Panorāma

Sācies 18. Starptautiskais garīgās mūzikas festivāls

Panorāma

DP seko Krievijas propagandas grāmatu tirgošanai

Fatima jau tagad staigā aizsegta

Latviete Fatima hidžābu valkā jau trīs gadus

Sabiedrībā uzvirmojušās diskusijas ļaušanu bēgļiem valkāt parandžas topošā mediķe Fatima vēro ar smaidu. Viņa jau trīs gadus sabiedrībai rāda tikai savas neaizsegtās acis, visu pārējo seju un augumu klāj audums, bet rokas – cimdi. Latviete Līga Legzdiņa islāma ticību un jauno vārdu Fatima pieņēma pēc ilgām pārdomām un reliģijas iepazīšanas.

Starp lāčiem, maziem bēbīšiem, laimīgām ģimenēm un baloniem rotātām mašīnām Līga jeb Fatima ir pamanāma uzreiz. Tumšs tērps, no sejas redzama tikai šaura līnija un acis. Rīgas Dzemdību namā topošā mediķe iziet praksi.

Viņa jau astoņus gadus ir pieņēmusi islāma ticību, bet hidžābu jeb galvas un ķermeņa apklāšanu ievēro trīs gadus. Fatimas seju redz ģimene un vīrs. Arī viņš pieņēmis islāma ticību, bet viņam nav tādu ierobežojumu. Vīrs vienīgi audzē bārdu.

Pusaudzes gados meitene interesējusies par dažādām reliģijām. Gadu nodzīvojusi Ēģiptē, Kairā, nomaļā kvartālā. Viss, kas saistīts ar islāmu, viņai paticis.

Naidīgas piezīmes tagad viņa dzird mazāk nekā tolaik, kad tērpās tikai lakatā un seju neaizsedza.

„Piezīmes var dzirdēt no tiem, kas lieto alkoholu. Un vēl man šķiet, ka cilvēki, kam jau tā ir problēmas, izgāž savas dusmas, lai kaut ko sliktu pateiktu man,” saka jaunā sieviete.

Par diskusiju sabiedrībā viņa tikai priecājas. Bet Fatimai smieklīgs liekas apgalvojums, ka šādu tērpu nevarot valkāt drošības apsvērumu dēļ: „Ja cilvēks grib izdarīt noziegumu, šādā tērpā taču viņu uzreiz pamanīs. Un ieroci var paslēpt jebkurā tērpā, tiešām. Tas nav nekāds arguments.”

Rīgas Dzemdību nama vadība neiebilst pret viņas ietērpu. Te stažējas daudz ārvalstu studentu, viņa tāda nav vienīgā. Operāciju zālē tāpat visiem ārstiem ir galvā cepures, bet sejas aizsedz maskas. Tā darbā tērpjas arī Fatima, matus sedzot ar baltu lakatu, rokās vienmēr velkot baltos gumijas cimdus. „Apģērbam jābūt tīram, lai pacientam nerastos bažas,” norāda Dzemdību nama valdes locekle Dagnija Vilnīte.

Līdz šim sūdzības par kāda studenta izskatu nav saņemtas. „Attiecībā pret citas rases vai reliģijas cilvēkiem iebildumu nav bijis. Vismaz mēs neesam dzirdējušas,” saka Vilnīte.

Tā kā darbs saistīts ar sievietēm, Fatimai nav nekādas problēmas atsegt seju, ja sieviete to lūdz: „Lielākoties tie ir reliģiski iemesli, bet man nav problēma.”

Problēma radās Briselē, kad, šķērsojot robežu, viņai likts hidžābu noņemt, jo tāds ir likums. Fatima to raksturo kā ļoti pazemojošu sajūtu.

Viegli pēc ietērpa maiņas viņai neklājās arī Rīgas Stradiņa universitātē, kur nācās rakstīt paskaidrojumu. „Ētikas regulā tika veikts labojums, ka personai ir jābūt identificējamai. Nu, tas gan atkarīgs, kā kurā katedrā,” stāsta Fatima.

Fatima pazīst vēl divas latvietes, kuras tērpjas hidžābā. Tērpus var pasūtīt internetā. Tuvākā valsts, kur tos iespējams nopirkt veikalā, ir Lielbritānija. Viņai visi tērpi ir dāvināti. Fatima izvēlas melno krāsu, jo tā ģērbušās pravieša sievas, bet varot nopirkt arī baltus, rozā un zaļus sejas aizsegus.

Jau ziņots, ka Iekšlietu ministrijas paspārnē esošā darba grupa, kurai jāizstrādā Latvijas apstākļiem piemērota sistēma 250 patvēruma meklētāju uzņemšanai, vērtēs priekšlikumu aizliegt Latvijā nēsāt parandžas.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis iepriekš pauda viedokli, ka Latvijā ir jāsāk diskusija par nepieciešamību aizliegt vai atļaut Latvijā sabiedriskās vietās nēsāt musulmaņu galvassegas un citus apģērbus, kas aizsedz seju.

Pēc viņa teiktā, bēgļu jautājums ļoti labi parādīja, ka mūsu valsts daudzām lietām diemžēl nav gatava. Darba grupai, izstrādājot precīzas vadlīnijas par to, ko darīt ar bēgļiem, var nākties risināt arī jautājumu par parandžu nēsāšanas atļaušanu vai aizliegšanu, un tas būtu jāizlemj jau laicīgi, uzskata Valsts prezidents. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti