Dienas ziņas

Ķemeru atdzimšanai – 20 miljoni eiro

Dienas ziņas

Pavasara sēju kavē slapjie lauki

Līgatnietis restaurē koka durvis un logus

Līgatnietis atjauno seno muižu vēsturiskās durvis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Šī gada sākumā valsts nozīmes kultūras piemineklim Vilzēnu muižai piešķirts finansējums vēsturisko koka durvju restaurācijai. Šo darbu veica kokdarbu restaurators Mārtiņš Metāls no Līgatnes. Viņa vadībā senās durvis atguva vēsturisko izskatu. Šobrīd amata meistars restaurē Smiltenes mācītājmuižas koka durvis.

Mārtiņa Metāla ģimenes uzņēmums ikdienā nodarbojas ar kokmateriālu un vasaras māju ražošanu Augšlīgatnē.

Ideja pievērsties koka lietu restaurācijai nākusi pavisam negaidīti. Iespējams, uz to pamudinājusi Mārtiņa interese par senām koka mēbelēm.

“Es esmu sertificēts būvinženieris, būvuzraugs. Esmu arī sertificējies restaurācijas darbu vadīšanā un uzraudzībā. Tā sanāca, ka ir galdnieks, un tad kaut ko iemēģinājām, un ir resursi, kur to darīt un kā to darīt, un tā esam sākuši restaurēt vecos logus un durvis,” stāsta Metāls. Pirmais vērienīgais restaurācijas projekts bija Vilzēnu muižas durvis, kuras pirms darbu sākšanas bija ļoti traģiskā stāvoklī.

Mārtiņa Metāla darbnīcā šopavasar atjaunotas arī Matīšu baznīcas koka durvis. “Durvis vajadzēja restaurēt. Ārpuse ir ļoti labi restaurēta, bet iekšpuse ir pilnīgi no jauna. Darbs ir kvalitatīvs, ilgi gāja. Detaļas bija daudz jāmaina, arī kalumi bija jāpārskata,” stāsta Matīšu baznīcas draudzes priekšnieces vietniece Ingrīda Ārmane.

Šobrīd restaurators strādā jau pie nākamā projekta – Smiltenes mācītājmuižas koka durvīm, kas arī ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, taču pirms darbu uzsākšanas bija ļoti sliktā stāvoklī. “Tāds mums elements bija palicis. Mēs pēc apakšējiem nospiedumiem redzam, ka tur arī ir bijis, tad to mēs pēc analoģijas izgriežam. Tas ir roku kokgriezums,” rāda Metāls.

Viņš atzīst, Latvijā ir daudz kultūrvēsturisko objektu, kur laika zobs ir darījis savu, un arī cilvēki nav pratuši vēsturiskās vērtības pienācīgi novērtēt un saglabāt. “Īpašnieka pusē pietrūkst resursu. Ja jau nonācis tik tālu, ka tas piemineklis ir jāglābj, tad jau tas liecina, ka viņam nav resursu. Arī ja iedod naudu, viņš nemācēs to naudu apgūt, jo viņam jau sen saka: “Re, kur ņem, un viņš būtu sen izdarījis un vairs nebūtu jāglābj!”,” stāsta Metāls.

Tiklīdz būs pabeigtas Smiltenes mācītājmuižas durvis, restaurators sāks darbu pie Straupes mācītājmuižas durvju atjaunošanas. Ja izdosies piesaistīt finansējumu, plānots jau krietni vērienīgāks restaurācijas projekts - Straupes koka zvanu torņa atjaunošana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti