Zootehnikums

Kārlis Bardelis: laivā pāri okeāniem

Augstāk par zemi

Intervijas ar rakstnieku Zigmudu Skujiņu. Ierosinātās tēmas un to piepildījums

"Nākamie 90" Otrais stāsts: Mārtiņš Otikovs

Mārtiņš upurē Dievam sapni par ģimeni. «Nākamie 90» pēc 10 gadiem

Pirms desmit gadiem esejā par Latvijas nākamajiem 90 gadiem Mārtiņš Otikovs no Rīgas rakstīja: „Latvijai ir jāapzinās, cik ļoti liela nozīme valsts eksistences nodrošināšanai ir vērtībām. Šīs vērtības visstingrāk iemieso un tās visskaidrāk izpaužas ģimenē – sabiedrības pamatelementā. Latvijai ir jābalstās uz stipru ģimeni, tās vērtībām un svētumu.” Toreiz Mārtiņš bija ļoti kārtīgs 12.klases skolnieks. Tagad viņš ir kļuvis ticīgāks. Viņam ir 28, dzīvo un studē Izraēlā. Īpaši interesantas šķiet viņa pārdomas par reliģijas un zinātnes attiecībām.

Mārtiņa eseja Latvijas 90. jubilejā:

„Es esmu tāds pats kā jebkurš cilvēks, kurš strādā savu darbu, kurš ir katolis, kurš cenšas dzīvot ar savu ticību.” Un šo stāstu es sauktu par „dzīvot citiem”, tas ir, veltīt savu dzīvi citiem cilvēkiem. „Tie, kas ir gatavi uzupurēties par citiem, tie ir tie laimīgākie cilvēki.”

Mārtiņš ir kādas reliģiskas organizācijas biedrs. Šīs organizācijas nosaukums ir “Opus Dei”. „Tās misija ir atgādināt cilvēkiem, ka viņi ir aicināti uz svētumu. Tuvināt citus cilvēkus Dievam.”

Mārtiņš to arī aktīvi dara: „Sniegt viņiem, pirmkārt, piemēru ar savu dzīvi. Cilvēki ne tik daudz klausās, ko mēs sakām, bet, pirmkārt, skatās, ievēro, ko mēs darām.”

"Nākamie 90"

2008.gadā, svinot Latvijas deviņdesmito jubileju, sarīkoja eseju konkursu "Nākamie 90". Tajā piedalījās skolas vecuma jaunieši no visas Latvijas.

Nu desmit gadus vēlāk uzrunā Latvijas Radio vairākus no šiem jauniešiem:

Pēc izglītības viņš ir biologs, bet pašlaik veic vienu interesantu pētījumu. Mārtiņš ir aizgājis vairāk uz fizikas pusi, viņš pēta jaunu magnētiskās rezonanses metodi, kas ļautu cilvēkiem kustēties un tajā pašā laikā izmeklēt viņus. „Neesmu saskāries ar konfliktiem starp zinātni un reliģiju. Man liekas, ka cilvēkiem liekas, ka šis konflikts eksistē tādēļ, ka viņi nezina daudz vai nu par reliģiju, vai nu par zinātni.”

Mārtiņš nevēlējās, lai intervija notiktu viņa mājās. Tā vietā viņš to visu noorganizēja studentu viesnīcā. „Kaut kādā ziņā šīs man reizē ir arī mājas.”

Viņš arī atdala to publisko no privātā. „Teiksim, es esmu no ziemeļiem, līdz ar to… Tas nozīmē, ka es cenšos ļoti norobežot privātās dzīves sfēru, to, kas ir maniem draugiem, no tā, ko es varbūt lieku uz paplātes citiem cilvēkiem,” saka Mārtiņš.

Viņš pievērš lielu uzmanību niansēm, un tas bija jūtams mūsu sarunas laikā, kad viņam uzdevu āķīgākus jautājumus un pat arī diezgan vienkāršus. „Mēs bieži vien domājam, ja mēs nesasniedzam kaut ko, mēs esam izgāzušies. Varbūt es vienmēr pārāk cenšos pateikt tiešām visu pareizākajā veidā, kas ir iespējams,” saka Mārtiņš.

Man šķiet, ka viņš pat ir kļuvis ticīgāks šo desmit gadu laikā dažādu notikumu dēļ, kas, iespējams, mainīja viņa domāšanu un personību.

„Sākot ar to, ka mans tēvs nomira, kad es biju relatīvi mazs puika. Un māte ir izaudzinājusi mūs - piecus bērnus.”

Viens no tiem notikumiem, kas patiešām mainīja viņa dzīvi, bija brāļa nāve. Tas bija viņa vecākais brālis, kuram diemžēl bija nopietnas problēmas ar narkotikām. „Tas ir prasījis raudzīties uz lietām ar citām acīm. Tas nav bijis viegli, bet tas ir licis uzdot sev jautājumu: “Kāpēc?””

Mārtiņš iestājas par ģimenes vērtībām, par ģimeni kā tādu, bet tajā pašā laikā viņam savas ģimenes nav. Visticamāk, arī nebūs, jo Mārtiņš ir apņēmies ievērot celibātu.

„Sāku praktizēt varbūt vairāk ticību, kad es biju pusaudzis. Es domāju par to, ka Dievs mani aicina uz ko īpašu. Jā, es būtu ļoti priecīgs veidot ģimeni, bet reizē es esmu sapratis, ka Dievs no manis prasa šo upuri. Un līdz ar to es atsakos no iespējas veidot ģimeni un veltu viņam šo sapni, lai būtu vairāk atvērts tam, ko Dievs no manis prasa, lai varētu kļūt pieejamāks Dieva plānam.”

Tagad Mārtiņš ir atgriezies Izraēlā, un tur viņš turpina studijas doktorantūrā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti