Līdsas latvieši pulcējas «Pūcītē»

Līdz ar straujo latviešu skaita piegumu Lielbritānijā arvien vairāk Apvienotās Karalistes pilsētās ir sākuši veidoties latviešu klubi un skoliņas bērniem. Viens no tādiem ir arī pirms gada vienā no lielākajām Lielbritānijas pilsētām Līdsā izveidotais latviešu klubs un skoliņa "Pūcīte".

Klubs "Pūcīte" kopumā pulcē vairākus desmitus šeit dzīvojošo latviešu, kuri atzīst, ka tas ir devis lielu piepildījumu viņu dzīvei svešumā. Skoliņas un kluba vadība atzīst, ka galvenā problēma, ar ko ir nācies saskarties, ir finansējuma trūkums.

Pēdējo gadu laikā straujais latviešu pieplūdums Lielbritānijā daudzās no tās pilsētām ir izveidojis lielākas vai mazākas latviešu kopienas, kas arvien vairāk sanāk vienkopus, lai kopīgi veidotu skoliņas bērniem un centrus, kuros pilnvērtīgi varētu pavadīt brīvo laiku.

Līdsas kluba vadītāja un viena no tā veidotājām Aija Pacēviča Latvijas Radio sacīja, ka ideja par centra veidošanu radās, raugoties uz citu Apvienotās Karalistes pilsētu piemēriem. Līdz ar kluba atklāšanu tās biedriem tika piedāvāts plašs nodarbību un aktivitāšu klāsts, ko gan pieaugušie, gan bērni var izmantot katru otro svētdienu.

Man šķiet, ka viss ir ļoti labi attīstījies. Nebijām domājuši tik plaši darboties. Bijām domājuši tikai skoliņu, kur mācīt pamatus bērniem - latviešu valodu, dziedāšanu, tautisko deju, tradīcijas. Bet pieteicās arī pieaugušie, līdz ar to izveidojās gleznošanas pulciņš, jauktais ansamblis, zumbas dejas un arī teātris. Esam izauguši diezgan plaši, arī pasākumi ir plaši," stāsta centra vadītāja Aija Pacēviča.

Aija Pacēviča arī norādīja, ka gada laikā gan skoliņas, gan centra skolotāju sastāvā notika pamatīgas izmaiņas, jo visi tā biedri darbojas brīvprātīgi bez atlīdzības. Kā vienu no galvenajām problēmām centra darbībā viņa min nepietiekamo finansējumu.

Porblēmas bija ar telpām. Visas ofisa un skola mantas ir manā dzīvoklī. Bet Līdsas vadība nāca pretī un nopirka jaunu skapi, kur mēs varam vismaz daļu mantu atstāt, lai nav viss jānēsā. Anglijas valdība mums uzticas. Esam uzrakstījuši trīs veiksmīgus projektus. Paldies jāsaka arī Latviešu izglītības fondam, kas mūs daudz atbalsta. Esam sarūgtināti par to, ka neesam to sarakstā, kas var iegūt finansējumu no Latvijas, jo neesam iekļauti nepieciešamajās kategorijās," norāda centra vadītāja Aija Pacēviča.

Līdsas latviešu skoliņa "Pūcīte" kopumā pulcē 12 bērnus, kas ir vecumā no trīs līdz 15 gadiem. Latvijas Radio aptaujātie vecāki atzina, ka šī skoliņa dod milzīgu ieguldījumu viņu bērnu dzīvē latvietības saglabāšanā, jo liela daļa bērnu latviešu valodu pārvalda ļoti zemā līmenī.

Tā kā viņš aug šeit, ar latviešu valodas zināšanām ir švaki. Te vismaz ir vieta un sabiedrība, kur viņš var runāt latviski. Mājās jau arī tiek runāts latviski, bet šeit vēl papildus tiek runāts. Arī savas kultūras vērtības tiek iemācītas," stāsta skoliņas apmeklētāja Mārtiņa tēvs.

Arī paši skolēni jūt lielu gandarījumu par iespēju mācīties un darboties šajā skoliņā. Skolniece Rūta stāsta par ieguvumiem, ko viņai ir devusi skoliņa "Pūcīte": "Es māku vairāk pateikt, vairāk atceros, zinu, ko nozīmē dzejoļi. Dejojam latviešu tautu dejas, mācamies latviešu teātri. Biju aizmirsusi, kas ir lietvārds, darbības vāds."

Latviešu centrā tiek piedāvāts plašs klāsts ar nodarbībām, kuras apmeklē dažāda vecuma cilvēki. Daudzi tā biedri Latvijas Radio atzīst, ka nodarbības viņiem palīdz izrauties no pelēkās ikdienas, prieku sagādā kopības sajūta, draugi latvieši, iespēja izpausties.

Centra vadītāja Aija Pacēviča norāda, ka klubs un skoliņa plāno darboties ar nākamgad, jo bērnu vecāki ir izrādījuši lielu interesi par to lai viņu bērni varētu pilnveidoties latviskā vidē un iemācīties latviešu valodu un tradīcijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti