Dienas ziņas

Atklāj izstādi par Valsts prezidenta institūcijas simtgadi

Dienas ziņas

Vēsturnieks uzbūvē salmu māju

Grobiņniece ar diegiem rada Zelenska portretu

Grobiņniece ar diegiem rada Ukrainas prezidenta Zelenska portretu

Kad februāra beigās Krievija iebruka Ukrainā, māksliniecei no Grobiņas Ildzei Balcerei gribējās palīdzēt. Viņa ķērās pie tā, ko prot vislabāk, – gleznošanas ar diegiem, kā viņa sauc savu niansēti izšūto darbu radīšanu. Tā tapa Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska portrets. Lai arī Ildzei bija iespēja šo darbu pārdot Londonā veidotā izstādē, viņa to darīt atteicās un ļoti cer to uzdāvināt Ukrainas prezidentam.

"Šis ir viss ar franču mezgliņiem, krustiņdūrienā, arī dažāda veida stabiņi ar dažādām atstarpēm,"  tā māksliniece Ildze Balcere stāsta par nesen pabeigto Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska portretu. Ildze saka – izšūšana ar visām krāsu niansēm ir tā pati gleznošana, tikai ar diegiem. Katrā adatas dūrienā ieliekot savas domas, sāpes, savu apjukumu un bezspēcību par notiekošo Ukrainā, šis 50x70 centimetru lielais portrets tapis trīsarpus mēnešos.

"Viss sākās, es atvainojos, ar to nolādēto 24. februāri. Es nevarēju nekam pieķerties, liela daļa cilvēku, es domāju, ar to saskārās. Tad es ziedoju naudu, darbojos, lai es kaut kā būtu par palīgu visam, kas notiek ar ukraiņiem, bet es sapratu, ka es iespaidot neko nevaru.

Varbūt arī kādā mērā esmu savtīga, tā Zelenska portreta izšūšana manam sirdsmieram un dvēseles mierinājumam bija," atzīst māksliniece.

Ildze savulaik ir beigusi Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu, bet pēc tās 26 gadus dienējusi Latvijas armijā, mākslai atvēlot vien īsos brīvos brīžus. Nu jau piecus gadus viņa sevi sauc par pilna laika mākslinieci un galvenokārt strādā online galerijās. Darbi lielākoties top pēc fotogrāfijām, kas papildinātas ar Ildzes māksliniecisko redzējumu. Pēc pavadītā laika pie Zelenska portreta šobrīd kā atslodze top darbi punktošanas tehnikā.

"Tā uz priekšu es veidoju visas tās ēnas, gaismas. Tāds darbs, kas paņem laiku, pacietību vajag arī šim. Tie, kas izšuj, visi šo varētu darīt," stāsta māksliniece.

Ieraugot Ildzes veidoto Zelenska portretu internetā, par to ieinteresējušies pārstāvji no projekta "Golden Time Talet", kas Londonā veido labdarības izstādi pārdošanu ar mākslas darbiem, kuros pausta kāda Ukrainai veltīta tēma, iegūtos līdzekļus ziedojot Ukrainai.  

"Es tam tā īsti nepiekritu, jo man nebūtu iespēja pārliecināties, ka tā nauda tiešām aiziet Ukrainai, man nebija tās pārliecības, ka es to gribu, jo es biju kaut kā ļoti ieciklējusies uz to, ka es gribu viņu aizsūtīt uz Ukrainu Zelenskim," saka Ildze.

Viņa norāda, ka darbos ļoti patīk ar diegiem iegleznot zelta līnijas, tādas ir arī Zelenska portretā.

Vēl negriboties par daudz sapriecāties, bet, iespējams, oktobra vidū šis portrets sāks ceļu uz Ukrainu pie Volodimira Zelenska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti