Lielbritānijas ģimenes pabalsti notur aizbraucējus no Latvijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Lielbritānija plāno palielināt atbalstu par bērnu pieskatīšanu tām ģimenēm, kur abi vecāki saņem vidējus ienākumus un viņu bērnam vēl nav pieci gadi. Apvienotajā karalistē dzīvojošie latvieši tieši demogrāfijas politikā saskata iemelsu tur palikt un nebraukt atpakaļ.

No 2015. gada Lielbritānija plāno atbalstīt strādājošos vecākus, kam ir vidēji ienākumi. Ja ģimenē abi vecāki strādā un ģimenē ir bērns, kurš nav sasniedzis piecu gadu vecumā, viņam nepieciešams nodrošināt pieskatīšanu. Tāpēc plānots izveidot vaučeru sistēmu, kas ļautu atbalstīt vecākus, atmaksājot piekto daļu izdevumu.

Gada laikā summa nevarēs pārsniegt 1200 mārciņu. Rēķināts, ka no reformas iegūs 2,5 miljoni Lielbritānijas iedzīvotāju. Un tam plānots tērēt 720 miljonus mārciņu.

Bērnu lietu ministre Elizabete Trusa raidsabiedrībai BBC skaidroja: „Visas ģimenes, kas 2015. gadā nav saistītas ar nodokļu kredītu un strādā, varēs saņemt 1200 mārciņas par katru bērnu, kas vēl nav sasniedzis piecu gadu vecumu, kā atmaksu no saviem nodokļiem. Bet mūsu galvenās rūpes ir, lai gan zemo gan vidējo ienākumu ģimenes var saņemt kaut ko no tā, ko maksā par savu bērnu. Šobrīd tie, kam ir zemākie ienākumi, var uz kaut ko pretendēt. Tie, kam ir vidēji ienākumi, līdz šim nav varējuši pretendēt uz atbalstu.”

„Šķiet, ka viņiem vajadzēja sākt ar to, ka bērnudārzi kļūtu lētāki, nevis tērēt valsts budžetu,” pārliecināts Oskars, kurš strādā Lielbritānijā. Viņš audzina divus gadus veco meitiņu un laikā, kad reforma stāsies spēkā, viņai būs četri gadi.

Plānoto atvieglojumu ģimenēm viņš redz kā tikai vienu no risinājumiem un tomēr uzskata, ka Apvienotas karalistes valdība ar reformām un atbalstu skaidri pauž atbalstu jaunajām ģimenēm: „Tas ir viens no iemesliem, kāpēc esam te. Mēs neesam pati pārtikušākā ģimene. Reizēm domājam, ka varētu braukt uz mājām, bet, kad izlasām, ka bērnu pabalsti ir tie paši astoņi lati, tad nē. Par to pat nevar puspaku pamperu nopirkt, kur nu vēl bērnudārzs un transportā vadāt bērnu.”

Lielbritānijā jau tagad darbojas sistēma - ja vecāki strādā vairāk nekā 25 stundas nedēļā un saņem minimālo algu, valsts apmaksā 80% no bērnudārza izmaksām, kas ir 800 mārciņu mēnesī. Lai turpinātu nodrošināt šo atbalstu, valdība plāno iepludināt 200 miljonus mārciņu.


Taču organizācijas, kas aizstāv Lielbritānijas iedzīvotājus ar zemiem un vidējiem ienākumiem, norāda, ka plāns apiet ģimenes, kas strādā daļēju darba laiku.

Demogrāfs Ilmārs Mežs uzskata, ka valstīm ir regulāri jāpārskata atbalsta sistēma un tā jāuzlabo: „Patīk tā nostāja, ka atbalsta strādājošās ģimene, jo Latvijā vairums ģimeņu, kas vēlas bērnu, bet nevar atļauties, ir nevis ļaunprātīgi bezdarbnieki, bet strādājoši. Vienkārši tās algas ir tik mazas, - ja vēl viens vai divi strādā, tad var kaut kā izdzīvot, - bet ar bērnu lielākā daļa nonāk zem nabadzības sliekšņa.” Mežs kritizē Labklājības ministriju, ka tā nevēlas celt nepaliekamo minimumu tieši par apgādājamiem bērniem.

Tomēr arī Latvijā darbojas pabalsts, ka strādājošiem vecākiem ar bērnu vecumā no viena līdz pusotram gadiem, maksā simt latus mēnesī. Izmaiņas ir spēkā no šī gada, bet vēl pirmos gada mēnešus vecāki saņēma vien 30 latus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti