kvartāla apmeklētājam: Ja vēlos iepazīt Rīgu, vai šī man ir īstā vieta?

Anastasija tērzē ar Tallinas kvartāla apmeklētāju.
Anastasija tērzē ar Tallinas kvartāla apmeklētāju.

Apmeklētājs: Jā, protams, šī ir viena no populārākajām vietām, kur atpūsties. Ja esat ieradies pilsētā, jums jāatnāk uz šo pagalmu, lai to izbaudītu.

Jaunietis Tallinas kvartālā Anastasijai: Man ļoti patīk šī vieta. Agrāk te bija tikai vecas ēkas, nekā nebija. Es te zīmēju grafiti, tāpēc pazīstu šo vietu jau sen. Man pienākas lētāki dzērieni.

Anastasija: Tu esi tik stilīgs!

Jaunietis: Paldies! Tagad man šī vieta šķiet pārāk populāra. Piektdienu, sestdienu vakaros te ir pārāk daudz ļaužu. Taču man vienalga te patīk.


"M/Darbnīca" fon Stricka villā

Vēlos jums parādīt tos puišus tur augšā. Forša vieta, jo tie raksturo to kultūru un cilvēkus, kas te dzīvo. Ja esi supermoderns jaunietis un ierodies vietā, kur ir senas lietas, tad ir pat citāda sajūta. Es te filozofēju. Sajūtiet šo vietu! Es ceru, ka šī vieta ir Rīgas vaibs, jo te ir tik forši.

Anastasija: Kāpēc jūs izvēlējāties šo vietu, kur dzīvot?

Harijs: Es te strādāju.

Anastasija: OK ! Un kā ir? Ja jūs te strādājat, tad zināt tās raksturu?

Harijs: Tas ir vienīgais bārs, kurā es gribu strādāt. Es vispār negribēju strādāt bārā.

Anastasija: Kāpēc jūs pārdomājāt?

Harijs: Te ir daudz mūzikas, koncerti, reivi, ir arī mākslas galerija.

Anastasija: Kāds ir šīs vietas koncepts?

Harijs: Es teiktu – māksla pāri visam. Māksla un laba noskaņa.

Anastasija: Ja es gribu iepazīt Rīgu, vai man jānāk šurp?

Harijs: Noteikti. Te ir arī māksla. Mēs varam uzkāpt mazliet augstāk, varu jums parādīt torni. Tā ir slepena vieta, visus mēs tur nelaižam. Tikai tos, kas ir jauki, un parasti viņi tādi ir.

Anastasija: Es esmu jauka! Sakiet, ka esmu! Te ir ļoti skaisti. Forši! Cik veca ir šī ēka?

Harijs: Es teiktu, no 1850. gada. Visa šī apkārtne tika apbūvēta ap to laiku.


Sastaptās jaunietes: Mums patīk šī vieta, jo tā ir ļoti estētiska, te ir labi mākslas darbi, kurus var nopirkt par labu cenu. Laba noskaņa.

Anastasija: Jūs te kaut ko nopirkāt?

Jaunietes: Nē, nevaram atļauties, bet te ir ļoti labas cenas. Mums patīk apskatīt skaistu mākslu. Parasti te ir Latvijas un Rīgas mākslinieku darbi. Ja jums interesē Latvijas māksla, jums noteikti jānāk šurp.

Anastasijas: Jā. Paldies. Jūs esat tik foršas.

Jums ir paveicies, ka jums ir Rīga! Tiksimies nākamnedēļ. Uz redzi!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti