Labrīt

«Maija svētki»: Helēna Marga – krievu sievietes ar apbrīnojamu enerģiju un nostāju

Labrīt

Darba devēji Eiropas naudas apguvē uzteic ZM, bet IZM mudina pasteigties

«Maija svētki»: Kārlis Tols un mākslinieku spēja runāt daudz atklātāk

«Maija svētki»: Kārlis Tols un mākslinieku spēja runāt daudz atklātāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

4.maija svētku laikā Latvijas Radio Ziņu dienests piedāvā jaunu ierakstu sēriju “Maija svētki”. Tie ir desmit personīgi žurnālistu stāsti par mūsu laika biedriem - ar visdažādāko dzīves pieredzi un uzskatiem. Radio latviešu un krievu žurnālisti izvēlējās varoņus, ar kuriem pārrunāt tos jautājumus, kas vēl joprojām ir sāpīgi un līdz galam neizrunāti. Kāpēc dzīvojam vienā valstī, bet mums ir atšķirīga vēsture?  Kāpēc, esot kopā, tik maz zinām viens par otru? Kāpēc vieni svin 4. maiju, bet citi 9. maiju? Sēriju turpina Ksenijas Koļesņikovas stāsts.

Kārli Tolu es pirmoreiz ieraudzīju, skatoties jaunās režisores Lienes Lindes īsfilmu „Četri mielasti”. Toreiz, sēžot Doma baznīcas pagalmā no sirds smējos par Kārļa varoņa pusaudžu posmu, kad viņš bija nokrāsojis matus melnus un gāja uz draņķīgiem bāriem. Vēlāk, ciemojoties pie draugiem, pie vīna glāzes un cigaretes iepazinos ar Kārli Tolu jau reālajā dzīvē. Pēc tam arī noskaidroju, ka viņš ir ne tikai manas kursa biedrenes labs draugs, bet arī tas jaunietis no filmas, kura pirmais skūpsts notika kādā smagās mūzikas bāra tualetē.

Šoreiz mēs satiekamies galerijā „Istaba”, jau no tāluma varēja atpazīt Kārli – gara auguma, vīrišķīgi elegants jaunietis. Runājot ar viņu, uzreiz šķiet, ka viņš varētu būt jebkuras kompānijas dvēsele.

Kārļa Tola ceļš līdz teātra skatuvei un kino ekrāniem ir aizsācies pirms dažiem gadiem, kļūstot par Latvijas Kultūras akadēmijas studentu dramatiska teātra aktiera mākslā. “Iestājos ar tādu tīru domu – nu tik būs. Parasti pirmā kursa aktieru sindroms, kad sadzeras un iet pa ielu – mēs esam jaunie aktieri. Bet, mācoties un iepazīstot vidi, sāc saprast, kas tad īstenībā tas ir, kāds ir aktiera darbs, kā tad īstenībā ir mūsdienās Latvija teātros, iepazīsti režisorus, cilvēkus,” stāsta Kārlis.

Savos 23 gados viņam darba netrūkst. Kaut gan vienu brīdi viņš jau bija morāli gatavojies tam, ka nāksies iet prom no teātra skatuves uz naudīgāku darbu, tomēr tas nenotika.

Otrreiz manu uzmanību Kārlis Tols piesaistīja ar savu monoizrādi „Nakts pēc kāzām”. Tas bija viņa diplomdarbs, kuru viņš pats iestudēja Stūra mājā. Tajā pavasarī es sāku savu grūto žurnālista ceļu, bet Kārlis uzvilka augstpapēžu kurpes un iedzīvojas Magdas Gebelsas ādā. Tobrīd, sēžot līdz vēlai naktij redakcijā, bieži nācās redzēt sociālajos tīklos draugu sajūsmas pilnas atsauksmes par Kārļa aktiera talantu.

Tomēr kurš katrs vīrietis neuzdrošinātos pielaikot nacistiskas Vācijas galvenā propagandista sievas tēlu. “Spēlējot Magdu Gebelsu - viņa ir tik ļoti ar to ideju pārņemta, ka viņa ir savus bērnus nogalinājusi. Šiem bērniem nebūtu nākotnes. Viņa savā ziņā ir Mēdeja 20.gadsimta kontekstā. Starp šo idejisko pārņemtību laužas ārā cilvēcīgas lietas,” stāsta jaunais aktieris.

Mūsu sarunā pirms intervijas Kārlis Tols ir pieminējis, ka negribētu, lai tagad visi domā, ka viņš ar šo lomu simpatizē nacismam. Viņaprāt, tas ir stāsts par cilvēcību un to, kā cilvēki tiek galā ar nolemtības sajūtu. Šo lomu viņš uzskata par vienu no svarīgākajām, kura bija kā spēriens viņa tālākai radošai darbībai.

Ar Magdas Gebelsas tēlu Kārļa Tola neparastās lomas nav beigušās. Vienu vakaru, sēžot Kaņepes Kultūras centrā, viņu uzrunāja režisors Vladislavs Nastavševs. Kādreiz Nastavševs ar savu izrādi „Mitjas mīlestība” pieradīja arī man, ka teātris ir kaut kas vairāk par Čehova darbiem un vēsturiskiem kostīmiem. Tobrīd tapa Nastavševa jaunā izrāde “Melnā sperma” pēc Sergeja Uhanova stāstu krājuma. Kultūras žurnālists Andrejs Šavrejs pēc šī izrādes noskatīšanas teica, ka viņš neatceras emocionālāku un pretrunīgāku izrādi.

“Viņš nav no tiem režisoriem, kurš mācījies režiju Latvijā. Viņš ir mācījies Krievijā un Londonā, līdz ar to kā  režisors viņš skatās no citas puses, ne kā mūsējie bieži vien. Viņam ir spēcīga vizuālā domāšana uz skatuves. Viņš redz kaut kādas [citas] lietas, viņam patīk estētiski, skaisti salikt lietas. Ar viņu bija interesanti strādāt. Tas bija diezgan grūts process, bet arī radošs, un no tā var daudz ko mācīties,” stāsta Kārlis.

Viņš Nastavševu pretstata Krievu drāmas teātrim, kurā visi aktieri tiek pulēti „kā dimantiņi”, bet, ja kāds dimantiņš izdomā izmēģināt kaut ko jaunu, tad viņš atduras pret neapmierinātību. Runājot par Nastavševa darbiem, Kārlis nonāk pie secinājuma, ka galvenais, lai teātris turpina likt cilvēkiem padomāt ārpus robežām.

Uz jautājumu, vai teātris spētu saliedēt mūsu sabiedrību, jaunais aktieris apgalvo, ka tas notiek jau tagad: “Piemēram, tagad - “Dirty deal” Dmitrija Petrenko izrāde “Pēdējais pionieris” dots tāds pilnīgi cits skats. Nevis latvieši 90.gadu sākumā runā par barikāžu laiku un atmodu, bet skatu punkts ir no trīs jauniešiem, kas mācījās krievu skolās. Viņiem pēkšņi parādās latviešu valoda kā priekšmets skolā. Tas liekas ļoti interesanti. Tāds jautājums nebija cilāts,” saka Kārlis.

Kad diktofons izslēgts, mēs vēl turpinām runāt par to, ka mūsdienu mākslinieki daudz atklātāk spēj runāt par mūsu sabiedrību, tās atšķirībām un sāpīgām tēmām. Kamēr mediji seko līdzi politiskam diskursam, kurā reti var manīt tieksmi vienam otru pa īstam saprast, teātris atklāj katra mazā cilvēciņa dzīvesstāstu.

Es pusaudžu gados iepazinu latviešus vai nu populāro pagrīdes klubu smēķētavās, vai nu milzīgajos centra dzīvokļos, vai arī teātra izrādēs. Tur visur varēja atrast daudz košu cilvēku, kuriem ir, ar ko padalīties vai ko man iemācīt – kaut vai latviešu valodu. Tāpēc joprojām katru reizi es tur dodos pēc stāsta, ko pēc tam nodot tālāk. Savukārt Kārlim baigi labi sanāk stāstīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti