Panorāma

«Saskaņa» apliecina atbalstu O. Burovam Rīgas mēra amatā

Panorāma

Kokļu diena Brīvdabas muzejā

Neredzīgā Līva absolvē vidusskolu

Līva Paula Paleja – Latvijā pirmā neredzīgā skolniece, kas pabeigusi parasto vidusskolu

Tūkstošiem vidusskolēnu, pedagogu un viņu vecāku šajās dienās svin vidusskolas izlaidumu. Babītes vidusskolas pedagogiem  aizvadītie divi gadi ir bijuši saspringtāki nekā citkārt. Līdz ar citiem jauniešiem, vidusskolu absolvē Līva Paula Paleja. Viņa ir pirmā neredzīgā skolniece Latvijā, kura šodien saņēma atestātu par iegūtu vispārējo vidējo izglītību vispārizglītojošajā programmā.

Vēl mirklis, un visi 34 Babītes vidusskolas 12. klašu audzēkņi būs pilntiesīgi vidusskolas absolventi. Īpaši nozīmīgs šis notikums ir Līvas Paulas Palejas ģimenei. Līva ir neredzīga.

Pretēji iespējai izvēlēties vieglāko ceļu Līva gribēja pabeigt īstu vidusskolu vispārizglītojošā programmā bez atvieglota mācību satura.

Viņa neizmantoja atbrīvojumu no centralizētajiem eksāmeniem. Viņa tos pilnā apjomā kārtoja kopā ar citiem klases jauniešiem, pierādot, ka par spīti nespējai redzēt, viņa ir viena no labākajiem klasē.

"Ļoti asi domājoša, gudra, daudz lasoša, ar savu redzējumu. Līva ir pie labākajiem klases biedriem. Līva ir ļoti centīga," jaunieti raksturoja Babītes vidusskolas direktore Ilze Rozenberga.

Pati Līva atzina, ka viņa jūtas ļoti pacilāta un pagodināta, jo tāds izlaidums būs tikai vienreiz mūžā. "Tādi izlaidumi, kādi ir augstskolās – gluži kā pa konveijersiksnu, kad brauc."

Sapni mācīties vispārizglītojošā vidusskolā Līva loloja kopš sestās klases, kad saskārās ar klasesbiedru apcelšanu iepriekšējā – speciālajā mācību iestādē.

Gan vecāki, gan skolotāji atzīst – mācību process nebija viegls, jo neredzīgs bērns šo saturu pilnā apjomā apguva pirmo reizi un līdz pat pašām beigām nebija zināms, kā viss beigsies.

"Ir lasāms meitas sejā, jo viņa pati ir pati laimīga un priecīga, ka viņai tas ir izdevies. Dēļ tādiem brīžiem ir vērts dzīvot," atzina Līvas mamma Baiba Paleja.

Arī Līvas tētis Edijs Palejs atzina: "Es esmu ļoti saviļņots. No sākuma bija ļoti grūti, vajadzēja ļoti iespringt, vajadzēja pašam mācīties matemātiku, fiziku, bet lēnām iemācījām grāmatas pašai lasīt."

12. klases absolvente Sintija atklāja: "Tas arī priekš mums bija izaicinājums. Mēs visi sadarbojāmies, bija arī darbs grupās, mēģinājām, lai viņa iejūtas ātrāk kolektīvā." 

12. klases absolvents Edvards piebilda: "Man liekas, mēs visi esam tikai auguši no šīs pieredzes. Saprast, ka visu var izdarīt."

Gan tiešā, gan pārnestā nozīmē Līvas atbalsta plecs visu skolas laiku bija asistente Dace, kura ar interesi vēlreiz apguva vidusskolas mācību vielu.

"Līva ir ļoti gudra meitene, un varēju piepalīdzēt izskaidrot to, ko Līva neredz. Tā pārsvarā bija matemātika, fizika, ķīmija un tādi priekšmeti. Īpaši sarežģījumi bija pie telpiskiem ķermeņiem, kas ir matemātikā," atzina Līvas asistente Dace Narubina.

Līva plāno studēt Kultūras akadēmijā starpkultūru sakarus, un, tiklīdz būs iespējams, viņa studēs arī Mūzikas akadēmijā.

"Nākotnē es gribētu būt profesionāls mūziķis, bet šie starpkultūru sakari un spāņu valoda man palīdzēs komunicēt ar cilvēkiem," sacīja Līva.

Līvas piemērs pagaidām ir izņēmums, taču tam tā nevajadzētu būt, norāda fonda “Nāc līdzās” priekšsēdētāja Sarma Freiberga.

"Manā skatījumā, tam nevajadzētu būt unikālam. Un jāsaka, Līva ir tiešām laimīga meitene, ka viņai ir tik uzņēmīgi vecāki, atbalstoša gan Babītes skola, gan pašvaldība. Un mēs redzam, kāpēc Latvijā nekust šīs lietas, jo nav sapratnes un pretimnākšanas,"  skaidroja Freiberga.

Par Līvu pirms nepilniem diviem gadiem stāstīja LTV raidījums "4. studija". Līva skolas gaitas parastajā vidusskolā sāka 2017. gada rudenī, kļūstot par 11. klases audzēkni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt