Ģimene Daugavpils novadā rūpējas par vidi un pārvietojas ar paštaisītu elektrisko velosipēdu

Satraukums un rūpes par to, kas nonāk Latvijas dabā un iedzīvotāju galdā, licis Latvijas Permakultūras biedrībai uzsākt kampaņu “Dzīvā zeme”, stāstīja tās biedre un viena no kustības iesācējām Ilze Mežniece. Kampaņas mērķis ir pievērst plašāku uzmanību pesticīdu lietošanai.

Ilze Mežniece ar ģiimeni Aglonā rūpējas par vidi un pārvietojas ar paštaisītu elektrisko velosipēdu
00:00 / 03:41
Lejuplādēt

Ilze kopā ar ģimeni dzīvo Daugavpils novadā, kur cenšas piekopt videi draudzīgu saimniekošanu. “Mūsu veselība un tādējādi arī nākotne ir atkarīga no tīra ūdens, gaisa un dzīvas augsnes, kas brīva no pesticīdiem. No šiem faktoriem atkarīga arī nākotnes pārtikas ražošanas sistēma un lauksaimniecība kopumā,” pārliecību pauda Ilze.

“Ir grūti skatīties, ka arvien vairāk pesticīdu ir mūsu galdos, mūsu pagalmos un laukos. Mēs nedzīvojam tik ideālā pasaulē, kādu to esam sev uzzīmējuši. Mēs aizvien vairāk ciešam no tā, ka dzīvojam saindētā vidē,” norādīja aktīviste.

Pati Ilze ar vīru Oksaru un kuplo bērnu pulciņu jau daudzus gadus saimnieko vectēva mantotajās mājās Daugavpils novadā, veidojot savu dzīvi un saimniekošanu tā, lai būtu saskaņā ar dabu.

Ilze kopā ar vīru Oskaru.

“Mēs cenšamies saimniekot sadarbībā ar dzīvo zemi apkārt, nevis pretoties tai. Viena no metodēm, ko esam atklājuši un izmantojam jau gadiem ilgi, ir zemes mulcēšana, nearot zemi,” stāstīja Ilze.

 Mežnieku ģimenes kartupeļu lauks izskatās pēc salmu klājuma. Pavasarī zem salmiem saliek kartupeļus, ko rudenī novāc, un pa vidu gandrīz neko nevajag darīt. “Labi ir tas, ka šogad zem salmiem ir kartupeļi, bet nākamgad nebūs zāles, un es varēšu te rušināt un stādīt citas kultūras,” skaidroja Ilze.

Nelietot ķimikālijas, saudzēt zemi, dzīvot ekonomiski, turklāt, apzināti – tāds ir Mežnieku ģimenes dzīves stils un ikdienas ritējums.

“Mēs cenšamies dzīvot, mazāk patērējot dažādas lietas, ierobežojot vēlmes. Pārvietojamies ar velosipēda un elektrības palīdzību vairāk nekā ar iekšdedzes dzinējiem, jo cenšamies savu dzīvi plānot vairāk lokālu, lai nav lieli un milzīgi attālumi jāpārvar,” stāstīja Ilze.

Lepnums ģimenei ir elektroritenis, kas tieši šādā veidolā ir vienīgais Latgalē un visā Latvijā. “Mēs to saucam par Ešli, kas ir saīsinājums no vārdiem elektroniskā šizofrēnija. Principā tas ir kravas elektriskais velosipēds ar pedāļiem, elektriskajiem motoriņiem. Izskatās kā katamarāns ar divām kastēm sānos un sēdekli pa vidu un tankam līdzīgu stūri,” raksturoja Ilze.

Dzīvot saskaņā ar vidi dzīvā zemē, tā ir katra paša izvēle, bet šī izvēle var notikt tikai sadarbībā ar pārējo sabiedrību, kas respektē to un, svarīgākais, nekaitē ar savu saimniecisko darbību dabai – tāda ir ir galvenā kampaņas “Dzīvā zeme” vēsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt