Rīta Panorāma

Intervija ar dokumentālās filmas “ Pazust Latgalē” veidotājiem

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Rainu Nikiforovu

Latviešu kalēji pārsteidz pasauli

Latviešu kalēji pārsteidz pasauli un gūst ievērojamu namdaru atzinību

Cēsu puses Priekuļos kalēji Jānis un Matīss Nīmaņi ir kārtējie pozitīvie piemēri, kā cilvēki Latvijas reģionos uzsāk biznesu. Viņu izgatavoto cirvju kvalitāte ir atzinīgi novērtēta ārzemēs pat ar vārdiem: "30 gadus esmu gaidījis šo cirvi," savukārt tā pagatavošanas process internetā apskatīts 350 tūkstoš reižu.

Priekuļu novadā kādā klētiņā jau četrus gadus tiek ražota ekskluzīva produkcija. Lielākā tās daļa tiek eksportēta uz ārzemēm. Aiz durvīm cītīgi strādā kalējs Mārcis, viņš šobrīd kaļ cirvi. Ideja par kalves ierīkošanu sākotnēji radās Jānim un Matīsam Nīmaņiem. Kā viņi paši stāsta, tas bija tikai hobijs, bet tagad senais dzimtas īpašums pārvērsts par vietu auglīgam biznesam.

"Viss ir apgūts pašmācības ceļā, runājot ar cilvēkiem, skatoties, ko citi dara pasaulē. Ir "Youtube" un dažādi citi kanāli, ir pieejamas nozares lapas. Ir tikai jāinteresējas, tad arī viss notiks," pastāstīja kalējs Matīss Nīmanis.

Viņu pašu veidotais video, kurā redzams, kā Jānis Nīmanis kaļ cirvi, interneta vietnē "Youtube" apskatīts  350 tūkstošu reižu. Puiši savu produkciju eksportē uz vairāk nekā 10 valstīm, kur uzņēmuma zīmols "Autine" kļūst arvien populārāks.

Klienti var veikt vienīgi individuālus pasūtījumus. Uz tiem rindā gan jāgaida astoņi mēneši.

"Mūsu uzņēmuma meistars Mārcis Liepiņš, kurš ir galvenais cirvju kalējs, šobrīd taisa līdz diviem, trīs cirvjiem dienā. Tie ir bez kāta, tīri kalšanas process, rūdīšana, atlaidināšana," stāsta kalējs Matīss Nīmanis.

Arī izcili aso un skaisto nažu taisīšana nav ātrāks process. Uz vietas tiek veidoti gan asmeņi, gan spali, gan arī ādas makstis. Priekuļos radītās lietas iemīļojuši ārvalstu pavāri, mednieki un arī namdari. Pamazām produkcija kļūst populāra arī Latvijā, tiesa, tā ir samērā dārga, bet ļoti kvalitatīva.

"Amerikānis Maiks Bērdijs, kurš ir viens no atzītākajiem namdariem, notestēja Jāņa cirvi un pateica, ka viņš 30 gadus ir gaidījis šo cirvi. Nekas labāks viņam vēl līdz šim nav bijis, un tas ir cirvja "svētais grāls"," atsauksmēs dalās kalējs Matīss Nīmanis.

Uzņēmums "Autine" ir kārtējais pierādījums tam - ja latvieši grib gāzt lielus kalnus, tad viņi to var. Vajag tikai gribēt un mērķēt augstāk.
 

 

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti