Pēcpusdiena

Strauji pieaug asins donoru skaits, kuriem konstatētas Covid-19 antivielas

Pēcpusdiena

Jaunie ārsti mudina sākt plašāku ārstu apmācību darbam ar Covid-19 pacientiem

Gada mājražotājs Latgalē saimniecība “Vilkači” - audzē un pārstrādā augļus un ogas

Latgales gada mājražotāja Skaidrīte Grigale spēj nopelnīt ar hobiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Skaidrītes Grigales zemnieku saimniecība “Vilkači”, kas nodarbojas ar augļu un ogu audzēšanu un pārstrādi Riebiņu novada Stabulnieku pagastā, šogad Latgales plānošanas reģions atzina par “Gada mājražotāju”. Uzņēmīgā Skaidrīte, kura 40 hektārus zemes apsaimnieko kopā ar dzīvesbiedru un dēlu, nepiekrīt tiem, kuri saka, ka laukos nav, ko darīt.

“Vilkačos” gatavo vairāk nekā 30 produktus, kam piešķirta „zaļā karotīte”. Viens no tiem ir ogu rullīši, kas top arī šīs sarunas laikā. Plānā kārtā rūpīgi izlīdzinātā ogu masa žāvētājā pārtaps par ogu rullīšiem, kas  gan sava pievilcīgā izskata, gan garšas dēļ ir „Vilkaču” topa produkts, kura ideja aizgūta no ārzemēm un veiksmīgi iedzīvojusies Latgalē.

Līdzīgu produktu Skaidrīte savulaik ieraudzīja Berlīnē, apmeklējot zaļo tirgu: ”Tu redzi, kā citās valstīs tas notiek, un dzima doma, ka vajag izmēģināt. No sākuma, izmēģinot aveņu rullīšus, bija dažāda veida problēmas – lūza, un tikai ar gadiem pierodi pie tehnoloģiskā procesa. Un šobrīd visas iespējamās ogas, ko audzējam, tādā veidā viņas var arī pārstrādāt.”

“Vilkačos” top arī virkne citu produktu, tostarp sāļu: „Tie ir ķiploku pārslas, piemēram, ķirbju sēklas, ķirbju milti, dažāda veida garšvielu maisījumi. Primārā mums ir augļu un ogu audzēšana – smiltsērkšķi, upenes, cidonijas, arī bumbieri, avenes. Viss tiek izaudzēts, pārstrādāts un arī realizēts svaigā veidā. Tās ir sukādes, sulas, sīrupi, sausie maisījumi. Arī tējas. Viss, ko iespējams iegūt no zemes, no dabas, ar to mēs arī nodarbojamies.”

Skaidrīte ar dzīvesbiedru un jaunāko dēlu apsaimnieko 40 hektāru zemes – 9 hektārus augļkoku, pārējo atvēlot graudaugiem un lopbarībai, trijatā tiekot galā ar teju visiem darba procesiem – no ideju ģenerēšanas par jauniem produktiem līdz sēšanai, audzēšanai, pārstrādei, iepakošanai un nogādāšanai līdz klienta galdam, tikai retu reizi novākšanā piesaistot papildspēkus: „Laukos dzīvojot, nav citu variantu, jo tu esi pie tās zemes piesaistīts, ir raža, kura jānovāc. Tas no sākuma vairāk bija hobijs sev kaut ko citu pagatavot, draugiem, paziņām, un tad tas aizgāja līdz ražošanas līmenim. Tika iegādātas iekārtas projektu rezultātā, gan žāvētāji, gan sulu spiede, gan jauns traktors, siltumnīca, ir, kur darboties. Tādā veidā mēs sevi realizējam, tas ir ne tikai kā hobijs, bet ar to varam arī pelnīt.”

28 gadu garumā, kopš zemnieku saimniecība „Vilkači” dibināta, tās saimniekiem arvien izdevies kāpināt savu izaugsmi, bet šo 2020. gadu Skaidrīte Grigale vērtē kā īpaši piesātinātu gan Latgales plānošanas reģiona iegūtā apbalvojuma „Gada mājražotājs”, gan arī citu norišu dēļ.

„Bija zemkopības ministra vizīte, daudz tūrisma grupu brauca, tika organizēti dažāda veida semināri gan augļkopjiem, gan bioloģiskajās lauksaimniecībās strādājošiem. Sadarbība visu laiku jāvirza uz āru, nevar tikai savā saimniecībā darboties un neredzēt to mērķi, uz ko tu ej. Cenšamies visu darīt. Un tiem, kas saka, ka laukos nav darba, nav tiesa,” pārliecināta Skaidrīte.

Nākotnē Skaidrīte raugās cerīgi un ar stabilitāti: „Jāstrādā atkal pie jauna sortimenta, pie jauniem produktiem. Šogad bija ļoti laba ķirbju raža un tad atkal darbs, domas, jaunas idejas. Šogad es kaltēju ķirbjus, kurus pārstrādāšu miltos, mēģināšu, eksperimentēšu, kādā veidā var iegūt kvalitatīvus ķirbju miltus, ko var izmantot parasto kviešu miltu vietā. Tāds produkts vēl nav bijis.”

Bioloģiskā saimniekošana kā viens no biznesa veidiem var un arī varēs pastāvēt, ir pārliecināta Skaidrīte Grigale. Svarīgākais esot nepārtraukti attīstīties un just atdevi no darītā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti