Panorāma

Valdība izveidota; jāgaida balsojums Saeimā

Panorāma

Valsts prezidents uzrunā tautu

Lielbritānijas sociālie pabalsti pensionāriem

Latvijas pensionāri Lielbritānijā: Britu pabalstu piedāvājums ir ļoti, ļoti vilinošs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Daudzi Latvijas seniori izvēlējušies pavadīt vecumdienas Lielbritānijā tieši dāsno sociālo pabalstu dēļ. Statistikas par to gan nav, tāpat kā par kopējo ekonomisko aizbraucēju skaitu. Divi latvieši Lielbritānijā dalās savā pieredzē pārdomās un pārdomās par pabalstu sistēmu. Viena kundze jau bauda britu sociālās sistēmas labumus, otrs intervētais vēl apsver, ko darīt līdz ar pensionēšanos.

Mirdza Kosīte Lielbritānijā ieradās pirms desmit gadiem, neprotot angļu valodu un nezinot vietējos likumus. Tolaik viņa bija pensionāre ar 104 latu lielu pensiju, par ko Latvijā izdzīvot nevarēja. Sākumā Mirdzai Lielbritānijā nācās smagi strādāt un dzīvot istabiņā kopā ar trim citiem cilvēkiem, kamēr tika kārtoti dokumenti un gaidītas atbildes no valsts iestādēm. Tagad viņa ir pelnītā atpūtā.

“Jau kādus septiņus gadus saņemu pensijas pabalstu, šeit to sauc par pensijas kredītu. Un man ir piešķirts valsts dzīvoklis par brīvu, es maksāju tikai par izlietoto gāzi, elektrību un ūdeni, vairāk man nekādas maksas nav. Tad man vēl ir medicīna visa par brīvu, zāles par brīvu, operācijas par brīvu, zobārstēšana par brīvu. Un pilsētas autobuss par brīvu, brauc kur gribi, cik tālu gribi,” stāsta pensionāre.

Ja Eiropas Savienības pilsonis ir pensijas vecumā un paša pensija nesedz dzīvošanas izdevumus, tad, dzīvojot Lielbritānijā, valsts par viņu parūpēsies tieši tāpat, kā par savu pilsoni. Tiks piešķirts ne tikai pensijas pabalsts, kas ir aptuveni 200 eiro nedēļā, bet arī Mirdzas kundzes uzskaitītie labumi.

Taču dāsnie pabalsti netiks piešķirti pirmajā dienā.  Ja pensionārs dodas pie kāda Lielbritānijā strādājoša ģimenes locekļa, tad pabalstam varēs pieteikties uzreiz, taču būs jāgaida sociālo dienestu atbilde – reizēm pat gadu vai vairāk. Tādēļ vajadzīgi vai nu radi, kuri gatavi nodrošināt ar dzīvesvietu un iztiku, vai arī laba veselība, lai iztiku sākumā varētu pelnīt pats. Jārēķinās arī, ka Latvijas pensija tiks atrēķināta no Lielbritānijas valsts maksātā pabalsta.

Dokumentu kārtošana nav vienkārša, jo ir daudz dažādu nianšu, kas tiek ņemtas vērā, piešķirot pabalstu. Turklāt britu varasiestādes šobrīd cenšas izmantot jebkuru ieganstu, lai pabalstu atteiktu. Taču ir iespējams nolīgt latviski vai krieviski runājošu juristu, kurš visu nokārtos pensionāra vietā. 

Lai arī pensijas pabalsts nav liels, tomēr Mirdzas kundze ir ļoti apmierināta ar dzīvi: “Paēst un apģērbties, un izbraukt uz Latviju, kaut ko aizvest uz Latviju, atpūsties var. Pietiek, pietiek. Ar Latvijas pensiju es nevarēju līdz Rīgai aizbraukt.”

Savukārt viņas brālēnam Jānim Ķemeram, kurš strādā turpat Northamptonā, ejot pensijā, pienāksies gan Latvijas pensija, gan Lielbritānijas pensija. Un drīzumā viņam būs jāpieņem lēmums, kurā valstī pavadīt vecumdienas. “Lielbritānijas piedāvājums manam vecumam ir ļoti, ļoti vilinošs, toties Latvijas piedāvājums man ir ļoti atbaidošs. Tā pensija, ko es saņemšu Lielbritānijā, tā ir pensija zem minimālās iztikas, un līdz ar to man vēl piemaksās klāt. Bet, ja es aizbraucu uz Latviju, tad man no Lielbritānijas pensijas ceturto daļu paņem nost. Ja man viņu ņem nost, tad man ir liela iespēja, ka neatgriezīšos uz Latviju. Esmu šo jautājumu pārrunājis ar citiem mana vecuma cilvēkiem, un arī viņi ir par to sašutuši, un arī viņi principā netaisās tādā gadījumā atgriezties Latvijā,” stāsta Ķemers.

To, cik pensionāru no Latvijas saņem pensijas pabalstu Lielbritānijā, var tikai minēt, jo oficiālas statistikas datu nav. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti