«Metalurga» strādniekus visvairāk satrauc neziņa par nākotni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 1 mēneša.

Galvenais ir neziņa par rītdienu – tā notiekošo uzņēmumā „Liepājas metalurgs” raksturo strādājošie, kuri nu jau vairākus mēnešus saņem uz pusi mazākas algas nekā līdz šim. Daudzām ģimenēm radušās finansiālas grūtības, lai varētu norēķināties par kredītiem, komunālajiem maksājumiem un sagatavot bērnus skolai.

„Neko jau tu nevari plānot, jo nezini, tu varbūt rīt būsi uz ielas. Neviens neko konkrētu nevar pateikt, kas ar mums notiks. Vai mēs strādājam, vai mūs slēdz ciet un kas mums jādara.” - Nelielai telefonsarunai piekrīt uzņēmuma „Liepājas metalurgs” darbiniece Gundega Kristvalde. Ilgus gadus „Metalurgā” strādā arī viņas vīrs. Agrāk dzīvesbiedrs saņēmis ap 300 latiem mēnesī, bet Gundega pelnījusi ap 200 latiem, tagad ienākumi sarukuši uz pusi. Ģimenē aug divas meitas - viena mācās augstskolā, otra ies sestajā klasē. Gundega stāsta, cik lieli bijuši ģimenes ienākumi augustā:” Es saņēmu 100 latus, vīrs nedaudz vairāk – 170 latus. Vēl jau kaut ko varam samaksāt, kamēr nav siltums. Skolai gan nekas nav nopirkts, jo nezinām, kā būs ar līdzekļiem.”

157 latus 10. augustā saņēmis „Liepājas metalurga” darbinieks Egons Kļava. Viņa ģimenē pagaidām nav nopietnu finansiālu sarežģījumu, jo pašam izdevies vasarā piestrādāt, dzīvesbiedre strādā skolā un bērni jau izauguši, taču viņam ir grūti iedomāties, kā izdzīvo pārējie: ”Es zinu vienu vīrieti, kurš viens audzina trīs bērnus. Viņš teicis, ka nezina, kā palaist bērnus uz skolu, jo nav par ko pat kurpes nopirkt. Tā kā tas citiem cilvēkiem ir ļoti traģiski.”

„Liepājas metalurga” arodbiedrības vadītājs Jānis Grava skaidro, ka nākamnedēļ 75 latus saņems tie vecāki, kuru bērni uzsāks mācības 1. klasē. To paredzot koplīgums un arī šajās finanšu grūtībās ieviestā kārtība nemainīšoties. „Liepājas metalurgā” neziņas un gaidīšanas laiks sākās jau pirms pieciem mēnešiem, spriež Jānis Grava, norādot, ka šobrīd ir parādījies kaut neliels cerību stariņš: ”Ja 26. augustā tiek apstiprināts tiesiskās aizsardzības plāns, arī tas nenozīmē, ka mēs sāksim strādāt – 1., 2. vai 3. septembrī. Mums gan parādās cerība, ka būs apgrozāmie līdzekļi, lai varētu sākt iepirkt izejvielas, sākt ražot un cilvēki varētu saņemt algas.”

Pienākuši laiki, kad metalurgi spiesti lūgt sociālo palīdzību, skaidro Jānis Grava. Līdz šim zināms, ka no „Metalurga” ir aizgājuši aptuveni 220 strādājošo. Daļa no viņiem, visticamāk, ir pensionāri, kā arī cilvēki, kuri jau atraduši citu darbu, spriež Nodarbinātības valsts aģentūras Liepājas filiāles vadītāja Dace Baumane. No 17. aprīļa līdz šai dienai filiālē ir reģistrējušies 96 bijušie metalurga darbinieki, turklāt dažādu profesiju cilvēki:

”Vienmēr liekas, ka „Metalurgs”, tie ir metalurgi – karstā metāla novācēji. Jā, arī tādi cilvēki ir aizgājuši, bet mums ir auto atslēdznieki, automobiļu vadītāji, laboranti, ritošā sastāva atslēdznieki, uzskaitvedis, frēzētājs, ekonomists, rūpniecisko iekārtu inženieris, tehniskās struktūrvienības vadītāja vietnieks, velmētājs, darba rīkotājs, apsargi, dārznieks, celtņu operators, stropētāji un tā tālāk.”

No šiem 96 cilvēkiem, darbā ir iekārtojušies 12. Vairāki no viņiem dara pilnīgi citu darbu, piemēram, metāla griezējs kļuvis par aprūpētāju.

Tikmēr daudzi uzņēmuma darbinieki joprojām cer, ka „Metalurgs” septembrī atsāks strādāt un viņiem būs darbs. Citi lūkojas jau ārpus mūsu valsts robežām, kur iespējams strādāt līdzīgu darbu. Savukārt „Liepājas namu apsaimniekotājs” pēdējā laikā novērojis, ka daudzdzīvokļu ēkās, kurās dzīvo „Metalurga” darbinieki, apmaksas līmenis par komunālajiem pakalpojumiem sarucis par 5–7 %.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti