Panorāma

Arī Latvijā krīzes brīdī pacientus šķiros

Panorāma

Jauni ierobežojumi Covid-19 izplatības apturēšanai

COVID-19 saslimšanas stāsts

Es arī nepazinu nevienu Covid-19 slimnieku. Ritas stāsts par slimību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Emocionālu Covid-19 pieredzes stāstu sociālajā tīklā "Facebook" publicējusi valmieriete Rita Eglīte. Viņa pirms dažām dienām savus draugus un paziņas aicināja izturēties ļoti nopietni pret koronavīrusa izraisīto slimību un stāstīja, kā viņa saslimusi un kā norit slimības gaita. Diemžēl ieraksts sociālajā tīklā izpelnījies ļoti pretrunīgu reakciju. 

Klepojot, brīžiem apstājoties un tverot pēc elpas, Rita Eglīte ļoti emocionāli ieved sava Covid-19 stāsta detaļās:

"Es zinu un komentāros redzu, ka cilvēki netic tam, ka viss šis ir īstenībā. Un daudzi nepazīst nevienu, kas ir saslimis. Jā, es arī nepazinu, līdz pat 28. septembrim, tāpēc es vēlos pastāstīt savu stāstu."

Pirms divarpus nedēļām, 25. septembra pēcpusdienā, Rita sajutusies slikti. Tā kā viņas darbs saistīts ar cilvēkiem, drošības dēļ devusies mājās ātrāk.

"Tajā pašā vakarā temperatūra uzkāpa uz 38 grādiem, turpmākās četras dienas priekš manis augsta temperatūra – 38,6, katru brīdi nemērīju, jo daudz gulēju. Sākās sāpes plaušās un tāds sausais klepus... Kaut kā šādi viņš arī izpaudās, jā, arī pilnīgs bezspēks. Es nevarēju aiziet kārtīgi uz tualeti, nepaguļot nedaudz pusceļā uz grīdas, galvu nevarēju noturēt, dzerot tējas krūzi," stāsta Rita.

Pēc mājās pavadītas nedēļas nogales pirmdienā sliktā pašsajūta un situācija darba vietā attīstījās tālāk.

"Lielā temperatūra pazuda, bet sākās iesnas, pazuda oža un garša. Tagad ir pagājušas gandrīz divas nedēļas, kopš man šī slimība ir sākusies.

Tātad tajā pašā pirmdienā es uzzināju, ka viena no manām darbiniecēm ir saslimusi ar Covid-19, ka viņai iepriekšējā vakarā slimnīcā ir konstatēts, ka viņai ir šī saslimšana.

Pārstājām darbu klātienē, izsaucām brigādi, un 1. oktobrī, tātad nedēļu kopš brīža, kad es biju saslimusi, veicām testēšanos. Atradās daži pozitīvi gadījumi. Es, ņemot vērā visus savus simptomus un to, cik drausmīgi jutos, domāju, ka arī es būšu slima. Savā ziņā jau 100% uz to biju paļāvusies. Visu nakti negulēju, jau domāju visus ļaunākos scenārijus, domāju, ka visi cilvēki, kas mēs tur testējāmies, būsim pozitīvi, bet man par tādu pārsteigumu – mans tests bija negatīvs," notikumu atstāsta Rita.

Tomēr slimība neatkāpās. Un pat pēc negatīvā testa Rita palika mājās.

"Būtībā visu laiku nejūtu garšas un smaržas, un sāp plaušas, sajūta, ka kaut kas sēž virsū, ka tur ir kaut kas iesprūdis. Brīžiem, kad daudz runāju, tad sajūta, ka dedzina, un tagad zemāka  temperatūra, 37 – 37,4," stāsta Rita.

7. oktobrī, nepilnas divas nedēļas pēc pirmajiem simptomiem, Rita devās uz vēl vienu Covid-19 testu.

"Tas bija septītais [datums] – bija mana oficiālā karantīnas diena, kad bija jāsēž mājās. Brīnumainā kārtā tiku ātri uztaisīt testu, jo tieši viens cilvēks bija atteicies brīdī, kad es zvanīju. Aizbraucu, uztaisīju testu vēlreiz. Un jā, šorīt saņemu ziņu, ka esmu pozitīva, kas patiesībā man nāca kā tāds atvieglojums, jo es jau vairāk nekā nedēļu dzīvoju ar pārliecību vai domām, ka, visticamāk, man ir šī slimība.

Trakākais ir tās sāpes plaušās. Es nevaru kārtīgi ievilkt elpu, parasti es arī šitik klusi nerunāju... Lūdzu, lūdzu, uztveriet šo visu nopietni," uzsver Rita.

Es arī nepazinu nevienu koronavīrusa inficēto, Rita atzīst. Tagad pazīstu sešus un pati esmu septītā.

KONTEKSTS:

Latvijā 10. jūnijā beidzās 12. martā izsludinātā ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Vīruss joprojām cirkulē, un pret to nav nedz zāļu, nedz vakcīnas. Arvien ir spēkā atsevišķi ierobežojumi Covid-19 izplatības mazināšanai.

Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga, un 14 dienu kumulatīvais Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju pārsniedzis 25 gadījumus. Pieaug arī rindas uz Covid-19 testiem, un cilvēki bez simptomiem jau ir aicināti uz pārbaudi nepieteikties.

Reaģējot uz slimības izplatību, valdība nolēma, ka sejas aizsargmaskas sabiedriskajā transportā no 7. oktobra ir obligātas. 13. oktobrī valdība lēma, ka maskas jāvalkā arī sabiedriskās vietās, kur uzturas vairāk nekā 15 minūtes. Pašlaik Latvijā publiskos pasākumos iekštelpās var pulcēties līdz 500 cilvēkiem, brīvā dabā – līdz 1000. Privātos pasākumos iekšā var pulcēties 30, bet ārā - 300.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti