Dienas ziņas

Ukrainas studenti iepazīst dzīvi ES

Dienas ziņas

Rok jaunos kartupeļus

"Satiec savu meistaru!" gūst popularitāti

Jurģis Sīmansons - no Rīgas uz kalēja smēdi Burtnieku novadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

No 27. līdz 29.martam Latvijā norisinās tradicionālais pasākums "Satiec savu meistaru!". Daudzi dažādu amatu pratēji aicina ciemos ikvienu, kurš vēlas ko vairāk uzzināt par senajiem arodiem un gūt jaunas prasmes. Šogad pasākumam pieteikušies negaidīti daudz amatnieku - dažādas aktivitātes norisināsies 170 Latvijas vietās, arī Burtnieku novadā, kur viens no akcijas dalībniekiem ir kalējs Jurģis Sīmansons.

Sīmansonu ģimene ir rīdzinieki, kuri pavisam uz Burtnieku novada Rencēnu pagastu pārvākušies tikai pirms pāris gadiem. Taču savas smēdes iekārtošanu kalējs Jurģis Sīmansons šeit sāka 2004.gadā, kad bija jāgatavo diplomdarbs, absolvējot Rīgas amatniecības vidusskolu. Tad tapusi iespaidīgā metāla ābele.

Jurģis Sīmansons stāsta, ka sācis ar rotkaļa amatu, taču tad radusies iespēja apgūt kalēja prasmes. "Pamēģināju, un pēc pirmā pusgada, pēc pirmā gada man bija skaidrs, kas tas ir tieši tas, ko es esmu meklējis un ka man ļoti patīk tieši tas smagais metāls, nevis sēdēt dienu pie galda un vīlēt smalki ar vīli un taisīt kaut kādus gredzenus, lai gan arī tas ir interesanti," stāsta Jurģis Sīmansons.

Mūsdienu kalēja iespējas, protams, atšķiras no tām, kādas bija senajiem amata meistariem. Tolaik galvenais bija priekšmeta praktiskums, šobrīd vairāk var piestrādāt arī pie estētiskās puses. Darbs vairs neprasa arī tik daudz spēka.

"Kādreiz kalējam, lai šādi noplacinātu dzelzi, tas viss bija jāizdara tikai ar rokām, tagad nāk palīgā dažādas iekārtas, pneimatiskie āmuri. Tas darba process ir ātrāks, vieglāks," norāda Jurģis Sīmansons.

Kad Jurģis Sīmansons sāka darboties ar metālu, interese par to parādījās arī viņa tēvam, dizaineram Mārim Sīmansonam. Iepriekš viņš vairāk strādājis ar koku un mālu. Nu smēdē darbojas abi, radot ne tikai tīri praktiskas lietas, bet arī mākslas darbus.

"Man patīk izstrādāt un piedalīties pie domu izstrādes dizainam. Tad es jūtos kā direktors. Tad, kad notiek darbu realizēšana, tad es kļūstu jau par palīgu. Bet šī pirmā stadija, tā ir mana prioritāte," uzsver Māris Sīmansons.

Gan tēvs, gan dēls atzīst - paveicies, jo darbs ir sirdslieta. Bez tam - viņi to var darīt, esot prom no pilsētas burzmas, paši savā lauku sētā, atjaunojot divsimtgadīgo māju, kopjot apkārtni un dzīvojot paši pēc sava ritma.

Kā jau esam vēstījuši, akcijā "Satiec savu meistaru! 2015" ikviens aicināts piedalīties meistardarbnīcās, individuālās nodarbībās, atvērtās darbnīcās, paraugdemonstrējumos, lekcijās, koncertos vai dančos un kopīgā muzicēšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti