Jaunietis Ēriks Kasparenoks: Ķīniešu valodas zināšanas noteikti noderēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Jaunietis no Rēzeknes Ēriks Kasparenoks jau divus ar pusi gadus mācās ķīniešu valodu. Ērikam valoda interesē un tiek apgūta ar lielu aizrautību. Ēriks trīs gadus pēc kārtas ir piedalījies ķīniešu valodas un runas konkurss "Ķīniešu valodas tilts", katru reizi izcīnot 1.vietu.

Jaunietis Ēriks Kasparenoks: Ķīniešu valodas zināšanas noteikti noderēs
00:00 / 04:41
Lejuplādēt
Ēriks Kasparenoks, kam ir 18 gadi un drīzumā būs 12.klases izlaidums, ķīniešu valodu sāka apgūt pirms nepilniem trim gadiem, kad Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā izveidoja Konfūcija klasi. Valoda ir sarežģīta. Lielākais izaicinājums - izruna, kas eiropiešiem nav pazīstama, un hieroglifi, kuru apguve ir sarežģīta.

 

"Hieroglifiem ir tādas kā sastāvdaļas, ko sauc par atslēgām, piemēram, hieroglifs mamma, kas ir 'mā', tā kreisajā pusē ir daļa, kas apzīmē sievieti, un labajā pusē ir daļa, kas apzīmē zirgu, bet tā ir skaņas daļa, [kas nosaka izrunu]. Tādā veidā tas tiek apvienots un veidotas asociācijas", stāsta Ēriks.

Ķīniešu valodā vienam vārdam mainot toni, mainās arī vārda nozīme.

"Tāds viens no vienkāršākajiem ir ar zilbi 'š', ar krītošo toni tas ir darbības vārds -būt. Bet ar augošu, tas ir desmit. Augstais tonis, man liekas, ka nozīmē slapjš. Bieži vien var rasties pārpratumi ar šiem toņiem, tāpēc tos ir svarīgi atcerēties. Un pareizi izrunāt.

Bet, manuprāt, viens no tādiem iepriecinošiem faktoriem ir gramatika, kas ir diezgan vienkārša, jo jāliek vārdi pareizā secībā, nav nekādu locīšanu, koņjugāciju."

Ēriks jau trīs gadus pēc kārtas piedalījās ķīniešu valodas un runas konkursā "Ķīniešu valodas tilts", kas notiek Latvijas Universitātē, Ērikam katru reizi izdevies izcīnīt 1.vietu. Pirmajā gadā konkursā piedalījās vidusskolēnu grupas sākuma līmenī, tad vidējā un šogad jau augstākajā. Pirmajā līmenī jāprot pastāstīt par sevi un jāparāda kāds talants. Ēriks izvēlējās dziedāt ķīniešu dziesmu, spēlējot pavadījumu uz klavierēm.

“Vidējā līmenī klāt vēl nāk stāstījums par Ķīnu, var būt tā gada temats, un tev ir jāizvēlas par ko stāstīt, kas tevi saista ar Ķīnu vai kultūru un tā tālāk, un tad augstākajā līmenī ir šīs te visas daļas un klāt vēl nāk tāda kā viktorīna un jautājumi par Ķīnas ģeogrāfiju, ekonomiku kultūru, vēsturi un arī par valodu," stāsta jaunietis.

Šobrīd centralizētie eksāmeni ir nokārtoti, jaunietis atpūšas un domā, ko darīt tālāk. Viena no iespējām, kas tiek nopietni apsvērta, ir doties gadu uz Ķīnu, lai apmeklētu valodas kursus.

Ēriks, domājot par profesijas izvēli, stāsta, ka studiju programma, visticamāk, varētu būtu saistīta ar starptautiskajiem ekonomiskajiem sakariem. Studējot šo jomu, ķīniešu valoda nākotnē viņam noteikti noderēs.

"Ķīna ir zeme, kas ļoti ātri attīstās, un tur vēl ir kur augt, jo tālāk, ejot uz priekšu, jo Latvijai būs vairāk iespēju, jo viena no tādām perspektīvākajām jomām ir tieši pārtika, jo ķīniešiem aug pirktspēja, un viņiem patīk tieši eiropiešu pārtikas produkti, kas skaitās [ekoloģiski] tīri," sprieda jaunietis.

Lai apgūtu ķīniešu valodu, Ēriks apmeklē privātstundas, skatās filmas un raidījumus, lai uzlabotu izrunu. Esot svarīgi sociālajos tīklos atrast domubiedrus, ar kuriem iespējams komunicēt ķīniešu valodā.

Aizvadītajā vasarā Ēriks bija nometnē Ķīnā, divu nedēļu laikā apgūstot valodu un iepazīstot kultūru un cilvēkus. Ķīniešu valoda ir sarežģīta, tomēr Ēriku tā interesē, tāpēc mācīšanās nesagādā lielu piepūli, bet gan notiek ar aizrautību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti