Te!

Latvijas raidījums "TE!". "Laika ātrums"

Te!

TE!. 9. sezona. 3. sērija. Kaimiņu būšana

TE! 9. sezona. 2. sērija. Dzīves vide

Humpalu cilvēks ar ērgļa aci – «zero waste» dzīvesstila pioniere Laura Arnicāne

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lauru Arnicāni var dēvēt par minimālisma pionieri Latvijā – pirms dažiem gadiem savā blogā “Seek the simple”  viņa sāka stāstīt par “zero waste” jeb bezatkritumu dzīvesstilu, aicinot patērēt mazāk, apdomīgāk un kvalitatīvāk. Līdz ar “zero waste” kustību attīstījusies arī ideja par tā saukto kapsulas garderobi, kas palīdz taupīt resursus: gan laiku, gan naudu un enerģiju. Kas ir kapsula un kā tādu ieviest savā skapī, Lauru aicināja pastāstīt raidījuma “TE!” vadītāja Māra Sleja.

Laura sevi sauc par humpalu cilvēku ar ērgļa aci, kas viņai ļauj atrast kvalitatīvas lietas plašajā lietotu preču veikalu piedāvājumā un papildināt savu kapsulas garderobi ar kvalitatīviem un ērti kombinējamiem apģērbiem.

Humpalu privilēģija Latvijā

Laura ir pārliecināta, ka Latvijā mums ir privilēģija lietoto preču veikalos iegādāties kvalitatīvas mantas par zemām cenām. Bet ''ērgļa acs'', lai atrastu patiešām kvalitatīvas lietas, ir jāuztrenē. Laura aicina iemācīties prasmīgi apģērbu kombinēt. Humpalu apģērbu viņa kombinē ar investīciju apģērbiem – tiem, kuriem viņa parasti naudu sakrāj un kas kalpo ilgtermiņā. Piemēram, Laura izvēlas kombinēt dažus simtus eiro vērtu ādas jaku ar svārkiem, kas iegādāti par 1,50 eiro  vai apaviem par 1,82 eiro. 

Laura ar kapsulas garderobes ideju iepazīstina savā jaunajā projektā “Patiesā garderobe”. Viņa to skaidro ar trīs vienkāršiem principiem. Pirmkārt, galvenais kapsulas garderobes pamatelements ir kvalitāte. Tai “jāsit pušu” kvantitāte. Jebkur, kur iepērkamies, ir jāmeklē kvalitatīvi apģērbi, kas var pēc iespējas ilgāk mums kalpot. Otrs princips ir veidot garderobi no maza skaita apģērba gabaliem. Tas, cik daudz ir maz, nav noteikts un katram cilvēkam var atšķirties. Vienam maz nozīmē 100 apģērba gabali, otram 25, bet katram jāatrod savs zemākais punkts apģērbu daudzumā, kurā juties ērti un kurš palīdz skaisti saģērbties visiem gadījumiem. Trešais un pats svarīgākais princips – visiem apģērbiem ir jābūt viegli kombinējamiem. Piemēram, iespējai no 20 apģērba gabaliem izveidot 72 kombinācijas. Tas nozīmē, ka cilvēks ar nelielu apģērbu skaitu var saģērbties pēc iespējas dažādāk jeb noklāt pēc iespējas plašākas funkcijas – ņemot vērā gan to, uz kurieni jādodas, gan personiskās vajadzības.

Kapsulas garderobe nav atrauta no modes. Šāda pieeja garderobes veidošanai uzreiz nenozīmē garlaicīgu, vienādu toņu, skandināviska vai tikai klasiska stila apģērbu. Garderobe var arī būt koša un interesanta, pat iekļaujot aktuālākās modes tendences – galvenais, lai apģērbi savā starpā kombinējas, ir kvalitatīvi un pēc iespējas mazā skaitā.

Kapsulas garderobes īpašniecei arī nav noteikta vecuma, ķermeņa uzbūves, statusa, vietas, stilista izglītības vai kādi citi līdzīgi ierobežojumi. Šāda tipa garderobi var iemācīties izveidot sieviete Ņujorkā un sieviete Dobelē. Tam nav nekāda sakara ar to, kas tu esi, cik tev ir naudas vai ar ko tu nodarbojies. Veidojot šādu garderobi, cilvēks iepazīst savu ķermeņa uzbūvi, krāsu paleti, kas viņam piestāv un nepiestāv, saprot kāds ir dzīvesstils un pielāgo šīm vajadzībām savu apģērbu. Mācoties to, ar laiku rodas izpratne, kas ir nepieciešams tieši tev. Tā ir personiskā izvēle – spert soli ilgtspējas virzienā, uzsver Laura.

Kāpēc ir būtiski ieviest kapsulas garderobi? Tā cilvēks izdara izvēli ilgtermiņā taupīt savus resursus un tos lieki netērēt. Pārdomāta garderobe un iepirkšanās paradumi atrisina ļoti daudz problēmu, piemēram – man ir pilns skapis un nav, ko vilkt mugurā.

Tāpat tādējādi tiek tērēts mazāk, kas var dot iespēju arī strādāt mazāk.

Treškārt, tas palīdz izvairīties no milzīgā apjukuma, kas var pārņemt, ierodoties veikalā, jo kapsulas garderobē plānošana notiek pirms iepirkšanās, nevis uz vietas veikalā. Cilvēka domāšana mainās, viņš iepērkas sev, savām vajadzībām un dara to apzināti. Iepirkšanās un ģērbšanās vairs nav impulsīva, emocionāla vai pakļauta apkārtējās vides spiedienam.  Savukārt globāli – tā ir ilgtspējīga domāšana ar labvēlīgu ietekmi uz pasaules resursu taupīšanu.

Izturēt impulsu nemitīgi patērēt

Uz jautājumu, kā cīnīties pret impulsu visu laiku patērēt, Laura atbild: nepieciešams izdarīt izvēli nepirkt. Viņa aicina apmierināt lietu meklēšanas un mērīšanas vēlmi, ja tāda ir, bet tomēr nenest visu mājās. Neko nevajag pirkt spontāni, un jādod sev arī laiks padomāt, vai šī lieta tiešām ir ļoti vajadzīga. Ja divas dienas doma nepamet, tad var droši iegādāties. Laura novēro, ka šobrīd tendence dzīvot un ģērbties, patērējot mazāk, kļūst arvien populārāka.

Tas ir visnotaļ pozitīvi, ka arvien vairāk jauniešus var satikt lietoto apģērbu un beziepakojuma veikalos, vērtē Laura.

Beziepakojuma iepirkšanās un veikali ir vēl viena tendence, kas atbalsta dzīvošanu pēc principa “mazāk ir vairāk” un aicina taupīt savus un pasaules resursus. Atvērtība šādam iepirkšanās veidam Latvijā vērojama tieši pēdējos trijos gados, kad ''zero waste'' kustība kļuvusi izplatītāka un arvien vairāk cilvēku ievieš to savā ikdienā. Galvenais dzinulis, kāpēc cilvēki izvēlas iepirkties šādos veikalos, ir vēlme samazināt atkritumu daudzumu, vēlēšanās nelietot plastmasas maisiņus un taupīt savus resursus.

Latvijā dažu gadu laikā pieprasījums pēc beziepakojuma iepirkšanās ir kļuvis ievērojams. Tagad Latvijā var iepirkties jau vismaz deviņos beziepakojumu veikalos, tostarp dažos ārpus Rīgas. Arī lielveikali seko to piemēram, dodot iespēju iegādāties produktus savos līdzi paņemtajos traukos.

Skeptiķi saka, ka "zero waste" un viss, ko tas aptver, ir piliens jūrā un lidmašīnas vai lielās globālās kompānijas nodara pasaulei daudz lielāku postu, ko indivīdu mazie centieni nevar vērst par labu. Tomēr Laura ir pārliecināta, ka ar individuāliem maziem soļiem var panākt milzīgas pārmaiņas, un Latvija to izcili ir pierādījusi: “Pirms trīs gadiem, kad mēs sākām “zero waste” kustību, aktīvi par to stāstot un rakstot blogu, nebija pilnīgi neviena beziepakojuma veikala. Tagad Latvijā jau ir deviņi vai pat vairāk “zero waste” veikali, kur sodu, citronskābi, eļļu un daudz ko citu var nopirkt bez iepakojuma,” ar gandarījumu saka Laura.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti