Panorāma

Ambulatorā palīdzība pa tālruni 67080147

Panorāma

Karantīna sociālās aprūpes centrā «Mārsnēni»

Covid-19 laikā cilvēki izjūt trauksmi

Inga ar savu piemēru aicina nebaidīties runāt par garīgo veselību

Trauksme, nemiers un pat panika par nākotni – tās ir emocijas, ko Covid-19 laikā izjūt liela daļa Latvijas cilvēku. Pētījumā, ko pēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma veica SKDS sociologi, atklājies – katrs ceturtais aptaujātais šajā laikā saskāries ar depresiju vai nomāktu garastāvokli. "Panorāma" tikās ar jaunu sievieti, kura atklāti saka, ka Covid-19 laikā atsākusi iet uz psihoterapiju, jo nedrošība un trauksme ikdienā ir milzīga. 

Inga Jerzjukova sevi sauc par trauksmainu cilvēku. Viņa ir filmu producente. Kā daudziem kultūras jomas cilvēkiem, arī Ingai pēdējie mēneši bijuši īpaši grūti. Gan ikdienišķi un finansiāli, gan vēl jo vairāk – sociālās izolācijas dēļ.

"Esot ieslēgtai visu laiku četrās sienās, man šķiet, ka tā daļa man bija visgrūtākā, tieši būt vienai ar savām domām caurām dienām un visu laiku uztraukties par to, kad būs nākamā alga, kad būs nākamie ienākumi un kad būs nākamie projekti. Tas ir arī mans sirds darbs. Man ļoti patīk to darīt. Un tev atņem to galveno, to mīļāko, kas tev ir dzīvē," stāsta Inga.

Rudenī ārstējusies no depresijas, šobrīd Inga apmeklē psihoterapiju.

"Tas man ļoti palīdz, jo tas noņem nost ļoti lielu daļu to domu, kuras tu dažreiz nespēj kontrolēt savā galvā. Un tad, kad tu pasaki skaļi, tad pašam bieži ir tāds "Aha" moments.

Tu kaut kā visu laiku tās domas mēģini noslāpēt, nolikt maliņā, kaut kur tumšā stūrītī. Un tad  tev pašam ir nenormāli bail īstenībā bieži vien to teikt, un tu pat neapzinies, cik ļoti tev tās problēmas ir lielas, līdz brīdim, kad tu tās pasaki skaļi un sāc šķetināt vaļā," skaidro Inga.
 
Viņa nebaidās par garīgo veselību runāt atklāti. Inga par savu emociju kaleidoskopu raksta arī blogu. Sieviete saņēmusi neizpratnes pilnus komentārus par to, kāpēc tas nepieciešams, taču daudz vairāk atzinības un pateicības vārdus no svešiniekiem.

"Es to daru daudzmaz citu cilvēku dēļ, lai palīdzētu saprast, ka viņi nav vieni, palīdzētu izanalizēt un sākt domāt par garīgās veselības problēmām. Man šķiet, ka sabiedrība ir kļuvusi daudz atklātāka. Runājot ar saviem tuvākajiem draugiem un paziņām, es pat esmu sapratusi, ka daudzi vēršas pēc palīdzības. Diemžēl viņa nav visiem pieejama tā, kā gribētos. Un uz valsts apmaksātu terapiju ir daudz rindas, tāpat kā uz psihiatriem, bet jebkurā gadījumā pats sākums ir sākt par to runāt," saka Inga.

Viņai ikdienas trauksmi palīdz mazināt cilvēciskais kontakts, tāpēc, pat ņemot vērā visus ierobežojumus un neziņu, kas valda sabiedrībā, Inga uzsver – Covid-19 mums iemācījis sarunāties tuvāk.

"Covid ir padarījis attiecības starp cilvēkiem daudz cilvēciskākas.

Tas, ka mēs tiekamies divatā, nevis lielos baros, komunicējam viens ar vienu, ir parādījis un iezīmējis to, cik ļoti svarīgi ir draugi un ģimene un tā komunikācija ar viņiem. Īstenībā tas bieži vien palīdz, galvenais ir būt atklātam," uzsver Inga.

Trauksmē un depresijā ļoti palīdz strikts ikdienas ritms, tāpēc Inga ļoti priecājas, ka kino nozarē sasalums mazinājies un viņai jau plānā pirmie filmēšanas projekti.

KONTEKSTS:

Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā. Tās laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tai skaitā aizliegti visi publiskie pasākumi un ierobežota pulcēšanās.

Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci. No 12. maija drīkst notikt nelieli kultūras pasākumi, pakāpeniski atsāk darboties muzeji un bibliotēkas.

Pasaules Veselības organizācija brīdinājusi par globālu garīgas veselības krīzi saistībā ar Covid-19 un ierobežojumiem. Aicina lūgt palīdzību depresijas un pašnāvības domu gadījumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti