Igaunijas māksliniece Agnese Veinberga piecus gadus par savām mājām sauc Kuldīgu

"Gleznošana ir spēle ar izjūtām – pretrunīga un īpaša," tā saka māksliniece Agnese Veinberga. Viņa sevi spilgti pieteikusi gan Igaunijas, gan Latvijas mākslas pasaulē. Agnese ir igauniete ar Latvijas saknēm. Jau piecus gadus par savām mājām viņa sauc Kuldīgu. Pandēmijas laiku viņa aktīvi izmanto gleznošanai.

Igaunijas māksliniece Agnese Veinberga piecus gadus par savām mājām sauc Kuldīgu
00:00 / 04:53
Lejuplādēt

Agneses Veinbergas vadītā ota uzbur sapņus, vīzijas, sajūtas un nojautas, kuras cilvēki ierauga gan mazos, gan lielformāta darbos. Viņa netaupa krāsas – gleznās tās rada ne tikai kontrastu, tās ir kā pāreja no ikdienības citā – mākslas, abstrakcijas un iztēles pasaulē.

"Man vienā brīdī bija zilais periods, tad vienā ļoti daudz melnu krāsu, tagad daudz gaišu un spilgtu krāsu. Nezinu, no kā tas atkarīgs, bet uzrunā un gribas tā gleznot," stāsta māksliniece.

Agnese Veinberga ir igauniete ar Latvijas saknēm. Dzīvojot Igaunijā, vasaras viņa pavadīja pie saviem vecvecākiem Pāvilostā.

Agnese Tartu Universitātē ieguvusi maģistra grādu mākslā, studentu apmaiņas programmā viņa mācījusies Porto Universitātē, arī Latvijas Mākslas akadēmijā pie Alekseja Naumova. Viņa saka – "man patika būt augstskolā, jo tā bijusi fantastiska iespēja iegūt daudz ko jaunu".

Attēlā Agnese Veinberga

Agneses darbi atrodas kolekcijās Latvijā, Igaunijā, ASV, Brazīlijā, Portugālē, Austrijā, Beļģijā un Dienvidāfrikā. Arī izstādes bijušas gan Latvijā, gan Igaunijā, gan Portugālē. No 2015. gada māksliniece par savām mājām sauc Kuldīgu. Pirms diviem gadiem viņa ieguvusi arī Latvijas pilsonību.

"Un, kad gāju augstskolā, mācījos maģistros, man jau tad vilka uz Latviju. Kuldīga mani ļoti iedvesmo. Arī šobrīd gleznoju, acu priekšā Kuldīgas ainaviņas. Pagaidām gatavojos Ziemassvētku izstādei, tāpēc daudz lietoju dabas motīvus, bet noteikti būs Kuldīgas motīvi. (..) Kuldīga ilgus gadus bijusi manas mājas, esmu šeit ļoti pieņemta, cilvēki šeit ir fantastiski atklāti, mīļi, esmu saņēmusi tik daudz laba, ka gribu no sevis daudz dot pretī," atzīst māksliniece.

Attēlā Agnese Veinberga

Agnese spilgti papildina Latvijas jauno mākslinieku pienesumu. Pēdējā no viņas izstādēm bija aplūkojama vēl pirms stingrajiem pandēmijas ierobežojumiem – vispirms vienu dienu brīvā dabā Kalnasu purvā, pēc tam Kuldīgas vecajā rātsnamā. Šobrīd Agnese gatavojas jaunai izstādei.

"Es gleznošanai veltu gandrīz katru dienu, tas ir kā iet uz darbu, nākotne noslēpjas ikdienišķā rutīnā. Ceļos agri, man ļoti rūp, kas notiek pasaulē. Strādāju pie nākamās sērijas, tur būs simboli (..). Simboli no arābu alfabēta, jo rūp, kas notiek Afganistānā," saka Agnese.

Pēc viņas teiktā, gleznošana ir spēle ar izjūtām – pretrunīga un īpaša. Māksla ir mūžīga. Un šķiet, ka viņa tam no sirds arī ļaujas.

Un tas paver durvis priekam un laimei.

"Gleznošana ir kā liels mācību process, problēmas uzstādīšana. Katra nākamā glezna ir citādāka, cits formāts, krāsas. Par laimi, tās iespējas tik daudz. Jo vairāk glezno, jo vairāk idejas. Katra glezna ir kā pasaules idealizēšana. Mēģinājums uz perfekcionismu. Gribas, lai glezna ir arvien labāka. (..) Es mācos no katras gleznas kaut ko jaunu," saka māksliniece.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt