Jauno LTV «Panorāmas» vadītāju Ilzi Dobeli ārpus ziņām visvairāk interesē māksla un mūzika

10. februārī pirmo reizi raidījuma “Panorāma” vadītājas lomā satiksim žurnālisti Ilzi Dobeli. Pievienošanās Latvijas Televīzijas (LTV) Ziņu dienestam ir izaicinājums, taču Ilze ir noskaņota pozitīvi un ir gatava izaugsmei. Sarunā ar portālu LSM.lv Ilze atklāj, ko viņai nozīmē ziņas un arī to, kas palīdz atslēgties no straujā ziņu ritma.

Nebūt mierā ar sasniegto 

Nenoliedzami – būt sabiedriskās televīzijas ziņu diktoram ir atbildīgs darbs. Nevienā neatkarīgā un atbildīgā medijā ziņas nav un nekad nebūs vienkārši vārdu virknējumi špikermašīnā, ko diktors izteiksmīgi nolasa. “Es domāju, ka ziņu uzdevums ir ļaut cilvēkam ne vien sekot līdzi visiem notikumiem, bet arī piedāvāt vienmēr viņam pašam izvērtēt dažādus viedokļus un uzskatus. Neiedot gatavu vērtējumu,” ziņu būtību definē Ilze. Sabiedriskajā televīzijā ziņu loma ir vēl būtiskāka, jo cieši saistīta ar cilvēku uzticību medijiem krīzes situācijās.

Tieši objektīvas, uzticamas un patiesas ziņas veicina sabiedrības demokratizāciju, uzskata Ilze.

“Visa mana profesionālā dzīve patiesībā ir bijusi saistīta ar televīziju, sākot jau ar pirmās komerctelevīzijas dibināšanu Latvijā, un līdz ar to šī vide man, protams, nav sveša. Katrs jauns darbs – šajā gadījumā – citā medijā un arī citā komandā noteikti būs izaicinājums, bet es ļoti novērtēju to, ka kādam manas prasmes ir vajadzīgas, un es arī centīšos tās apliecināt savā turpmākajā darbā,” norāda Ilze un uzsver, ka svarīgākais ir neiestagnēt un mainīties – profesionālo izaugsmi veicina cieņa pret skatītājiem. “Nekad nedrīkst būt mierā ar to, kas jau ir sasniegts. Es domāju, ka vienmēr var atrast daudzus efektīvus veidus, kā noslīpēt savas prasmes un kļūt skatītājam vēl saprotamāks,” pārliecināta ir Ilze.

Ziņu nerva atslēgšana

Ilze atzīst, ka tā īsti un no sirds atslēgties no ziņu plūsmas nespēj. “Tā ir tāda profesionāla iezīme – tāda neremdināma apetīte pēc notikumu atspoguļošanas, pēc notikumu izpratnes un sekošanas līdzi. Bet, protams, es melotu, ja teiktu, ka nevaru bez tā dzīvot. Es domāju, ka varu, jo katram cilvēkam ir vajadzīga kaut kāda neliela atelpa,” stāsta Ilze. Brīvdienās viņa atļaujas notikumiem sekot līdzi virspusējāk, tomēr jebkurā mirklī ir gatava lēkt atpakaļ notikumu virpulī: “Tā ir tāda iezīme – zinātkāre par notikumu attīstību un notikumiem vispār.”

Darbs ziņās paģēr arī jebkura temata “padarīšanu par savu”.

“Ziņās parasti ir kādas 10 līdz 15 vienības dažādu notikumu. Tas nozīmē, ka gan nozares, gan ziņas intensitāte un tas, kādu informāciju šī ziņa nes, ir ļoti atšķirīgas. Ja tu esi ziņu vadītāja krēslā, tad tev ar šīm visām ikvakara vienībām ir jātiek galā un katra ir savā veidā jāpadara par savu,” uzskata Ilze. Viņu pašu ārpus darba ziņās visvairāk interesē mākslas un mūzikas jaunumi. “Tie [temati] man vienkārši sirdij tuvi, un tie ir tie, kuriem es veltu daudz sava brīvā laika,” atklāj moderatore. Ilzei patīk iet uz teātri un operu, viņa apmeklē arī izstādes un citus kultūras notikumus, bet mieru rod pastaigās dabā.

Ilze atzīst, ka ir empātiska un uz dzīvi raugās atvērti, jo viņu var pārsteigt gan sirsnīga uzruna vai mazs ziediņš, gan liela jaunatklāsme par to, ko cilvēks spēj radīt mākslā vai zinātnē. “Tā gradācija ir diezgan liela,” smaida Ilze. Vērtējot šodienas pasauli un cilvēku savstarpējās attiecības, viņa ir pārliecināta, ka cilvēkiem kopumā būtu jākļūst līdzjūtīgākiem un empātiskākiem vienam pret otru: “Tas sensenais teiciens – nedari otram to, ko tu negribi, lai dara tev! Manuprāt, tas ir viens no dzīves pamatakmeņiem.”

Pirms darba Latvijas Televīzijā Ilze 23 gadus – no dibināšanas brīža līdz slēgšanai – strādājusi LNT [Latvijas Neatkarīgajā televīzijā]. No 10. februāra viņa pārmaiņus ar Jāni Gesti vadīs raidījumu “Panorāma” un “Nakts ziņas”. Paralēli darbam Latvijas Televīzijā Ilze turpinās runas pasniedzējas darbu Latvijas Mākslas akadēmijā, kā arī būs dzirdama Latvijas Radio 3 – ''Klasika'' raidījumā “Kāpēc dizains?”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt