Evita Barkane – pirmo gadu klases audzinātāja Rēzeknes internātskolā un jau gūst atzinību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija otro gadu rīko konkursu pedagogiem par labāko klases audzināšanas stundu ar mērķi veicināt draudzīgu un cieņpilnu vidi klasē. Konkursā pieteicās vairāk nekā 30 pedagogu, no tiem astoņi saņēma labāko vērtējumu, starp labākajiem ir arī Rēzeknes internātpamatskolas – attīstības centra pedagoģe Evita Barkane.

Konkursā par labāko klases audzināšanas stundu uzvar arī skolotāja Evita Barkane no Rēzeknes
00:00 / 04:20
Lejuplādēt

Rēzeknes internātpamatskolā – attīstības centrā mācās vairāk nekā 160 skolēnu. Mācību iestādē kopumā tiek īstenotas sešas izglītības programmas: ar runas, mācīšanās, viegliem un smagākiem garīgās attīstības traucējumiem.

Skolā, sākot ar šo mācību gadu, strādā pedagoģe Evita Barkane, kura pagājušajā gadā skolā strādāja kā brīvprātīgā. Skolas vide viņai iepatikās, tāpēc pēc Sociālā pedagoga diploma iegūšanas labprāt palika turpat.

Tagad Evita ir piektās klases audzinātāja. Tā ir zēnu klase ar deviņiem skolēniem - astoņi ir zēni. Jaunajai pedagoģei ticis nebūt ne vieglākais uzdevums, tomēr Evita četru mēnešu laikā ir veiksmīgi iejutusies un atradusi veidu, kā saprasties ar saviem skolēniem.

“Svarīgi bija atrast katram bērnam metodi, kā pie viņa var pieiet, kā ar viņu var sadarboties, kā ar viņu var strādāt, lai viņš būtu pretimnākošs, lai viņš saprastu, ka man var uzticēties, ka mēs varam strādāt, es viņam palīdzēšu,” stāsta pedagoģe Evita Barkane.

Evita no skolas bija tā, kura piedalījās konkursā par labāko klases audzināšanas stundu. Novadītās stundas uzdevums – veicināt draudzīgu un cieņpilnu attieksmi vienam pret otru.

Evita izvēlējās netradicionālu metodi, stundā skolēniem ļaujot vienam otru iepazīt neverbāli: “Tikai uz neverbālo saskarsmi veidota stunda, kuru vēlāk mēs pārrunājām. Viņi gleznoja, neverbāli darbojās.”

Šobrīd klasē apskatāms audzināšanas stundā uzzīmētais rezultāts. Stundā skolēni strādāja ar divām krāsām: dzeltenu un zilu. Skolēni nav zīmējuši neko konkrētu, vairāk spēlējušies ar krāsām, ļaujot tām brīvi plūst vienai ar otru.

“Ļoti svarīgi to procesu pārrunāt verbāli, jo viņi, kad neverbāli strādā, viņi domā pavisam citu. Un beigās pārrunājot, izrādās, ka klasesbiedrs to domājis citādāk,” stāsta Barkane.

Līdzīgi kā ikdienā, kaut ko izdarot vai pasakot, ne vienmēr darbības vai vārdi, kā to saprot otrs, saskan ar to, kas patiesībā domāts. Konflikti un nesaskaņas bieži rodas no pārpratumiem.

Skolēniem stunda patika. “Mēs tur zīmējām, ko vien paši gribējām, pēc tam mēs izvērtējām. Mēs izvērtējām, un otra komanda mūsu darbu izvērtēja. Mums bija jāpastāsta, kas tur bija uzzīmēts. Nebija tā, kā parasti,” atzīst skolnieks Edžus.

Rēzeknes logopēdiskā internātskola ir starp tām 100 Latvijas skolām, kurās šajā mācību gadā tiek ieviesta kompetenču pieeja mācību satura apguvē. Direktore Rita Zommere stāsta, ka skolotājiem ir jāmeklē jaunas metodes, strādājot ar skolēniem: “Evita ļoti nopietni strādā, viņa strādā gan ar vecākiem, gan viņa visas problēmas risina ar priekšmetu skolotājiem. Ja vēl viņai būtu mācību stundas, kontaktstundas, es domāju, ka arī viņa ar to ļoti labi tiktu galā.”

Rēzeknes logopēdiskā skola ir internātskola, tāpēc tur audzināšana skolā tiek saukta par nodarbībām, kas skolēniem notiek pēc mācību stundām. Skolotājs, kurš pavada šo laiku ar skolēniem, ir tas, kurš gan skatās, lai skolēns būtu izpildījis mājasdarbus, gan pārrunā dažādus jautājumus par to, kas notiek valstī, ko redzējuši vai lasījuši masu saziņas līdzekļos.

“Mēs esam skolotāji, kas dod, lai skolēns dzīvei varētu pilnveidoties, pabeidzot šo skolu, varētu patstāvīgi dzīvot un būtu gatavs dzīvei.

Tāpēc ir ļoti svarīgas audzināšanas stundas,” saka Evita Barkane.

Šobrīd paralēli darbam skolā Evita mācās par logopēdi, darbs skolā viņai patīk. Konkurss par labāko audzināšanas stundu Evitas ieskatā ir veiksmīgs, jo visi Latvijas skolotāji var dalīties ar savām idejām, kā audzināšanas stundu padarīt atraktīvāku un veiksmīgāku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti