Dienas ziņas

Galdā ceļ pašdarītu medalu

Dienas ziņas

Latgalē sākusies medus sezona

Mārsnēnos gatavo dažādu veidu sierus

Mārsnēnos gatavo dažādu veidu sierus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 3 mēnešiem.

Mārsnēnu pagasta „Ieviņu” saimniecībā Līgo vakara svētku galdā tiks celts ne tikai tradicionālais ķimeņu siers, bet arī mocarella, brinza, mīkstais siers, kas ietīts vīnogu lapās, un vēl citi gardumi – tas viss pašu saimnieces roku darbs. Ģimenes mājražotāju uzņēmums “Ieviņkalni” nesen nosvinējis gada jubileju, taču sierus šajās mājās gatavo un jaunas receptes meklē jau krietni ilgāku laiku.  

„Ieviņu” māju saimniece Jeļena Juhno ar ģimeni uz laukiem no Rīgas pārcēlās pirms gandrīz 20 gadiem. Toreiz viņas tēvs veselības problēmu dēļ meklējis dzīvesvietu tīrā un dabiskā vidē. Lauku dzīve iepatikusies, saimniekojuši, turējuši lopus un domājuši, ko vēl ar pienu bez nodošanas pārstrādes uzņēmumam varētu iesākt paši.

“Ieviņas” saimnieces meita Ludmila Boroduļina stāsta, ka viss sākās ar tradicionālajiem produktiem – sviestu, krējumu, saldo krējumu, „bet ļoti gribējās uztaisīt sieru”.

„Tad mēs sākām pētīt tradicionālās siera receptes un mazāk tradicionālas, un pamazām kaut kas sāka sanākt,” saka Ludmila.

Nu jau pieredze gana liela, lai ķertos arī pie mums neierastākiem sieru veidiem, kā, piemēram, mocarellas. Jeļena rāda, ka tas tāds karsts darbiņš – siera masa jāmīca katliņā uz plīts. Viņa stāsta, ka gadus četrus mocījusies, kamēr to daudz maz apguvusi.

„Ja sanāk, tad viegli sanāk, bet 15 reizes pēc tam nesanāk, un tu nezini, kāpēc, dari visu to pašu,” par mocarellas pagatavošanu stāsta saimniece.

Jeļena Juhno pēc izglītības ir bioloģe, savulaik strādājusi laboratorijā, un smej, ka eksperimenti viņai ir tuvi, tāpēc nu šo savu azartu liek lietā, domājot arī sieru receptes. Griboties apgūt fetas gatavošanu, pagaidām iemācījusies taisīt brinzu, tāpat domājot par aitas piena sieriem. Galvenais – lai pašai interesanti un neapnīk.

„Mēs liekam sierā visu, kas ir ēdams. Pavasarī, kad tikai pirmās zālītes izaug, nātrītes un lociņi, lupstājs, mēs visu liekam sierā,” atklāj saimniece.

Saimniecība ir bioloģiski sertificēta, nu tiek strādāts pie tā, lai arī siers iegūtu bioloģiski ražota produkta statusu. Pienu nododot pārstrādei, tas iet vienā katlā ar parasto pienu, tādējādi savu vērtību zaudējot, tāpēc arī „Ieviņās” cenšas pēc iespējas vairāk rast tam citu pielietojumu.

„Gribas saglabāt to vērtību, ko mēs sagādājam, to pienu un dot citiem, jo mēs paši arī cenšamies tā ekoloģiski dzīvot,” skaidro Jeļena Juhno.

Protams, gatavojoties saulgriežu tirdziņiem, krietnā daudzumā sagatavots arī ķimeņu siers. Vismaz reizi gadā pēc tā esot liels pieprasījums. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti