Dienas ziņas

Ludzā pulcējas adītājas

Dienas ziņas

Jelgavas Amatu skola paplašina sadarbību ar uzņēmējiem

Katoļu baznīcām trūkst mācītāju

Katoļu baznīcām trūkst mācītāju

Priesterība ir solījums uz mūžu, kad savā darbā tu dziedē cilvēku dvēseles. Tā par saviem pienākumiem izsakās katoļu baznīcas mācītāji, kuri vienojās svinīgā misē, atzīmējot Ilūkstes Romas katoļu baznīcas priestera prelāta Jāņa Krapāna priesterības 50 gadus. 83 gadu vecumā viņš joprojām veic savus pienākumus, jo trūkst mācītāju. Tā ir samilzusi problēma arī Eiropā. Bieži priesteris vienlaikus kalpo vairākās draudzēs.

Daudzviet Latvijā novērojams, ka baznīcas draudzes paliek aizvien mazākas, kas skaidrojams ar iedzīvotāju skaita samazināšos valstī. Lauki izmirst un paliek tukši. Bieži vien skatam paveras neapdzīvotas viensētas.

„Tur nepaliek nevis tāpēc, ka cilvēki neapmeklē baznīcu, bet gan tāpēc, ka cilvēku vispār nav. (..) Mums ir, mēs uzturam baznīcas. Visas. Es nezinu, kuras būtu slēdzamas tagad tuvākajā laikā. Vismaz manā diecēzē un Latvijā es neesmu dzirdējis. (..) Bet viņas kļūst tukšākas un, ej nu sazini, var gadīties, ka kāda draudze ir jālikvidē,” pieļauj Romas katoļu Jelgavas diecēzes bīskaps Edvards Pavlovskis.

Kā izsakās bīskaps - baznīca seko līdzi ticīgajiem. Un rodas nepieciešamība pēc jauniem dievnamiem vietās, kur to iepriekš nav bijis, kā piemēram Viesītē. „Tas ir novada centrs un katoļu baznīcas tur nekas nav bijis. (..) Ja ir baznīca – ir cilvēkiem vieta, kur pulcēties. (..) Tad tas mācītājs svētdienās vai darba dienās atbrauc kādu nedēļas dienu no kaut kurienes citurienes,” norāda Pavlovskis.

Rīgas garīgajā seminārā ik gadu iestājas aptuveni pieci jaunieši, tāpēc katoļu baznīcās pat trūkst mācītāju. Kalpot Dievam ir mūža aicinājums, un tā apliecinājums ir Ilūkstes Vissvētākās Jaunavas Marijas vārda Romas katoļu baznīcas priesteris prelāts Jānis Krapāns, kurš svinīgā misē atzīmēja priesterībā aizvadītus 50 gadus. “Jāpalīdz viņiem asaras noslaucīt un priekus pārdzīvot. Ar visādiem jautājumiem jātiek [galā]. Atkāpšanās nav. Tikai uz priekšu iet Kristus ceļā. Ļoti skaisti pagāja 50 gadi,” stāsta Ilūkstes draudzes priesteris prelāts Jānis Krapāns.

Kalpojot Dievam, pārciesti gan padomju varas gadi, kad pret reliģiju valdīja ideoloģiskais karš, gan teju 30 gadus strādāts Ukrainā, kur atjaunoja vairākas baznīcas un ticību cilvēkos. Ilūkstē viņam ir liela ietekme, un daudzi steidz pie prelāta pēc padoma un atbalsta. “Ar viņu vienmēr var parunāt, apspriest kaut ko, ieteikt labu padomu, (..) bieži tiekamies tādos grūtos variantos, mirkļos. Viņam labs padoms, kā tēvam,” saka ticīgais Juris.

Rēzeknes - Aglonas un Jelgavas diacēzēs Latgalē ir teju 150 draudzes, ko apkalpo aptuveni 80 mācītāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti