Monopols

Džeza vēsturnieks un mūziķis Indriķis Veitners ir arī pilnīgu dulls makšķernieks

Monopols

Aktieris un mūziķis Kristaps Rasims

Dubultportretā mākslinieces - keramiķes Ingūna Skuja un Melisa Breidena

Keramiķu pāris Ingūna Skuja un Melisa Breidena savos darbos reģistrē apkārt notiekošo

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Keramiķa darbs līdzinās rakstnieka ikdienai – katru dienu nestrādā pie jauna darba, taču galvā raksta nepārtraukti, Latvijas Radio 1 raidījumā “Monopols” sacīja keramiķe Ingūna Skuja. Viņa ar amerikānieti Melisu Breidenu ir pāris gan dzīvē, gan mākslā. Savus darbus viņas paraksta ar pseidonīmu “Skuja Braden”.

Keramika kā izteiksmes līdzeklis

Ingūna keramiku apgūst jau no agras bērnības, kad pie Daugavas spēlējās ar māla dubļiem, savukārt skolā gāja keramikas pulciņā. Vēlāk māksliniece ieguva akadēmiskas zināšanas, izpētot šo materiālu un spēlējoties ar to. Bet Melisa ir gleznotāja, skulptore, filmu producente un mākslas vēsturniece. “Mums keramika ir izteiksmes līdzeklis,” uzsvēra Ingūna Skuja.

“Porcelāns (..) dod vislielāko amplitūdu darboties. Mēs no tā varam veidot, uz tā varam zīmēt, gleznot, no tā varam instalēt telpu, radīt kaut kādu savu ideju, ko mēs gribam pateikt, un pēc tam mēs varam to visu nofilmēt un uztaisīt video mākslu,” plašās izpausmes iespējas iezīmēja māksliniece.

Latvijā mākslinieki baidās būt atklāti, jo psiholoģiski tas ir ļoti grūti, atzina Skuja.

“Latvijā ir ļoti spēcīgs sabiedriskais filtrs, jo mēs esam tik maza valsts un neviens negrib izlīst tik tālu, lai viņu pēc tam sabiedrība iebāž atpakaļ tajā maisā. Turpretī Amerika ir tik liela, ka nevar sabojāt savu reputāciju, esot atklāts,” skaidroja keramiķe.

Idejas rod apkārt notiekošajā

Pirms gada izstādē “Samsāra” pasaulē zināmās porcelāna keramikas mākslinieces mēģināja ar mākslas palīdzību parādīt, kā viņas saprot savu filozofiju – budismu.

“Idejas nāk no ikdienas, kas notiek mums apkārt. Par to arī ir stāsts, ka visu, kas notiek apkārt, mēs ienesam savā iekšējā pasaulē,” minēja keramiķe, piebilstot, ka tad rodas konflikts starp ārējo un iekšējo pasauli.

Lai gan latvieši mēdz teikt, ka nevajag publiski mazgāt netīro veļu, māksliniece ir pārliecināta, ka tāpat nav iespējams neko noslēpt.

Būdamas feministes, LGBT aizstāves, sociāli atbildīgas un aktīvas personas, Ingūna Skuja un Melisa D. Breidena akūti reģistrē apkārt notiekošo – cilvēkus un notikumus kultūrā, politiskās pārbīdes un veidu, kā tas atsaucas uz sabiedrību un indivīdu, interpretē savā daiļradē.

"Skuja Braden" ieņem kareivīgu kritizētājas vai mīlošas atbalstītājas pozīciju, bet nekad nepaliek neitrāla un malā. Latvijas mākslas vidē šāda apzināta, skaļi formulēta un neapoloģētiska nostāja ir unikāla.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti