«Kurš ir kurš?» dalībniece: ķīmiķi nav traki profesori ar brillēm un matiem gaisā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ķīmiķis – pētnieks ir dzīvesveids, nevis profesija, jo tam jābūt arī hobijam, lai varētu visu paspēt! Cilvēki nezina, ka pētnieki strādā 24/7. Pat vedot bērnus uz skolu un bērnudārzu, var pieķert sevi pie domas, ka analizē kaut ko nesen izlasītu vai kādus nesen iegūtus rezultātus, lsm.lv stāsta šova "Kurš ir kurš?" dalībniece, ķīmiķe Arita Dubņika.

Arita ir ķīmiķe jau septiņus gadus un ikdienā strādā pie jaunu implantmateriālu pētniecības kaulaudu reģenerācijai. Šī profesija ietver gan darbu laboratorijā, gan informācijas vākšanu un analizēšanu, kā arī iegūto rezultātu publicēšanu. Katru gadu viņa piedalās zinātniskajās konferencēs un dažādu starptautisku projektu sanāksmēs, lai uzzinātu to, ko dara biomateriālu pētnieki citās pasaules valstīs, kā arī lai veidotu jaunus kontaktus un varētu strādāt pie jauniem pētniecības virzieniem.

“Pētnieki visiem asociējas ar trakiem profesoriem, kam mati gaisā un brilles uz deguna – neviens jau nesaka, ka tādi nav, bet ne visi,” par savu profesiju smaida Arita.

Patiesībā pētnieki ir zinātkāri cilvēki, kas izvērtē lietu, īpašību un darbību kopumu pēc būtības, meklējot jaunas inovācijas un atklājot lietu būtību.

Arita stāsta, ka lielākā daļa cilvēku domā, ka pētnieki sēž tikai laboratorijā, bet patiesībā viņi pamanās ļoti daudz ceļot un iepazīties ar jauniem cilvēkiem. Pētnieki nepārtraukti mācās. Cilvēki domā, ka ķīmiķis ikdienā nodarbojas ar sarkanu, zaļu vai rozā burbuļu un šķidrumu taisīšanu, taču patiesībā šīs darbības tiek atstātas televīzijas vai skolēnu šoviem.

Šī profesija ir ārkārtīgi dinamiska, vienu dienu vari būt laboratorijā, halātā un brillēs, pētīt materiālu īpašības vai kaut ko sintezēt, bet nākamajā jau lietišķā kostīmā iekāpt lidmašīnā, lai dotos prezentēt savus rezultātus kādā konferencē.

Ķīmiķis ir ļoti līdzīga profesija pavāram un māksliniekam, jāprot pareizi sajaukt sastāvdaļas un krāsas, lai iegūtu pareizo rezultātu. Un vienmēr ir jāpārbauda tas, kas ir sanācis. Drošība ir pirmajā vietā; veicot eksperimentus, jāpārliecinās, ka pats sev nenodedzinās matus vai neapsaldēs pirkstus. 

Labs ķīmiķis ir ar ļoti labu intuīciju, zinātkāri un intelektu apveltīts cilvēks, kurš spēj pielietot savas zināšanas praksē un nebaidās no jaunām lietām, uzskata Arita.  Viņai šajā profesijā nepatīk, ka nav finansējuma prognozējamība, projekti mainās - kāds sākas, kāds beidzas, valstī nav vienotas politikas, kas nodrošinātu konkurētspējīgu finansējumu pētniekiem, tādēļ arī daudzi jaunie talanti dodas uz citām valstīm. Profesijā nereti gadās arī kuriozi:

“Vislabāk atmiņā paliek stāsti, kad studenti mēģina pa kluso iznest spirtu no laboratorijas, atjaucot dažādas limonādes,” smaida Arita. 

Lai iegūtu ķīmiķa grādu, ir jāstudē vai nu Rīgas Tehniskajā universitātē Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātē, vai Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātē. Savukārt, lai kļūtu par pētnieku, jāiegūst maģistra un doktora grāds inženierzinātnēs vai ķīmijā.

Varbūt arī tu gribi izcelt kādu interesantu, noderīgu, īpašu vai pavisam vienkāršu, bet izcilu profesiju? Iesūti fotogrāfiju vai video ar interesantām profesijām, par kurām varbūt vēl nezinām! Izmanto aplikāciju LSM reportieris! Lejupielādē to lietotņu veikalā App Store (iOS ierīču lietotājiem) un Google Play (Android ierīču lietotājiem). 

Aplikācijā izmanto iespēju ievietot nelielu aprakstu par iesūtīto foto vai video!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti