Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Saules enerģijas izmantošanai Latvijā trūkst valsts plāna un atbalsta

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Saulgrieži - dažādi uzskati par garākās dienas un īsākās nakts sagaidīšanas laiku

Intervija ar Latvijas un Igaunijas ebreju Izraēlā asociācijas vadītāju Eli Valku

Lepns čangalis – Latvijas un Igaunijas ebreju Izraēlā asociācijas vadītājs Eli Valks

Latvijas un Igaunijas ebreju Izraēlā asociācijas vadītājs Eli Valks sevi sauc par lepnu čangali. Dzimis Otrā pasaules kara laikā, viņa saknes ir Latgalē. Taču par savu vietu viņš vienmēr uzskatījis Izraēlu, uz kuru padomju laikā no Latvijas emigrēja 70.gados. Latvijas Radio ar Eli Valku tikās Telavivā.

Eli Valks stāsta, ka uz Palestīnu vai Izraēlu no Latvijas aizbrauca 26 tūkstoši cilvēku un vairākums no viņiem esot devuši ieguldījumu Izraēlas valsts attīstībā. Piemēram, viņš norādīja, ka Izraēlas ģerbonis ir „Latvijas ebreju produkts”.

Viņa paša saknes Latvijā saistītas ar Latgali: “Es esmu lepns čangalis. Man māte ir no Rēzeknes un tēvs no Kārsavas, un es esmu uzaudzis Rīgā. Savas saknes es atceros.”

Viņa vadītā apvienība katru gadu rīko braucienus uz Latviju. “Jaunajai paaudzei ir tādas pašas intereses kā visai Izraēlas jauniešiem. Un tas mani priecē un esmu apmierināts, jo negribu lai būtu atsevišķa Latvijas kolonija vai geto. Bet mēs domājam, ka viņiem jāzina savas saknes, jāzina, no kurienes viņi atbrauca. Tāpēc mēs rīkojam braucienus uz Latviju,” saka asociācijas vadītājs.

Viņš skaidro, kāpēc Latvijas un Igaunijas ebrejiem ir kopīga apvienība: “Krievijas impērijas laikā un arī starpkaru periodā ebreju kopienas Latvijā un Igaunijā bija ļoti saistītas. Mums arī tagad ir ģimenes, kur vīrs ir no Igaunijas un sieva no Latvijas vai sieva no Igaunijas un vīrs no Latvijas.” Savukārt Lietuvā pirms Otrā pasaules kara bija krietni vairāk ebreju nekā Latvijā un Igaunijā kopā.

Latvijas simtgadē Eli Valks novēl latviešu tautai kopā ar Latvijas valdību uzbūvēt tādu valsti, kurā sāktu atgriezies aizbraukušie latvieši. “Jo Latvija ir valsts, kas var kļūt gan bagāta, gan attīstīta. Tāda, kas piesaista ne tikai tūristus ar Vecrīgas skaistumu, bet cilvēkus arī ar saviem sasniegumiem gan lauksaimniecībā, gan rūpniecībā. Tas ir tas, ko novēlu. Lai Latvija kļūtu spēcīgāka, bagātāka. Un galvenais, lai tajā būtu vairāk iedzīvotāju, lai atgriežas aizbraukušie latvieši. Šeit, Izraēlā, mēs savu nākotni būvējam uz tā, lai ebreji no visas pasaules brauktu atpakaļ uz Izraēlu. Pat tie, kas šeit nekad nav dzīvojuši. Un Latvijā vēl jo vairāk tie, kas dzima, dzīvoja Latvijā un tagad aizbrauca. Tātad ir jārada tādi apstākļi, lai latvieši varētu atgriezties Latvijā,” sacīja Valks.

Pēc intervijas viņš vēl piebilda, ka darvas piliens viņa vadītās asociācijas attiecībās ar Latvijas valdību ir jautājums par pensiju izmaksām no Latvijas emigrējušajiem ebrejiem, Izraēlas pilsoņiem. Viņi Latvijā strādājuši, taču liela daļa pensiju nesaņem, un sarunas līdz šīm nav vainagojušās ar panākumiem, piebilda Valks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti