«Katōļu Dzeives» ilggadējā redaktore Maruta Latkovska

Šī nedēļa iesākusies visai zīmīgi daudziem ilggadējiem reliģiski sabiedriskā žurnāla “Katōļu Dzeive” lasītājiem, tā kā iznācis pēdējais šī pirms 25 gadiem atmodas laikā atjaunotā izdevuma numurs, līdz ar ko no drukāto izdevumu plauktiem pazudīs arī viens no pēdējiem regulārajiem periodiskajiem izdevumiem, kur parādījās arī latgaliešu valoda.

“Īeīt ite ir redakceja... Ite byus pīci godi i treis mieneši - tod kod Viļānu tipografeja beidza pastuovēt,” Viļānos, savas mājas augšstāvā nelielu istabu, kurā nu jau vairākus gadus iekārtota reliģiski sabiedriskā žurnāla “Katōļu Dzeive” redakcija, izrāda šī izdevuma ilggadējā redaktore, žurnāliste Maruta Latkovska. “Itei telpa ir it kai nadereiga deļ tuo, ka zīmā jimā solts, vosorā šausmeigs korstums, bet te gruomotys salikom, veirs sataisieja man itaidus plauktus.... un ite ir arī vysas “Katōļu Dzeives”? Nu jaa, mēs īsīnam juos kotru godu... tī suocās.. 1989 gods... 26 godi byus.”

Pēc 25 gadu darbības atjaunotajā Latvijā žurnāls, kurš līdz šim pievērsās gan reliģiskām, gan laicīgām tēmām, iepazīstināja ar daudzām Latgales personībām un daļēji savu saturu veidoja arī latgaliešu rakstu valodā, tieši šomēnes pie saviem pastāvīgajiem lasītājiem nāk pēdējo reizi.

“Mēs tak uz pasauļa asom gon tī sprinteri, gon maratonisti. Tai mēs esam sadaleiti, un arī tei enerģejas spuļdzeite - kotram sovs tys kvāldīgs... Es esmu maratonists.... Es piļneigi najauši nūkļivu pi “Katōļu Dzeives” - struoduoju Viļānu tipografejā par korektori, atbrauca prīsters Aglūnīts - veiskuops Ņukšs Moskovā ir dabuojs atļuovi, tad jau vēl guoja pi Moskovys kungim praseit. Cilvāki savuokuši parokstus bazneicā par žurnāla atjaunošanu, jo jīm vacajai paaudzei jau vēl protā beja vacuo “Katōļu Dzeive,” te žurnāla redaktore Maruta Latkovska atceras atmodas laiku, kad žurnāls 1989. gadā atkal atdzima, tā kā tas bija tautā iemīļots jau laika periodā no 1926. līdz 1940. gadam.

“Nu bierneibys es pīmiņu pi babys “Katōļu Dzeivi”. Bez šaubom man bierneibys atmiņis beja par jū, jei beja visa latgaliski ... nu golvanīs dareituojs beja pūļs prelāts Novickis Aleksandrs...jī beja cīž atbiļdeigi pret itū izdavumu, nu deļ tuo jis nūzaturieja 14 godus, bet tad vara pazamainieja i jū vīnkuorši aizsliedze cīt un īlika specfondūs,” stāsta Latkovska.

Tikai pēc vairāk nekā 48 gadiem sabiedriski reliģiskais žurnāls atkal bija atsācis savu ceļu pie saviem lasītājiem un Maruta visus šos gadu līdz pat šī gada decembrim, bijusi tā galvenais vilcējspēks.

“Dīveņš mani itūs 26 godus ir nūturiejis, es esmu poša muocējusēs i cytim kaut kū stuostiejuse, bet tys muns pūsms, kū es varieju izdareit, ir vīnkuorši nūzasliedzīs, fiziski es tū navaru i arī materiali, jo vacuokuo paaudze ir aizguojuse gondreiž. Mēs kuodreiz uz uorzemem syutejom 500 eksemplarus, tagad mēs syutam pīcus, un arī tepat Latvejā tei vacuokuo paaudze, kura atjaunuoja žurnālu, vīnkuorši ir aizguojuse. Tod, kad beja eiforija, atsajaunoja žurnāls “Katōļu Dzeive” suokam ar 50 tyukstužu tiražu, tagad jei ir tyukstuža apmāram, drusku vaira,” skaidro redaktore.

Reliģiski sabiedriskā žurnāla “Katōļu Dzeive” iznākšanai bija zīmīga vieta arī latgaliešu rakstu valodas popularizēšanā, tomēr, lai arī žurnāls savu darbību ar jauno gadu pārtrauc, ilggadējā tā redaktore Maruta Latkovska par latgaliešu rakstu valodas popularizēšanu un saglabāšanu arī nākotnē ir samērā pozitīvi noskaņota, tikai nu aktīvāka būšot jau cita paaudze, ar citiem paņēmieniem, izdevumiem un tehnoloģijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti