Sadaļas Sadaļas

Holivudas filmu studiju pieprasīts meistars – latviešu puisis Skotijā Artūrs Gūtmanis

Skotijas latvietis Artūrs Gūtmanis reiz sagribēja notonēt logus savam auto un izdomāja, ka to varētu izdarīt pats. Pēc ilgiem pūliņiem un praktizēšanās viņš tiešām to paveica. Tagad, pēc vairākiem gadiem, viņam ir smalks salons un Artūrs tūnē auto gan labākajiem Skotijas futbolistiem, gan Holivudas zvaigznēm uzņemšanas laukumos, gan „Netflix“ filmu vajadzībām.

Spītība nereti ir milzīgs dzinējspēks, un te, lūk, kārtējais pierādījums – tikai aiz tīrās spītības Artūrs Gūtmanis savulaik izlēmis iemācīties pareizi līmēt uz sava auto stikliem tonējošo plēvi, un toreiz viņam, protams, ne prātā nenāca, ka tas ir sākums gan jaunam biznesam, gan arī aizraujošiem piedzīvojumiem un galvu reibinošiem panākumiem.

“Vēlējos savai mašīnai notonēt logus, bet tas maksāja diezgan dārgi. Izdomāju, ka darīšu pats.

Mēģināju – un nekas man nesanāca! Varēju taču tomēr aizbraukt uz darbnīcu vai atmest iedomai ar roku, bet uznāca kaut kāda spītība, gribēju iemācīties, lai tur vai kas. Pirku un izniekoju metriem plēves, lipināju, trenējos, kamēr iemanījos. Tad sāka draugi un paziņas jautāt, vai nevaru arī viņiem to paveikt, tālāk jau sāka sveši cilvēki nākt, kuriem kāds paziņa bija ieteicis...“ atceras Artūrs.

No netīras telts līdz supersalonam

Toreiz viņš strādāja noliktavā par menedžeri un savu vaļasprieku uztvēra kā patīkamu blakusienākumu avotu, līdz attapies – hobijs vairs nav nekāds hobijs, tas uzņēmis kārtīgus apgriezienus. Tad arī aizgājis no pamatdarba un pirms septiņiem gadiem nodibinājis savu uzņēmumu „ProShades“ – tajā tonē auto un ēku logus, kā arī aplīmē automašīnas ar īpašu plēvi. Kā pats smejas – nodarbojas ar mašīnu skaistumkopšanu.

Artūrs atceras sākumu – telts pie mājas, trūcīgs aprīkojums, viss eļļains, auksts, vēl ne pārāk labas valodas zināšanas, pašpārliecinātības nekādas: „Klienti ienāca un rauca degunu, vietējie skeptiski skatījās uz mums kā uz iebraucējiem... Bet mēs savu darbu paveicām labi! Un pie mums sāka nākt arvien vairāk un vairāk.

Tagad mums ir glauna studija, un klienti nevis rauc degunu, bet iepleš acis, saka – vauu! Tik skaisti! Tā ir – tuvumā skaistākas garāžas par mūsējo nav.

Nu jau brauc arī augsta līmeņa klienti, ved dārgas supermašīnas, ir bijuši ar Mclaren, Ferrari, Lamborghini, Bentley. Tas ļoti palīdz, jo pārējie redz un spriež tā – o, ja viņam uztic tādus autiņus, tad es savējo vispār aizvērtām acīm varu dot!“ Lai gan konkurence liela, darba netrūkstot, arī maksas reklāmā pēdējos gados nav bijis vajadzības ieguldīt ne penija – bezdrāts telegrāfs darbojas lieliski.

Holivudas filmu tehniskās aizkulises

Vislielāko pārsteigumu un izrāvienu Artūra darbnīca gan piedzīvoja pirms četriem gadiem, kad tās pakalpojumus sāka izmantot pasaules lielā kino industrija.

Artūrs Gūtmanis darba procesā

„Man ir pazīstams tāds interesants cilvēks, kurš savam priekam rekonstruē vecos busiņus, tā dēvētos „hipiju busiņus“. Viņš to dara tā, ka lielas zvaigznes lūgšus lūdzas pārdot, bet meistars tomēr to nedara. Viņš ir cilvēks ar sakariem, piedalās arī filmu uzņemšanas tehniskajos darbos. Reiz viņam bija prasījuši, vai nezinot kādu uzticamu cilvēku Skotijā, augsta līmeņa meistaru, ko varētu noalgot automašīnu tūnēšanai? Un viņš ieteica mani!“ atceras Artūrs.

Pirmais pasūtījums bijis ne daudz, ne maz, pašas Skārletas Johansones automašīnai – viņa bija ieradusies Edinburgā, Skotijas galvaspilsētā, uz „Avengers: Infinity War“ filmēšanu. Lai slavenā aktrise varētu netraucēti pārvietoties pa pilsētu, viņas automašīnai vajadzējis pilnībā notonēt logus, lai nav redzams, kas tajā sēž.

Edinburga un tās apkaime ir iecienīta filmu uzņemšanas vieta.

Pasaules slavu 1996. gadā iemantoja Lielbritānijas melnā komēdija „Trainspotting“ („Vilcienvakte“) – filma tiek uzskatīta par visu laiku labāko skotu filmu un balsojumā izvēlēta par 10. visu laiku labāko britu filmu. 2017. gadā Skotijā tika uzņemts filmas sīkvels (autonoms sižetisks turpinājums ar tiem pašiem varoņiem) ar nosaukumu “T2 Trainspotting”, kas bāzēta uz  slavenā skotu rakstnieka Ērvina Velša grāmatas “Trainspotting“ un vēlāk sarakstītās noveles “Porno” motīviem. Artūram atkal bija „jāslēpj“ galveno varoņu atveidotāji, populāri skotu aktieri, piemēram, Jūens Makgregors, arī Džonijs Lī Millers, Jūens Bremners, Roberts Kārlails un citi.

Tomēr par līdz šim augstāko punktu Artūrs uzskata iespēju piedalīties Holivudas filmas “The Fast and the Furious 9” uzņemšanā (filmas pirmizrāde gaidāma šī gada vasarā).

“Pirmdienas rītā garāžā atskan telefona zvans – tā un tā, vajadzīga palīdzība “The Fast and the Furious 9” filmēšanas grupai vajag pārklāt ar plēvi mašīnas. Es jautāju – vai tas ir joks? Man saka – nē, tas ir nopietni, bet, ja nevēlaties… Protams, ka vēlējos! Pamainīju darba grafiku un pārcēlos uz vairākām dienām uz filmas uzņemšanas tehniskā nodrošinājuma laukumu,“ Artūrs ar sajūsmu atceras iespēju ieskatīties filmu uzņemšanas aizkulisēs.

„Braucu uz Edinburgu, apsargiem jau bija pieteikts, tur stāv milzīgs pūlis, un visi tā skaudīgi noskatās, sak, kāpēc tad šo te laiž iekšā pa vārtiem? Nereāla sajūta!

Man vajadzēja vairākas Jaguar mašīnas identiski pārlīmēt no sarkanām par zilām, jo katram dublim vajag vienādus auto, ja nesanāk uzņemt ar pirmo reizi,“ stāsta meistars. Diemžēl ar slaveno galveno aktieri Vinu Dīzelu, kas Artūra tūnētos auto filmā dauzījis, gan nav sanācis satikties, jo pati uzņemšana notikusi atsevišķi no tehniskā dienesta teritorijas, toties turp aizdzīts Dīzela slavenais melnais „Dodge Charger“, ar ko Artūram pat bijusi iespēja izbraukt līkumu.

Artūrs Gūtmanis Vina Dīzela filmas varoņa slavenajā dodžā.

Lai arī tehniskie darbi noritējuši atsevišķā laukumā, klātesamības sajūta bijusi – tehnisko darbinieku rācijās arvien dzirdams klasiskais: „Action!“ („Aiziet, filmējam!“), būkšķi un kliedzieni, režisora replikas un filmas veidotāju sarunas un smiekli. Tehniskie puiši gan no Anglijas, gan Holivudas tehniskajām brigādēm bijuši visai draudzīgi un labprāt parunājušies, pastāstījuši arī, kā filmējot izbraukājuši visu pasauli.

Slavens visā apkaimē

Artūrs atzīst – kādreiz prātojis, ka gribētu būt aktieris, bet, izrādās, aizkulišu darbs arī esot ļoti interesants, turklāt bez tā filmas nemaz nebūtu iespējamas. Mainījies arī priekšstats par hierarhiju filmu uzņemšanā: „Slavenajiem aktieriem aizkadrā ir jādara viss, ko liek citi. Pat, piemēram, sieviete, kas atbild par statistiem, var mierīgi tādam superstāram uzbrēkt – ko tu tur dari, kur tu stāvi?! Viņus tur visi komandē un bīda. Aiz kadra aktieri ir šaha figūriņas, zvaigznes viņi ir uz ekrāna, skatītājiem, kuri savukārt neredz to visu milzīgo darbu, ko veic pārējā komanda. Vēl jau filma nav laista klajā, gribētos, lai mans vārds vai darbnīcas nosaukums būtu kaut vai sīkajos beigu titros, bet droši vien būšu zem vietējās komandas. Tas nekas, toties tāda pieredze un piedzīvojums!“

Artūrs atzīst – darbs pie slaveno studiju filmām vairāk bijis pieredzes un reklāmas jautājums, ne peļņas:

„Protams, interese pēc tam pieauga, arī klientu pieplūdums. Jo tas tomēr ir zināms kvalitātes rādītājs, ne katra darbnīca var lepoties, ka ir Holivudas standartu cienīga.

Nu jau pagājuši divi gadi, bet joprojām mēdz ienākt darbnīcā cilvēki, kuri prasa – vecīt, vai tā ir taisnība, ka tu strādāji “The Fast and the Furious 9” un brauci ar Dīzela mašīnu? Jo šīs filmas auditorija, kur centrālā lomā ir uztūnētas automašīnas, ir arī mani potenciālie klienti. Ja es nodarbotos ar adīšanu un šūšanu, pārdotu cepurītes, tad maniem klientiem tas neinteresētu, viņi tādas filmas varbūt neskatās.“

Savukārt pēdējais darbs bijis vien pāris mēnešus atpakaļ kādai “Netflix” filmai. Savdabīgi, bet Artūrs pat nezina, pie kādas filmas strādājis, atsūtīts vien auto, filmas nosaukumu pateikšot vēlāk: “Filmu studijām patīk būt noslēpumainām! Arī iepriekš man bija dažādi nosacījumi, cik daudz es drīkstu stāstīt citiem, kamēr filma nav parādījusies uz ekrāniem.”

Latvieši – prasīgi klienti

Varbūt Artūrs prāto nopietni pievērsties kinoindustrijai? Viņš saka – nekad jau neko nevarot zināt. Pēc dabas viņš ir aktīvs un allaž vēlas uzsākt ko jaunu, tikai sūkstās, ka laika par maz.

Artūrs Gūtmanis darba procesā

Nesen Artūrs paplašināja darbību, atverot vēl vienu firmu „AG Interior Wraps”, kur piedāvā ar līmplēves palīdzību atjaunot mēbeļu izskatu: “Ir daudzi, kas izīrē telpas, dzīvokļus. Kad īrnieks izvācas, vajag atsvaidzināt, piemēram, virtuvi. Tas cilvēkiem patīk – ka nav jāizgāž desmitiem tūkstošu mārciņu, bet, jau sākot no tūkstoša, var dabūt visu kā jaunu, turklāt plēve kalpo vairākus gadus. Es aktīvi skatos, kur un kā varu tālāk attīstīties. Nesen sāku darboties ar kriptovalūtām, rosos vērtspapīru biržā, investīciju tirgos. Esmu zinošs celtniecībā, varbūt varētu kādu iekšdarbu uzņēmumu nodibināt.

Gribas vairākus dažādus biznesus – drošāk un interesanti arī. Gribēšana ir, varēšana arī, bet pietrūkst laika.“

Savu prasa arī ģimene – Artūrs ir divu puiku tēvs no iepriekšējām attiecībām, šobrīd kopā ar tagadējo draudzeni, topošo sievu, audzina viņas meitu un gaida nākam pasaulē kopīgo atvasi. Latviešu kopiena Skotijā ir stipra un draudzīga, rīko dažādas aktivitātes, bet tām diemžēl neatliekot laika nemaz.

Klientu vidū gan latviešu esot maz, jo negribot izdot naudu, turklāt tieši latvieši, lietuvieši, poļi esot visgrūtākie klienti – ja skoti paļaujoties uz meistaru, samaksājot, saņemot auto, iekāpjot un aizbraucot, tad augstākminētie pārbaudot katru sīkumiņu, katru centimetru. Artūrs nosmejas – tas esot pat labi, jo īpaši prasīgi klienti uzturot tonusu un augstu latiņu, neļaujot atslābt.

Meistars atzīst – lielākā daļa tautiešu un it īpaši tuvāko loks viņu atbalstot no sirds: „Vislielākais atbalsts, protams, ir no tuvākajiem draugiem, no ģimenes. Ģimene ir mans mugurkauls. Sapratne un atbalsts no ģimenes – tas ir puse no visiem panākumiem, dzinējspēks, motivācija.”

Uz dzimteni – pavisam drīz

Skotijā Artūram dzīvo arī mamma un jaunākā māsa, no radiem Latvijā palicis vien krusttēvs un omīte. Uz Skotiju pirmā devās tieši Artūra mamma – pēc traģiskās tēva bojāejas ģimene bija palikusi bez iztikas līdzekļiem. „Mamma no sākuma aizbrauca uz Angliju strādāt, bet tur gāja ļoti smagi, ļoti grūti. Paziņas aicināja uz Skotiju, un tā viņa tagad dzīvo tur. Mūs Latvijā pieskatīja krusttēvs, mammas brālis, pie kura piestrādāju viņa celtniecības firmā, tāpēc arī šī joma man labi zināma. Kad mamma bija iekārtojusies, pie viņas devās jaunākā māšele Ieva, pēc tam, kad pabeidzu vidusskolu un ieguvu autovadītāja apliecību, arī es.

Doma, kā daudziem, bija aizbraukt uz dažiem mēnešiem peļņā, bet... tagad esmu te jau četrpadsmito gadu!“ nopūšas Artūrs.

Viņš gan kaļ plānus par atgriešanos tēvzemē, turklāt visai drīz un reālus – šovasar plānotas kāzas, Latvijā jau nopirkts zemes gabals un māja, kas tiek atjaunota. Kad tas būs paveikts, tad ģimene plāno pārcelties: „Īpašums ir manas bērnības vietās pie Skrundas. Bērnības draugs ieteicās, ka tiek pārdotas vecas mājas, izdevās iegādāties par samērīgu cenu. Jāsaka, savs īpašums mums ir viens no priekšnoteikumiem, lai atgrieztos. Daļēji vietas izvēle ir nostalģija, bet daļēji arī tāpēc, ka pilsētā tomēr galīgi negribas dzīvot. Nav jau nekādi dziļie lauki, turpat blakus ir Skrunda, Liepāja, Kuldīga, Lietuvas robeža, visur var ātri izbraukāt.“

Artūrs Gūtmanis ar līgavu Sigitu

Uzņēmumus plānots atstāt ārzemēs, tos vadīs topošās sievas brālis, kurš jau tagad tur strādā un cītīgi apgūst visu nepieciešamo. Pats Artūrs plāno palikt par īpašnieku, šad tad atbraukt pieskatīt un palīdzēt lielākos darbos un, iespējams, kaut ko līdzīgu uzsākt arī Latvijā.

Vēl viens no iemesliem pārbraukšanai uz Latviju ir Artūra omīte: „Viņa dzīvo ļoti dziļa meža vidū pie Terehovas robežpunkta. Kopš pērn nomira vectēvs, viņa tur ir pavisam viena, tikai ar saviem suņiem un kaķiem. Mēs viņu ņemsim pie sevis, jo vietas pietiks visiem, var pat atsevišķu, mazu namiņu viņai turpat blakus uzbūvēt.“

Artūrs gan atzīst – arī pašiem gribas atpakaļ: „Ilgas pēc mājām, dzimtenes jau nekur nepazūd, vienalga, cik ilgi esi projām. Nu jau pietiek šeit, pietiek. Mājas ir mājas, lai arī kā tur būtu, lai kāda valdība, vienalga, gribas atpakaļ.''

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt