Dienas ziņas

Gadu bez lifta un sastatnēs

Dienas ziņas

Pirmais gads "Trušmīļu skolā"

Anšlava Eglīša piemiņas glabātāja

Māra Ozola - Anšlava Eglīša piemiņas glabātāja

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Krimuldas novada Inciemā kādreiz dzīvoja rakstnieka Anšlava Eglīša ģimene. Viņu gaitas šajā vietā nu jau vairākus gadus pēta latviešu un literatūras skolotāja Māra Ozola. Viņa Inciemā izveidojusi rakstnieka ģimenei veltītu kultūras centru un izdevusi grāmatas.

Rakstnieka Anšlava Eglīša ģimenei veltīto kultūras centru inciemiete Māra Ozola izveidojusi ūdens tornī, telpā, kur kādreiz atradies pasts. Kundze atzīst, ka ar izcilo personību iepazinusies vien pēc ieprecēšanās Inciemā, kad sākusi strādāt Turaides pamatskolā, par latviešu valodas skolotāju. Līdz tam Eglīša vārdu nēesot pat dzirdējusi.

"Sākumā bija doma saglabāt Eglīša piemiņu. Tad es sapratu, ka viņu nekā nevar noplēs nost no pārējās ģimenes, jo nav runa par vienu izcilu cilvēku, ir runa par inteliģentu paaudzi, kura tika barbariski iznīdēta," saka literatūras pētniece Māra Ozola.

Šobrīd Māra Ozola strādā Murjāņu sporta ģimnāzijā. Viņa atzīst, mūsdienās mudināt bērnus lasīt kļūst aizvien grūtāk. Tad nu talkā nākas ņemt visādas metodes, viena no efektīvākajām esot - kā viņa pati to dēvē – piespiedu lasīšana.

"Viņi baidās no grāmatām, no tā ka būs jālasa. Noliek priekš skaistu grāmatu, kaut ar bildēm, viņam bail viņu paņemt rokā. Es eju soli pa solim. Es cik spēdama dodu viņiem čamdīt grāmatas, runāju un palaižu riņķī un es redzu, dažs jau pašķirsta, paver, palasa kaut ko, jo man ir tāds riebīgs termins – ārpusklases lasīšana," skaidro literatūras pētniece.

Māra Ozola neuzskata, ka skolēniem būtu jāizlasa visa programmā noteiktā obligātā literatūra. Bērniem, protams, ir jāzina kas ir Rainis, Blaumanis vai Veidenbaums, taču viņa piedāvā skolēniem pašiem izvēlēties kādas grāmatas lasīt. Māra Ozola uzskata, pusaudžiem paredzētās literaturas klāstā ir pārāk daudz fantastikas, tāpēc viņa pati ķērusies pie grāmatu rakstīšanas. Iznākuši divi darbi, Ala un Cietoksnis. Šajos darbos izceltas cilvēciskās attiecības.

"Man grāmatas visu laiku ir kaut kur, viņas lasa. Siguldas bērnu bibliotēka teica viņiem plauktā nestāvot nemaz, jo tad kad bērni izlasa, tad tūlīt lasa vecāki," atklāj Ozola.

Skolotāja atzīst, padomā ir idejas vēl citu grāmatu rakstīšanai, trūkst tika laika, kad to īstenot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti