Latviešu burātājiem Covid-19 dēļ Brazīlijā liegts turpināt ceļojumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Koronavīrusa Covid-19 izplatība pasaulē ir likusi mainīt savus ceļojumu plānus ļoti daudziem, arī daudziem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ar krīzes radītajiem ierobežojumiem saskārušies dažādās pasaules malās. Piemēram, vairākiem latviešu burātājiem vajadzēja pārtraukt ilgi loloto sapni par transatlantisko pārgājienu jahtā no Dienvidamerikas galējiem dienvidiem uz Eiropu.

Viņiem nācās saskarties ar grūtībām, atrodoties Urugvajā un Brazīlijā, kā arī cenšoties atgriezties Latvijā.

Jahtas “Spaniel” komandas pārstāve TV3 laika ziņu diktore Ilona Skorobogatova  plānoja doties ceļojumā no pasaulē vistālāk uz dienvidiem esošās pilsētas Ušvajas Argantīnā uz Portugāli.

Jahtas «Spaniel» burātājiem Covid-19 dēļ Brazīlijā liedz turpināt ceļojumu
00:00 / 05:24
Lejuplādēt

Vairāk nekā 12 000 kilometru garo ceļu bija plānots mērot divu mēnešu laikā un atgriezties Eiropā maija sākumā, veidojot arī sižetus TV3 programmai.

Taču pēc aptuveni trešdaļas no veiktās distances neplānoti šajā ceļojumā korekcijas ieviesa koronavīruss, kas Brazīlijā starptautiskajai komandai lika ceļojumu pārtraukt, kāpt krastā un meklēt veidus, kā nokļūt mājās. Un tas viss tikai dienu pirms plānotās iziešanas jūrā.

Ilona stāstīja, ka Brazīlijā tika pavadītas divas nedēļas, galvenokārt meklējot īsto veidu un īsto laiku, kad atgriezties dzimtenē.

“Viena lieta bija izvēlēties īsto laiku, kad doties mājās, jo mēs apzinājāmies, ka mājās tāpat kā daudzviet citur pasaulē ir izveidojusies šāda situācija. Vienlaikus arī pašu biļešu izvēle bija  tāds izaicinājums – gan pieejamība, gan tas, ka cenas mūsu ieskatā bija ļoti nesamērīgas. Tie cipari bija tādi, kas lika aizdomāties, vai lidot tagad, pat ja tās biļetes bija pieejamas. Mums bija iespējas pavadīt Brazīlijā 14 dienas, kamēr mēs gaidījām attiecīgos reisus.

Mums paveicās, es uzskatu, jo mēs lidojām mājās ar repatriācijas reisiem. Līdz ar to mums nebija vajadzības lidot uz Tallinu vai Baltkrieviju, kas bija viens no scenārijiem,” stāstīja Ilona.

Ilona un viņas komandas biedrs Edgars Krasņikovs stāstīja, ka jau no paša sākuma latviešu burātājiem liels atbalsts ir bijusi Ārlietu ministrija, kas sniegusi informāciju gan par pieejamajiem transatlantiskajiem reisiem, gan par iespēju pēc tam atgriezties Latvijā, gan par nepieciešamajām formalitātēm ieceļošanai valstī. Savukārt pamatīgas galvassāpes radījusi informācijas dažādība internetā, jo tā ne vienmēr atbildusi patiesībai.

“Tā dezinformācija, kas plūst caur internetu pasaulē, baigi jauc galvu, sākot ar to, ka stāsta -  nekur Eiropā vispār nav iespējams pārsēsties no vienas lidmašīnas uz otru, un beidzot ar to, ka var pārsēsties, bet nevar iziet no lidostas. Beigās viss izrādās daudz daudz vienkāršāk un tikai tad, kad tu atlido, tu uzzini, kāda ir reālā situācija,” stāstīja Edgars Krasņikovs.

“Arī interneta biļešu meklētāji piedāvā nopirkt biļeti, bet patiesībā tā ir atblāzma par to, kas kādreiz ir noticis. Tas ir elektronisks meklētājs, kas neņem vērā reālo situāciju. Biļetes ir, bet reisu reāli nav,''  sacīja Edgars Krasņikovs.

Nu jau vairāk nekā divas nedēļas Ilona, Edgars un viņu trešais komandas biedrs no Latvijas ir mājās un pirms dažām dienām beidzās viņiem noteiktā pašizolācija.

Ilona atklāja, ka šī brauciena laikā un pēc tam viņai vismaz trīs reizes ir nācies piedzīvot šoku.

“Kad mēs izgājām ārā no Ušvajas, bija ļoti skarba informācija par situāciju Itālijā, bet globāli to ietekmi mēs galīgi neizjutām, ja pavisam atklāti. Dienaskārtības jautājums, neapšaubāmi, bija Covid-19, bet tā paralīze, kas sāka paralēli iestāties visā pasaulē… mēs jau bijām izolēti.

Tāpēc tā šoka terapija, pēc deviņām dienām piestājot Urugvajā, bija ārkārtīgi liela.

Manuprāt, tā pirmā realitātes aukstā duša bija tad, kad mēs nokāpām krastā un sazinājāmies ar mājām. Jāsāk jau arī ar to, ka mūs sākumā nemaz nelaida Urugvajā. Tā bija pirmā reize, kad mēs mēģinājām to visu sagremot. Un otrā reize - šoks un realitāte bija tad, kad tev paziņo un tu saproti, ka šoreiz savu sapni tev neizdosies līdz galam izsapņot. Un trešā reize ir saskarsme ar realitāti, kad atgriezies mājās. Man šķiet, ka es apzinājos, kas notiek, bet ne līdz galam,” atzina Ilona.

Arī Edgars atzīst, ka, protams, ir žēl, ka šāds pārgājiens bija jāatceļ, taču laiku pašizolācijā viņš uzskata par labu aklimatizāciju.

“Skaidrs, ka ir reāli žēl, ka brauciens nobruka. Kaut ko jau dabūja izbaudīt, bet realitātē mēs nogājām tikai trešdaļu no maršruta. Bet, nu, kā ir, tā ir! Burāšanā nekad tu nevari prognozēt, kad būsi mājās. Tāpēc es tā baigi depresijā neieslīgstu. Kā sanāca, tā sanāca.

Tagad šeit mājās, pašizolācijā – manuprāt, tas tāds labs laiks adaptēties un ieslēgties atpakaļ ikdienas ritmā un komunikācijā ar mājiniekiem un darba jautājumiem,” atzina Edgars.

Šīs brīvdienas Ilona un Edgars jau pavada, kā paši saka, uz brīvām kājām, jo pirms dažām dienām viņi saņēma apstiprinājumu, ka viņiem veiktie Covid-19 testi ir negatīvi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti