Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Latviete māca britiem braukt

Latviete Dace Ali, autoinstruktore Londonā: Noteicošais drošai braukšanai ir ātrums

Sniegs un apledojuši ceļi Latvijā ir pārbaudījums katram autobraucējam, un, lai labāk sagatavotu autobraucējus dažādām situācijām, no pērnā gada Latvijā eksāmenos ieviesti videojautājumi. Vēl šis elements topošo autovadītāju eksāmenā ir Lielbritānijā.

Tur gan, atšķirībā no Latvijas,  nav noteikts apmācību stundu skaits. Jaunais autovadītājs dodas likt eksāmenus tad, kad ir tam gatavs, apmācīt drīkst arī draugi vai ģimene, taču lielākā daļa tomēr izvēlas profesionālu autoinstruktoru.

Latviete Dace Ali, kura dzīvo Londonā jau 19 gadus, ir ieguvusi izglītības darbinieka bakalaura grādu Goldsmita universitātē Londonā, un skolotājas profesija ir viņas sirdsdarbs. Pirms vairākiem gadiem pieredzējis angļu autoinstruktors ieteicis pamēģināt jauno autovadītāju apmācību, un tā nu piecarpus gadus Dace ir autoinstruktore Londonā.

“Pirms es sāku mācīties par autoinstruktoru, man likās – nu nav taču [tajā jomā] sieviešu, un arī lielās kompānijas saka – jā, jā, sievietes vienmēr ir lielā pieprasījumā. Ir vēl joprojām lielā pieprasījumā, bet tagad, kad es esmu instruktore, tad redzu – nu ir, ir sievietes arī. Varbūt ne tik daudz kā vīriešu, bet nu diezgan daudz,” stāsta Dace Ali.

Līdzi vienmēr ir adīklis, jo, gaidot skolniekus un savu mācību auto no eksāmeniem, var paspēt noadīt zeķes ģimenei.

“Viņa ir ārkārtīgi jauka, viņa man daudz palīdz un māk uzmundrināt, kad esmu pie stūres. Šodiena gan bija nedaudz stresaina, jo nesen piecēlos, un nebija viegli pārslēgties un atcerēties, kā bija jābrauc,” izjūtās dalās Daces audzēkne Kloja Sīvensone.

Mācību brauciena laikā ir vairākas avārijas situācijas, kādā brīdī cits auto rupji pārkāpj kustības noteikumus aplī, izbraucot priekšā mācību auto.

“Patiesībā man šķiet, ka [noder] mana iepriekšējā pieredze, strādājot ar maziem bērniem… un viena lieta, ar ko es lepojos, man ir pilnas kabatas ar pacietību. Es esmu ļoti pacietīgs cilvēks, ļoti mierīgs. Tad, kad redzu stresainu avārijas situāciju, tad mēģinu to neizrādīt,” atklāj Dace Ali.

Sēžoties pie stūres Latvijā, jāatceras, ka mainās ne tikai ceļa puses un ātruma pārslēga novietojums, bet arī braukšanas stils.

“Ir tā braukšanas kultūra drusciņ labāka, bet nav vēl tik daudz labāka. Un, ja tu neturies līdzi pārējiem, tad tu esi tas, kas izraisa tās jocīgās avārijas situācijas. Tu it kā… nu, man negribas teikt, ka tu brauc pareizi un visi pārējie brauc nepareizi, bet nu jāturas līdzi tai plūsmai,” saka Dace.

Satiksmes negadījumu statistika rāda, ka pagājušajā gadā Apvienotajā Karalistē uz teju 37 000 bija viens bojāgājušais, savukārt Latvijā – viens no 14 000, tātad divarpus reižu vairāk. Eiropas transporta drošības statistikā Latvija ir sestā visnedrošākā, savukārt Apvienotā Karaliste ceturtā drošākā. Kādēļ šāda atšķirība?

Dace Ali uzskata, ka noteicošais ir ātrums.

“Man liekas, cilvēki nenovērtē, cik šausmīgi bīstams ir ātrums. Tad, kad tevi noķer, pārkāpjot ātrumu, šeit tev ir pāris opcijas. Ja tu esi traki, traki braucis, tur opciju vairs nav, tev dod tavus punktus, tev jāmaksā tavs sods. Ja tu to ātrumu esi pārkāpis kaut kādā jēdzīgā – nu nav jēdzīgas robežas ātruma pārkāpšanai –, viņi tev piedāvā tādu iespēju kā iziet kursus, ar ko varētu beigties ātruma pārkāpšana. Un tā statistika, kas bija vairākus gadus atpakaļ izpētīta, ka tie, kuriem iedod soda punktus, soda naudu, ir 12%, kas to atkal izdara. Tie, kuri ir izgājuši cauri šiem kursiem, šai apmācībai, tikai 4%, trīsreiz mazāks tas cipars ir,” skaidro Dace.

Satiksmes drošības kursi notiek sadarbībā ar policiju, un plānots, ka Dace Ali nākamgad sāks strādāt par kursu instruktori.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti