Jaunie pāri aizvien vairāk laulājas brīvā dabā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Zem klajas debess, salātzaļā mauriņā. Fonā vītero putni un kaut kur tālumā - ūdens šalkoņa. Parādās līgava, un ceremonija var sākties! Pie Rāznas ezera, skanot vijoles mūzikai un gaisā laižot baltus baložus, savas sapņu kāzas nesen piedzīvoja latgaliete Karīna.

„Viss tik brīnišķīgi ar to balto arku, tie baltie spilventiņi, tas galdiņš ar to Bībeli, un tas zilais ezers. Vienkārši brīnišķīgi. Tas vienkārši jau bija tā kā sapnis,” saka Karīna.

Viņa ir viena no jaunlaulātajām, kas izmantoja grozījumus Civillikumā. Tie paredz, ka ar šī gada 1. janvāri iespējams noslēgt laulības vietās, kur kāzinieki to vēlas. Iepriekš bija ierobežojumi laulāt tikai dzimtsarakstu nodaļā vai baznīcā. „Es saprotu, ka baznīcā viss tuvāk reliģijai, bet brīvā daba ir kaut kas jauns. Piemēram tiem, kas precēsies, viņi nekad to neaizmirsīs. Baznīca ir baznīca, tas ir banāli jau. Bet brīvajā dabā - tas ir pavisam savādāk viss. Tā kā bērnības sapnis - arī filmās skatījies, kā apprecas. Tas ir kaut kas tamlīdzīgs,” saka Karīna.

Jau skeptiskāka ir Jūrmalas Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Rita Sproģe. „Bieži vien nesaprot to jēgu - vai nu viņi ir saskatījušies filmas vai ko. Viņiem nav sajūtas un priekšnojautas par to, kādi mums ir laika apstākļi un kā tam visam ir jānorit,” stāsta Sproģe.

Viņa norāda, ka nākas sastapties ar gadījumiem, kad kāzinieki nav padomājuši par būtiskām detaļām. Piemēram, ko darīt, ja ceremonijas laikā brīvdabā sāk līt lietus.

Savukārt kāzu organizēšanas uzņēmuma „Kāzu aģentūra” direktore Dace Miezīte atceras gadījumu, kad lietus jaunajam pārim nebija šķērslis. „Vienam pārim tā kā bija izvēle - pilī, telpās vai ārā lietū. Es viņiem pirms ceremonijas jautāju, kā tad mēs darām. Atbilde bija - ārā, lietū. Un otram pārim nebija izvēles iespējas, bet viņi jau iepriekš tam bija gatavi, ja būs lietus, viņi grib laulāties arī ārā pie jūras un lietū. Un pēc kāzām viņi teica, ka viņi otrreiz arī [darītu] tieši tāpat,” skaidro Miezīte.

Populārākās laulāšanās vietas ir jūra, viesu nami, kā arī pilis un muižas. Ja ir vēlme rīkot kāzas brīvdabā, tad ne tikai jārēķinās ar laika apstākļiem, bet arī papildu izmaksām. Tomēr „Kāzu aģentūra” saņēmusi vairākus zvanus ar sūdzībām, ka ne vienmēr kāzas rīkot brīvdabā ir tik vienkārši, atzīst Miezīte. „Tad mēs veicām pētījumu pavasarī. Mēs apzvanījām dzimtsarakstu nodaļas tā kā potenciālie klienti, jautājot, ka mēs gribam salaulāties brīvā dabā. Patiesībā diezgan liels procents atbildēja, ka jā, ka viņi piekrīt šajā datumā. Bija, protams, arī kategoriski nē. Un bija tādi, kuri uz jautājumu - ka atkarīgs, vai man patiks vieta, vai man patiks telpas, vai nelīs lietus,” saka Miezīte.

Iespēja laulāties brīvā dabā ir atkarīga no Dzimtsarakstu nodaļas. Rīgas Dzimtsarakstu nodaļa atzina, ka galvaspilsētai likuma izmaiņas ir vairāk kā apgrūtinājums - jau tā esot liels skaits precinieku. Savukārt Jūrmalas Dzimtsarakstu nodaļā atzina, ka tā ir jauna pieredze, kurai nodaļa pielāgojas. Turklāt ne visi kāzinieki par šo iespēju zina. Šogad Jūrmalā kāzas brīvdabā svinējuši 15 pāri, ko Sproģe sauc par labu rādītāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti