Sadaļas Sadaļas

4. studija

Kāpēc renovācijas darbu laikā aizbetonēta kanalizācijas aka?

4. studija

Ciemos pie Kuzjas un Mura. Vai Rīgas mēra alerģija ir bīstama kaķiem?

Dzīve «pēc tam»... Kā pēc postošās viesuļvētras klājas Balvu novada « Krastiņos»?

Dzīve pēc virpuļviesuļa Balvu novadā. Kā klājas stihijā nopostītajai saimniecībai «Krastiņi»?

Ir pagājuši divi mēneši, kopš virpuļviesulis līdz ar zemi nolīdzināja zemnieku saimniecību "Krastiņi" Balvu novada Bērzpils pagastā. "Krastiņu" mājas saimnieks Aldis Baranovskis šobrīd sacenšas ar stārķi, kurš pirmais atjaunos savu māju pēc virpuļviesuļa postījumiem.

Stārķis savu ligzdu jau pabeidzis, tikmēr Alda Baranovska mājās dzirdamas celtniecības darbiem raksturīgās skaņas. Saimnieka dēls urbj, zāģē. "Mājīgumu un ierasto dzīves ritmu šajā sētā izjauca "monstrs"," stāstīja "Krastiņu" saimnieks. Nu jau pagājuši divi mēneši, kopš virpuļviesulis pāris sekunžu laikā bioloģiskajā saimniecībā ieviesa savas korekcijas. Ģimenē notikušo atceras tik spilgti, it kā tas būtu noticis vakar.

Pāris sekunžu laikā īpašumā saplosītas sešas ēkas, dzīvojamā nama sirds – izsūkta kā ar jaudīgu putekļu sūcēju – ar visu jumtu un grīdām. Saimnieks izpētījis, ka virpuļviesuļa platums bijis iespaidīgs, vairāk nekā 70 metru.  

Virpuļviesulis jeb tornado ir postošs, piltuvveida atmosfēras virpulis. Tas veidojas no gubu lietus mākoņa un izstiepjas līdz pat zemei, iesūcot sevī itin visu, kas ceļā, pat ūdeni. Tā ātrums mēdz attīstīties no 60 līdz pat 180 kilometriem stundā. Tajā dienā Bērzpils pagastā postījumi nodarīti vēl trīs saimniecībām, bet Aldis Baranovskis zaudēja praktiski visu iedzīvi. Tā samalta kā gaļas mašīnā un izsvaidīta teju 15 hektāru platībā.  

"Krastiņu" saimnieks sacīja – savā nelaimē viens nav juties ne mirkli. Cilvēki zvanījuši, braukuši palīgā, kāds uzņēmums uzdāvinājis divus jumta segumus, lai ģimenei būt, kur patverties.

"Šito drazu es nevaru novākt viens pats gada laikā. Cilvēku [kas palīdzēja savākt gruvešus] bija diezgan daudz salīdzinoši. Rekords bija 35 vai 37. 37 aptuveni sešas stundas krāmēja visu to drazu," klāstīja "Krastiņu" saimnieks. 

Pašvaldība nav kavējusies ar palīdzīgas rokas sniegšanu. Šī bijusi situācija, kad primārais ir cilvēki un viņu vajadzības, nevis likuma burts.

"Pašvaldība aicināja cilvēkus ziedot naudiņu un sniegt palīdzību. Brauca cilvēki talkās. Palīdzēja viņam novākt visu, šīferus, ēku detaļas. Cilvēki ir atsaucīgi tomēr vēl un palīdz, it īpaši laukos.

Šai saimniecībai tika piešķirts maksimālais atbalsts – sešas minimālās algas, 2580 eiro. Pēc manām domām, īsti pietiekoši tas varbūt nav, bet arī tas ir vismaz kaut kas, [labāk] nekā nekas. Graustu novākšanai un sākotnējiem izdevumiem," teica Bērzpils pagasta pārvaldes vadītāja Biruta Bogdane.

"Krastiņos" darba vēl daudz. Māja jāatjauno, lai ziemu var pavadīt siltumā, saimniecības ēkai jāuzliek jumts. Līdzcilvēki gan nesavtīgi palīdz un ziedo, lai Aldis Baranovskis pēc iespējas ātrāk varētu atgūties pēc nelaimes, taču valsts papildu atbalstu saimniecības atjaunošanai ir atteikusi.

"Krastiņos" smej, ka pēc mājas atjaunošanas to vajadzētu nodēvēt par "Vējiņiem" vai "Vētrām".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt