Janīna Kursīte: Tuteiši ir mūsu vērtība – otras tādas vietas Latvijā nav

Latvijas Universitātes un Daugavpils Universitātes pasniedzēju un studentu ekspedīcija Daugavpils novadā, pašā Baltkrievijas pierobežā, tās dalībniekiem lika saprast, ka ikvienam Latvijas nostūrītim jābūt iekļautam valsts kopējā vērtībā. Arī tuteišiem, kas Salienas, Vecsalienas, Demenes un Skrudalienas pagastā dzīvo ar lielu piederības apziņu.

Ekspedīcijas iniciatore ir Latvijas Universitātes profesore Janīna Kursīte, kura dažādās ekspedīcijās jau dodas 15 gadus. Šoreiz viņa vēlējās atklāt ko tādu, kas Latvijā būtu reizē neparasts un negaidīts. Tā nu, lasot 19.gadsimta pētījumus par Ilūkstes apriņķi, kur latvieši toreiz bija minoritāte, un runājot ar Daugavpils Universitātes profesori Maiju Burimu, ekspedīcijas dalībnieki vienojās, ka tie varētu būt Baltkrievijas pierobežas pagasti.

Tas, ko pētnieki ieguva ekspedīcijā, bija pārsteigums, atzīst Kursīte: “Uzzinājām, ka pavisam neliela daļa no iedzīvotājiem runā latviski. Viņi ne velti sevi dēvē par tuteišiem. Taču viņiem ir spēcīga vietas mīlestība un apziņa. Viņus varbūt varētu vienīgi salīdzināt ar suitiem.”

Tomēr Latvijas pierobežā nākas saskarties ar daudzām problēmām.

Kursīte stāsta, ka Saeimas Valsts pārvaldes pašvaldību komisija ir ieinteresēta aizbraukt pie tuteišiem un vienoties par iespējamām nodokļu atlaidēm, vai par iespējamu uzņēmēju programmu, lai Latvijas pierobeža nepaliek tukša.

Šie cilvēki ir atvērti sadarbībai un Latvijai, saka Kursīte: “Viņi varbūt valodas nezināšanas dēļ neklausās Latvijas Radio un neskatās Latvijas Televīziju, bet no otras puses – ko lai viņi skatās un ko lai klausās, ja par viņiem pašiem nav ne vārda?”

Janīna Kursīte: Tuteiši ir Latvijas vērtība

  Kursīte norāda, ka tuteiši ir vērtība Latvijai un otras tādas vietas Latvijā nav. 

  Ekspedīcijas laikā pētnieki saskārās ar lielu krievu valodas dominanci un dažādu reliģisko piederību. Tomēr tuteiši ļoti mīl un sakopj savu vietu.

  Tāpēc Kursīte aicina citiem domāt par Latviju lielākā mērogā, ne tikai par lielajām pilsētām, bet neaizmirst pierobežu.

  “Tad tuteiši kļūs ne tikai par vērtību vēstures pētniekiem, bet par vērtību Latvijas un ekonomikas aspektā,” norāda Kursīte.

  Nākamvasar arī plānots apmeklēt tuteišus. Ekspedīcijai ir divi mērķi. Viens - saglabāt katra cilvēka dzīvesstāstu; otrs – iekļaut tuteišus Latvijas kopējā vērtībā.

  Kursīte cer, ka pēc 10 gadiem, kad atkal ciemotos Baltkrievijas pierobežā, varētu redzēt jaunus uzņēmējus, skolu un nākotni, un mēs to vairs nedēvētu par Nekurienes zemi.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Cilvēkstāsti
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti