Stiprie stāsti

Māris Lapiņš Babītes pagastā no mārrutkiem ražo 30 dažādus produktus

Stiprie stāsti

Jānis Saulītis Burtniekos ražo paneļus no rudzu salmiem māju būvniecībai

Gatis Kužums Bauskā audzē 500 šķirņu vīnogas un gatavo arī vīnu

Gata Kužuma ražotnē Bauskā top sausie vīni un vīnogu kauliņu pulveris

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Katru rudeni Bauskas pilī notiek Latvijas vīnkopju un vīndaru rīkotā vīnogu izstāde, kur kopā ar vīnkopības biedrību Gatis Kužums apgūst vīnziņa prasmes, jo mājas ražotnē darina sausos vīnus un vīnogu kauliņu pulveri, Latvijas Radio raidījumā "Stiprie stāsti" atklāja vīnogu selekcionārs. 

Vīnogu audzēšana sākotnēji neinteresējusi

Gatis Kužums vīnogas audzē ne tikai Bauskas novada Mežotnes un Saulaines pagastā, bet arī dārzā pie privātmājas Bauskā. Izrādās, ka 500 vīnogu šķirnes var audzēt arī pilsētā, pavisam nelielā zemes platībā. Viņš izveidojis arī vīna darītavu, kurā gatavo sausos vīnogu vīnus.

Vīnogas pagājušā gadsimta 70. gados sāka audzēt Gata tēvs Andrejs Kužums, taču tolaik Gati vīnogu audzēšana neinteresēja. 30 gadu vecumā Gatis apzinājies, ka arī viņam kādreiz būs 50: "Es sāku domāt – ir jādara kaut kas sev – un uzsāku savu vīna ražošanas biznesu." 

"Līdz šim nezināju, cik garšīgas, dažādas un kvalitatīvas vīnogas var izaudzēt Latvijā," stāstīja Gatis Kužums. 

Ir šķirnes, kas uz lauka nogatavojas ātrāk nekā mājās, bet viena no agrākajām šķirnēm nogatavojas 75–85 dienu laikā. Ja vīnogas audzē zālājā, ogu būs mazāk. 

Vīnogu kauliņi uzlabo veselību

Gatis Kužums sacīja, ka šī sezona vīnogu audzētājiem nav bijusi pati veiksmīgākā: "Man ir žēl skatīties, kā iet bojā ogas šajos laikapstākļos. Jo sausāka vasara, jo labāk." 

Šogad vīnogu ražu ietekmējis arī lietus. Karstā vasara vīnogām nāca par labu, taču šobrīd lietus radījis lielu mitrumu, līdz ar to vīnogas plīst un pazeminās cukura līmenis tajās. Vīnogu lauki tiek pārklāti ar melno ģeotekstilu, kas piesaista sauli un ātrāk uzsilst, tādā veidā mazinās mitrums un sasilst vīnoglāju saknes. 

Arī vīnogu kauliņi ir labi veselībai. Kužums stāstīja, ka tie normalizē asinspiedienu un ir ļoti spēcīgs antioksidants, kas izvada no organisma brīvos radikāļus. Kauliņi tiek apstrādāti pēc vīna ražošanas, tos izžāvē un samaļ kafijas dzirnaviņās pulverī. 

"Ogas sanāk veselīgākas, jo mums ir krasa atšķirība starp nakts un dienas temperatūru. Vīnogu miziņai saraujoties, vīns veidojas veselīgāks," norādīja Kužums. 

Ražojot vīnu, vajadzīgs ģimenes atbalsts

Sarežģītākais vīnogu audzēšanā ir paspēt visu izdarīt laikus. Kužums stāstīja, ka šogad karstuma dēļ tas praktiski neesot bijis iespējams. 

"Aizejot uz vīnoga lauku, tu atpūties un skaties, kā katra vīnoga aug. Katra ir savādāka," stāstīja Kužums. 

Viņa tēvs mācījis, lai audzē vīnogas un pārdod stādus, bet ienākumi būs divus mēnešus, norādot, ka ir jārēķina tā, lai ienākumi būtu cauru gadu. 

Vīna ražošanā Gatim Kužumam aktīvi palīdz arī viņa ģimene – sieva ar bērniem. "Ja grib ražot vīnu, tur vajag ģimeni," viņš norādīja. Bez vīnogām un vīna darīšanas Kužumu ģimenei ikdienas vaļasprieki ir došanās medībās un ceļošana. 

Runājot par sapņiem, Gatim gribētos uztaisīt lielāku vīna cehu un attīstīties. Savukārt skaistākais laiks vīnogu audzētājam ir tad, kad viss sāk plaukt: "Tad es priecājos par zariņiem un pumpuriem." 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti