Latvieši visā pasaulē priecīgi sveic pavasari un iedod vīrusam kārtīgu kurvīti

Ar valšiem, stabuļu skaņām un narcisēm diasporas kopas visā pasaulē iešūpo pavasari. Lai cīnītos pret atšķirtību, kultūras notikumu vakuumu un apātiju, latvieši dalījās ar saulainiem un asprātīgiem video un foto, atzīmējot Lielo dienu jeb astronomiskā pavasara sākumu.  

Marta sākumā Eiropas latviešu apvienība (ELA) aicināja diasporas kopas, pulciņus, skolas un indivīdus sagaidīt pavasari virtuālā akcijā “Iešūpojam pavasari!”, 21. martā ievietojot tīmeklī  video un foto, tādējādi atgādinot par sevi un uzmundrinot citus.

“Daudziem šobrīd ir iestājusies apātija, tā ir kā purvs, kas lēnām iesūc un nelaiž vaļā. Bet ir ļoti svarīga lidojuma sajūta, gaisa sajūta, vieglums! Tāpēc vēlējāmies ko gaišu, dzīvi un darbību apliecinošu. Enerģija ir lipīga! Kam tās ir vairāk, padaloties to iedod citam,” par ideju stāsta ELA Kultūras nozares vadītāja Lelde Vikmane. 

Bijušas vairākas idejas par akcijas simbola izvēli – krāsaini gumijnieki, ar kuriem iebrien vai ielec pavasarī, tāpat tradicionālās šūpoles, taču beidzot izvēlēts groziņš – latviešiem “groziņu vakara” ideja labi saprotama – katrs nāk ar saviem gardumiem un labumiem! Groziņā var būt arī dzijas kamolīši, var būt arī idejas. Bet viena no galvenajām domām – iedot vīrusam labi lielu, kārtīgu “kurvīti”!

“Humora izjūta, pašironija ir ļoti būtiska. Arī daudzi video veidoti tik viegli, ar īpašu “odziņu”, kas liek pasmaidīt. Mēs dzīvojam šobrīd tādā kā miglā un vajag, lai kāds kaut ar miglas tauri padod signālu – hei, tu neesi tur viens, mēs arī te esam! Mums jau pa šo gadu, tiekoties tikai virtuāli, radušies jauni apzīmējumi – atstaTUVUms, ciešsaiste,” stāsta Lelde Vikmane, kura arī pati nezaudē optimismu un ticību labajam. 

Sarūpētie sižeti ir visdažādākie – no skaistiem foto tautastērpos līdz asprātīgiem ticējumiem; no mēles mežģiem līdz olu kaujām. Arī dalībnieku amplitūda visai plaša no vairāk nekā desmit valstīm, tostarp arī no Latvijas un pat Brazīlijas. 

Itālijas latviešu koris “Saule” atbilstoši savam nosaukumam apspēlējis Saules tēmu, uzdodot latviešu tautas mīklas par zelta kamolīti debesīs. Zelta kamolītis apceļo arī vairākas valstis, jo video tapis vairākās vietās Itālijā (no valsts ziemeļiem līdz Sicīlijai), Šveicē, Horvātijā, Grieķijā, Luksemburgā, Spānijā, Vācijā un pat Čīlē.  Savā groziņā “Saule” un tās draugi lika ne tikai mīklas, bet arī smaidus un veselīgos saules radiniekus – apelsīnus un citronus.

 

Sirsnīgais Briseles latviešu teātris.

Savukārt Sirsnīgais Briseles latviešu teātris aicina visus izstaipīt kaulus, izvingrināt mēles un ieskandināt balsis, tāpēc tā dalībnieki ierunājuši mēles mežģus ar putnu balsīm fonā. 

 

Uz pavasarīgu valcerīti Ilmāra Dzeņa izpildītās dziesmas “Ak, pavasar`, ak, pavasar`” skaņās un narcišu dvesmā aicina Īrijas latviešu tautas deju kopa “Rietumkrasts”. Tā dalībnieki atgādina arī zīmīgus un aktuālus ticējumus, piemēram: “Pavasarī, priekš dzeguzes atnākšanas, ūdeni no strauta dzerot, trīs reizes jānospļaujas, lai nepiekrīt klepus.” 

 

Akcijā piedalījās arī vairākas diasporas skolas. Levantes (Spānijā) latviešu skoliņas “Ābelīte” skolotāja Ieva Kontrerasa  pulciņā aicinājusi arī Šveices bērnus un Boloņas (Itālijā) latviešu skolas audzēkņus, kopā ar folkloras kopu “Ābolīši” ieskandinot un ieripinot pavasari.

 

Lielbritānijas deju kopas “Straumēni” dalībnieku pavasarīgie sveicieni.

Lielbritānijas latviešu deju kopas “Straumēni” dejotāji saka – esot lieliski pēc tik ilga pārtraukuma atkal uzvilkt tautastērpu un rotāties: “Katram no mūsu dejotājiem bija iespēja būt radošiem un parādīt pavasari no sava personīgā redzējuma. Mēs ar neviltotu prieku piedalāmies šāda veida projektos, jo, kamēr mēģinājumu telpas ir klusas, tā ir iespēja mums visiem justies vienotiem, kaut arī neesam blakus!”

 

Kāds sveiciens ir pavisam īpašs – tas tapis otrā pasaules malā, tālajā Brazīlijā. Kaut arī Brazīlijā šobrīd sākas nevis pavasaris, bet rudens, deju kopa “Staburags” sūta pavasarīgus sveicienus Eiropai, novēlot “ar prieku, cerību un mīlestību uz pavasari iešūpot pavasari!”

Dejo kopa “Staburags” no Brazīlijas.

Visus akcijas dalībnieku foto un video iespējams redzēt sociālajā tīklā “Facebook” zem mirkļbirkas #Iešūpojampavasari.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt