Ilzes stāsts: aizvest bērnunamu bērnus pārgājienā un uzcept desas ugunskurā

Bērnunamu bērniem saikne ar ārpasauli ir ļoti svarīga, tādēļ iekļaušanai labākie ir pasākumi, kur viņi ir kopā ar citiem bērniem, arī tiem, kas nedzīvo institūcijās, un ar kuriem iespējams pirmoreiz dzīvē cept desas ugunskurā. Tā uzskata labdarības organizācijas "Palīdzēsim.lv" dibinātāja un vadītāja Ilze Skuja.

Labdarības organizācija astoņus gadus ikdienā strādā tieši ar bērniem un jauniešiem, kuriem ir veselības un sadzīves problēmas. Uz vasaras nometnēm aicina tos, kurus citi nemaz bieži nesauc pie sevis – arī bērnus no bērnunamiem ar garīga rakstura traucējumiem.

Ilzes stāsts: Aizvest bērnunamu bērnus pārgājienā un uzcept desas ugunskurāLaura Dzērve

  Pēc Ilzes teiktā, sākotnēji organizācija bērnunamos dzīvojošajiem vairāk sniedza materiālu palīdzību.

  Taču drīz vien kļuva skaidrs, ka bērniem materiālā palīdzība nav tik ļoti nepieciešama, kā tiešais kontakts un saikne ar citiem bērniem un pieaugušajiem.

  Ilze atzina, ka organizācija pasākumus šiem bērniem cenšas rīkot nevis bērnunamos, bet gan aicina uz sociālās integrācijas pasākumiem pie sevis, kur var satikt citus bērnus un pieaugušos.

  "Viņi nav tanī savā vidē, un viņi atkal komunicē ar citādākiem bērniem un jauniešiem, un viņi varbūt tādā veidā arī nejūtas īpašāki vai savādāki. Tie ir pārgājieni dažādi, radošās darbnīcas. Daudzas nodarbības un aktivitātes, kas paplašina viņu redzesloku," stāstīja Ilze.

  Viņa atminējās pasākumu, kur kurināts ugunskurs un ceptas desas. "Tā mums šķiet ikdienišķa un parasta lieta.

  Savukārt šiem bērnunamu bērniem tas bija kaut kas jauns, neredzēts. Viņi nekad dzīvē nebija redzējuši ugunskuru vai kā cep desu ugunskurā," atzina Ilze.

  Viņasprāt, bērnunamos dzīvojošajiem bērniem izbraukšana ārpus ierastās vides, piemēram, uz 3-5 dienu nometni, ir milzīgs notikums, ko šie bērni niansēs atceras ilgi.

  Ilze pieļauj, ka bērnunamu audzinātājas un vadība nevar katram bērnam nodrošināt tādus izklaides un izglītojošos pasākumus, kādus var ģimenes saviem bērniem.

  "Mēs jūtam, ka viņiem ir svarīga komunikācija ar ārpasauli. Tā viņiem ir pati nozīmīgākā un svarīgākā [lieta]," uzskata "Palīdzēsim.lv" dibinātāja.

  Jau vēstīts, ka Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas veidotā raidījumu sērija "Sistēmas bērni" raisīja lielu rezonansi un arī uzdeva jautājumu – kā mēs katrs varam palīdzēt bērnunamu bērniem. Šajā nedēļā Latvijas Radio stāsta par cilvēkiem, kuri to jau dara.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Cilvēkstāsti
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti