Ģirts Grīva novadniekiem rāda savas zīmētās pastmarkas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados Latvijas Pasts atsāka izdot netakarīgās Latvijas pastmarkas, klajā nākušas vairāk nekā četri simti. Tikai retais no stendeniekiem zināja, ka arī viņu bijušais novadnieks Ģirts Grīva devis savu artavu pirmās dienas aplokšņu, zīmogu un pastmarku radīšanā. Stendē skatāma viņa darbu izstāde.

Kādreizējam stendeniekam Ģirtam Grīvam darbs Latvijas Pastā devis pamudinājumu arī pašam iemēģināt roku pirmās dienas aplokšņu, pastmarku un zīmogu radīšanā. “Strādāju ar māksliniekiem kas radīja pastmarkas, un tad vienā reizē piedāvāju savu zīmēto pastmarku, savu variantu, kuru vadība toreiz akceptēja, un no tās reizes arī zīmēju pastmarkas,” stāsta mākslinieks.

Marka veidojas no akvareļa līdz datorprogrammā veidota darba, kurš vairākas reizes samazināts, beidzot pārtop pastmarkā. Piecu gadu laikā radīti divdesmit pieci pastmarku izdevumi. Jaunākā Ģirta Grīvas zīmētā pastmarka iznāca 15. februārī sērijā “Latvijas mūsdienu arhitektūra. Dailes teātris.” Markas tirāža ir 30 000 eksemplāru. Uz pastmarkas un pirmās dienas aploksnes attēlota Dailes teātra ēka, kas ir spilgts sešdesmito gadu internacionālā funkcionālisma arhitektūras paraugs Latvijā.

Jebkuram Latvijas iedzīvotājam ir iespēja piedāvāt izdot pastmarku par jebkādu tēmu. Idejatiek izskatīta pastmarku emisijas komisijā, kura tad arī lemj, atbalstīt vai tomēr nē. Mākslinieki pastmarku radīšanai atsaucas labprāt.

„Tas ir tas pats, kas zīmēt naudu, jo

pastmarka ir pasta nauda. Pastmarka arī reprezentē valsti ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās robežām, jo pastmarkas uz aploksnēm apceļo visu pasauli,”

saka Edmunds Bebrišs, Latvijas Pasta vērtszīmju un filatēlijas departamenta direktors.

Kā radošu un izdomas bagātu dažādu noformējumu veidošanā savu bijušo audzēkni Ģirtu Grīvu atceras arī viņa kādreizējā skolotāja Inta Ulmane, kura ir arī izstādes idejas autore Stendē: „Es sapratu, ka Ģirts rada patiesas vērtības, un tas ir stendeniekiem jāzina, un tas ir jāzina bērniem. Piedevām vēl šīs speciālās dienas zīmogi, par to bieži stāsta televīzijā un tad jau tā...nu, jā atkal ir kārtējā jubileja, kārtējā pastmarka… Bet tagad man gribēsies zināt, kas ir šis autors, vai tikai atkal nav mūsu Ģirts!”

Pirmo pastmarku sērijā "Latvijas mūsdienu arhitektūra" Latvijas Pasts izdeva 2011.gadā, attēlojot Talsu sporta halli. Savukārt 2012.gadā pastmarka tika veltīta Ventspils Pārventas bibliotēkai.

Ik gadu klajā nāk ap piecpadsmit pastmarku tematiskajās sērijās. Šogad būs arī veltījums Dziesmu un deju svētkiem, kā arī Latvijas simtajai gadadienai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti