Rīta Panorāma

Intervija ar Ilzi Bukšu

Rīta Panorāma

Intervija ar Gunu Japiņu

Raiņa un Aspazijas ārsts Jēkabs Nīmanis grāmatā «Carpe diem! Satver dienu!»

Klajā nākusi grāmata par «Aspazijas biktstēva» – bērnu ārsta Jēkaba Nīmaņa dzīvi

Grāmata ar latīņu valodas teicienu “Carpe diem! Satver dienu!” ir dokumentāls stāsts par slavenu   ārstu Jēkabu Nīmani, kurš dienu piepildīja gādībā un rūpās par  pašu neaizsargātāko iedzīvotāju daļu — bērniem.

Bet viņš  pildīja arī  lielo dzejnieku Raiņa un Aspazijas veselības sarga lomu. Jēkabs Nīmanis bija arī  mūsu valsts izveides liecinieks un kaislīgs bezkompromisa cīnītājs par Latvijas valsts jaunās paaudzes veselību un dzīvību.

Komponists Jēkabs Nīmanis ielūkojies simtgadīgā Nīmaņu dzimtas koka pašā sākumā – pie sava vārda arī ticis, lai godinātu slavenā ārsta Jēkaba  Nīmaņa piemiņu. Slavenais sencis dzimtas koku pasūtījis jau aizvadītā gadsimta sākumā. No Priekuļiem nākušais puisis Tērbatā studēja medicīnu. Tagad dzimtas mājās saimnieko kalējs Jānis Nīmanis.

“Mūsu dzimtā parādās daudz cilvēku, kuri mērķtiecīgi dara darbu, nevis [rīkojas], aprēķina vadīti, bet šī darba mīlestības un aizrautības dēļ. Un Jēkabs Nīmanis ir mūsu dižākais ozols,” pastāstīja komponists Jēkabs Nīmanis.

Ar ārsta Nīmaņa vārdu saistās mūsu valsts jaunscelsme – desmit gadus viņš bija Rīgas Armisteda slimnīcas galvenais ārsts, stāvēja klāt valsts bāreņu apgādes sistēmas izveidei, bet viņa gudrību gaidīja arī tālaika inteliģence. Nīmanis bija arī Raiņa un Aspazijas ārsts.

“Sarunās viņi katrs izstāstīja savas dzīves pozīcijas. Sociāldemokrāts ar pavisam citu dzīves pieredzi, un tik tikko no kara atgriezies ārsts, kurš ir trīsreiz pielikts pie sienas, vīlies sociālisma idejās, kurš pēc Pirmā pasaules kara bija visur vīlies un uzskatīja sevi par nacionālistu. Aspazija viņā atrada biktstēvu un tāpēc arī pie katras krīzes sauca Nīmani pie sevis,” norādīja grāmatas autore, vēstures doktore Rita Grāvere.

Rainim bija 62 gadi, bet ārstam Jēkabam Nīmanim – tikai 30. Kā akcentēja grāmatas autore, Nīmanis acīm redzami bijis bezkompromisa cilvēks.

“Nīmanis uzsver, ka viņš nāk no brīvajiem cilvēkiem, un visa viņa dzīve pierāda, ka viņš nekad nebaidījās. Viņš vienmēr krita, viņš iesaistījās visās gadsimta kolīzijās, piecēlās un atkal gāja,”

teica Grāvere.

Padomju okupācijas laikā piedzīvoto ārsts Nīmanis aprakstījis savās dienasgrāmatās, arestanta piezīmēs – tās bija Austrumu studijas Sibīrijā. Bagātīgo Nīmaņu arhīvu Medicīnas vēstures muzejam nodevusi ārsta atraitne, bet grāmatu klajā laidis apgāds "Mansards". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt