Kultūras Rondo

Rudens kamermūzikas festivāls - sešas programmas sešās pilsētās

Kultūras Rondo

Vokālisti studiju draudzību turpina ar koncertiem "Baltijas vokālie stāsti"

Mākslinieks Kazimirs Laurs 94 gadu vecumā rada mākslas darbus planšetdatorā

Mākslinieks Kazimirs Laurs 94 gadu vecumā mākslas darbus zīmē planšetdatorā

Nepārtraukti ir jāmācās – par to ir pārliecināts mākslinieks Kazimirs Laurs, kurš 94 gadu vecumā apguvis moderno tehnoloģiju iespējas un savā iPad planšetdatorā zīmē mākslas darbus. Šobrīd planšetdatorā tapušo zīmējumu izstāde ar nosaukumu “Vecā pasaule, jaunā pasaule” apskatāma Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā.

Kazimirs dzimis Latvijā, Rēzeknes novada Makašānu pagasta Šķerbinieku ciemā, taču 1950.gadā izceļoja uz ASV un apmetās uz dzīvi Dienvidkalifornijā.  Mākslinieks regulāri ierodas apciemot draugus un radus Latvijā.  Izstāde “Vecā pasaule, Jaunā pasaule” ir Kazimira Laura jaunākais radošais veikums, 94 gadu vecumā iepazīstot modernās tehnoloģijas un iPad planšetdatorā radot krāsainus mākslas darbus.

“Ko es varu teikt, paldies par rudeni, par atnākšanu. Es domāju, skatāties bildes, tās vairāk stāsta;  ar runāšanu cilvēku var apmānīt, bet ar bildēm, ja skaties – kas tur ir, tas tur ir,” saka Kazimirs Laurs.

Lai gan mākslinieks aktīvi gleznot ir pārstājis jau 2000.gadu sākumā, tomēr viņš nepārtraukti turpinājis savu radošo darbību, zīmējot ainavu un ziedu skices ar krāsu zīmuļiem. Savukārt, pateicoties krustmeitai Ingai Gorsvānei-Buellai,  2017. gada nogalē viņš atklāja sev jaunu izteiksmes veidu, zīmējot planšetdatorā.

“Pateicības dienā, kas mums ir novembrī, es viņam iedevu savu pamēģināt [planšetdatoru], un viņš pilnīgi kā zivs ūdenī, viņš momentā uztvēra aplikāciju, kā zīmēt, ko izvēlēties, un sāka zīmēt. Tad mēs iedomājāmies Ziemassvētkos viņam nopirkt [planšetdatoru], es viņam uzprasīju, vai viņam ir interese, un viņš momentā, kas viņam ir ļoti neparasti, teica, ka jā. Mēs nopirkām, un Ziemassvētku rītā viņš pilnīgi bija kā mazs bērns. Viņš bija tik sajūsmināts. Kopš tā laika 60–70 zīmējumus ir uzzīmējis,” stāsta Inga Gorsvāne-Buella.

Gorsvāne-Buella apliecina, ka Kazimirs joprojām ir aktīvs, kustas un nesēž uz vietas ne fiziski, ne garīgi.

“Viņš 60 gadus ir galvenais menedžeris savā dzīvokļu mājiņā, viņš to māju sakopj, joprojām 94 gadu vecumā kāpj kokos, zāģē zarus. Vakaros viņš sāk zīmēt, tā ir atpūta, viņam patīk to darīt, pasēdēt, pazīmēt. Pa dienu strādā, naktīs zīmē,” atklāj Gorsvāne-Buella.

Izstādes atklāšanā bija ieradušies Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolas audzēkņi, pasniedzēji, Kazimira Laura radi, draugi un paziņas. Personīgi ar Kazimiru Lauru jau aptuveni 16 gadus ir pazīstama māksliniece Gundega Rancāne. Gundega atzīst, ka Kazimirs Laurs ir apveltīts ar labu humora izjūtu, spēju meklēt un atrast arvien ko jaunu.

“Es domāju, ka, neraugoties uz viņa milzīgo dzīves pieredzi un cienījamo vecumu, viņš savos darbos ir ārkārtīgi jauneklīgs, atraktīvs un drosmīgs. Vakar mēs pie vakariņām runājām ar Kazimiru par bailēm. Katru reizi, kad mēs sarunājamies, ir kaut kāda filozofiskā stīga, un vakar tā bija baiļu tēma. Ka cilvēkiem ir tik daudz dažādu baiļu, kas spēj padarīt dzīvi nekvalitatīvu un nebaudāmu. Un gribu teikt, ka Kazimira darbos ir šī lielā personības brīvība, nejūt to graujošo baiļu smaku, tāda uzdrīkstēšanās un prieks,” atzīst Gundega Rancāne.

Laurs regulāri apciemo Latviju, savos darbos viņš ir atainojis Latvijas dabu, arī šajos, kas tapuši planšetdatorā. Jautājot, kā tiek veidoti darbi, Kazimirs Laurs ņem planšeti rokās un rāda, kā top modernā māksla. Apkārt sanāk izstādes apmeklētāji, jo īpaši lielu interesi izrāda bērni.

“Tas tā, kā bērnu spēles, tikai spēlējies ar krāsām,” rāda un stāsta Laurs.

Sarunas noslēgumā Kazimiram jautā, kā spēt uz dzīvi raudzīties enerģiski, ar prieku, mērķtiecīgi virzoties uz priekšu.

“Vajag domāt priecīgā skatā, nevis nospiedošā, vienmēr var kaut ko darīt, lai dzīve būtu citādāka. Un šodien ir jāmācās, galvenais jāmācās, ja nemācies, tad ieej tādā kā purvā. Ir jāmācās. Es nekad nedomāju, ka es sākšu iPad darbus zīmēt, tas dod enerģiju,” atbild Kazimirs Laurs.

Kazimira Laura iPad planšetdatora zīmējumu izstāde “Vecā pasaule, jaunā pasaule” Rēzeknes Mākslas un dizaina vidusskolā būs skatāma līdz novembra sākumam. 7. novembrī Kazimirs Laurs svinēs jau savu 95. dzimšanas dienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti