Latvietēm Īrijā dažāds viedoklis par viendzimuma attiecību legalizāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pirms mēneša Īrijā notika referendums, kurā tauta lēma, ka viendzimuma pāri var stāties laulībā. Īrija nebūt nav pirmā valsts pasaulē, kas legalizē viendzimuma laulību, bet pagaidām ir vienīgā, kurā par to nobalsojusi tauta. Vairāk nekā 60% Īrijas pilsoņu nobalsoja „par”.

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Pieci.lv sazinājās ar trim sievietēm, kuras šobrīd lielāko dienas daļu pavada mājās ar saviem bērniem.

Tomēr jāpiemin, ka neviena no viņām referendumā piedalīties nevarēja, jo Īrijas likumdošana nosaka, ka referendumos, kas saistīti ar likumu grozījumiem, nevis jaunu likumu pieņemšanu, drīkst balsot tikai pilsoņi.

Par to pārsteigta bija Inguna, kura Īrijā dzīvo jau vairāk nekā 10 gadus, ir precējusies ar īru un iepriekš bija piedalījusies citos referendumos. “Vienīgais, kas bija liels pārsteigums, kad referendums nāca tuvāk, mans vīrs saņēma ielūgumu iet balsot, bet es nesaņēmu. Tas nekur netika oficiāli paziņots, ka tiesības balsot ir tikai Īrijas pilsoņiem un Īrijā dzimušiem pilsoņiem, īru nacionalitātes cilvēkiem,” sacīja Inguna.

Ja Ingunai būtu bijusi iespēja piedalīties referendumā, viņa viendzimuma laulības būtu atbalstījusi. “Manu draugu lokā ir cilvēki, kuriem ir tendence uz viendzimuma laulību. Viņi ir ļoti izglītoti, ļoti saprotoši, ļoti sirsnīgi cilvēki. Daudzi no viņiem ir ļoti apdāvināti. Ja daba kaut ko atņem, tad viņa kaut ko iedod vietā. Viņiem ir ļoti augsta inteliģences pakāpe.

Es nevaru par viņiem pateikt neviena slikta vārda un nesaprotu, kāpēc lai viņiem tiktu liegta šī iespēja to izdarīt legalizēti savā zemē,” norāda Ingūna. „Kāpēc viņiem būtu jābrauc uz Kanāriju salām  vai uz Lasvegasu, vai vēl kaut kur,” vaicā Ingūna.

Arī Sarmīte ir precējusies ar īru, turklāt no ļoti reliģiskas ģimenes. Arī viņai uzaicinājums balsot nepienāca, bet, ja būtu iespēja, balsotu „pret”. “Tā kā man vīrs ir izteikti katolicisks un uzskatu, ka diezgan inteliģents cilvēks, es sāku ieklausīties viņa viedoklī un tieši viņa argumentos, par to kāpēc šis referendums ir tik svarīgs. Viņa ģimene, tāpat kā lielāka daļa Īrijas sabiedrības, ir uzskatījusi ģimeni par spēcīgāko vērtību,” klāsta Sarmīte.

„Tā īstenībā ir fundamentāla institūcija starp vīrieti un sievieti, un viņš man vienmēr ir teicis, ka laulības pamats ir dibināt ģimeni, lai nodrošinātu sabiedrības nākotni un radītu bērnus, kuri augtu ar māti un tēvu, kas īstenībā ir ideāla vide bērna attīstībai. Tas arī noteikti būtu mans arguments šajā balsojumā, kurā es noteikti balsotu „pret”,” viņa norāda.

Sarmītes vīrs bija viens no tiem cilvēkiem, kas pirms referenduma dalīja bukletus ar aicināju referendumā balsot pret viendzimuma laulību.

Arī Santa pārstāv to sabiedrības daļu, kas būtu balsojusi “pret”. Viņu uztrauc fakts, ka līdz ar laulības legalizāciju viendzimuma pāriem būs iespēja adoptēt bērnus. „Noteikti jāpastāv pret. Apmēram pēc 50 gadiem, kad tie bērni, kuri būs pieņemti laulāto geju ģimenēs, izaugs un lielākā tiesa - kādi 90% - kļūs par tādiem pašiem -, kas notiks pēc tam? Gejiem pat neliksies normāli, ka tu esi normāls, ka tev ir mamma un tētis. Tas jau būs neparasti,” norāda Santa.

Tieši arguments par ģimeni un tās vērtībām bieži tika izmantots plakātos un bukletos, kas aicināja balsot "pret". Tomēr Inguna šo argumentu noraida.

“Te daudzi saka “Divas mammas. Divi tēti”. Es domāju, ja tas bērns tiktu adoptēts, tad tas bērns tiktu uztverts kā svētība. Viņi būtu priecīgi, ka viņiem ir šī iespēja audzināt šo bērnu un viņi censtos dot bērnam to labāko. Nu kāda tur atšķirība? Mums tāpat ir ģimenes, kur notiek drausmīgas lietas, kur ir vardarbība. Es domāju, ka šie cilvēki, par cik viņiem tas netiek pasniegts uz paplātes, censtos tam bērnam dot to pašu, pašu labāko,” pieļauj Ingūna. „Bet šoreiz tas, protams, nebija par to. Es teikšu rupji - tā bija ūdens jaukšana. Lai samaisītu cilvēkiem galvas, jo tas tiešām bija par legalizāciju, par likumīgo pusi,” viņa piebilst.

Kad sievietēm jautāja par situāciju Latvijā un ko, viņuprāt, vajadzētu mainīt, pret jebkādām izmaiņām bija tikai Santa. Savukārt, Sarmīte, kura referendumā Īrijā būtu balsojusi pret viendzimuma laulībām, norāda, ka Latvijas likumdošanā izmaiņas būtu nepieciešamas.

“Es uzskatu, ka noteikti, noteikti nevajadzētu grozīt konstitūciju, jo tad iznākums būtu tāds pats kā Īrijā. Referendums mainītu ne tikai definīciju vārdam „laulība”, bet arī ģimeni un tika ieviesta dzimumneitrāla laulība. Es uzskatu, ka Latvijā būtu jāievieš tas pats, kas ir Īrijā no 2010. gada - civilās partnerattiecības akts, kurā tiek sakārtotas mantiskās un citas tiesības minoritāšu vidū,” pauž Sarmīte.

Kamēr īri atbalsta viendzimumu laulību, Latvija arvien ir palikusi starp tām Eiropas valstīm, kur viendzimuma pārus likuma priekšā neatzīst.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti