Dzīvā reportāža: Ceļā uz Aglonu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas Televīzija 1.augustā kopā ar Kristus Karaļa draudzes svētceļniekiem sāk 280 kilometru garo ceļu uz Aglonu un satiek cilvēkus, kuri dalās ar saviem stāstiem. Seko līdzi LTV žurnālistes Aijas Kincas un sociālo mediju redaktora Kārļa Miksona gaitām!

1.augusts. Rīga, Kristus Karaļa draudze, Meža prospekts 86 ---> Doles sala (25 km)

Kristus Karaļa draudze trešdienas, 1.augustā, rītā no Sarkandaugavas sāka ceļu uz Aglonu.

Priesteris Ilmārs Tolstovs atzina, ka draudzes svētceļnieku skaits nav zināms, jo šogad nolemts "paeksperimentēt" – nereģistrēt svētceļniekus. Jebkurš, kurš vēlas doties uz Aglonu, var doties ceļā jebkurā brīdī un iet tik ilgi, cik vēlas. Šogad svētceļojuma laikā līdzi tiks nests Romas pāvesta Franciska vizītes logo.

Iešanas laikā tiek dziedātas dziesmas, ieturēta klusā stunda, kad katrs gājiena dalībnieks var pabūt domās.

Pirmās dienas vakarā svētceļniekus uzņem "Grūbju" mājā. Viļņa sieva Elita savulaik gribēja, nevarēja doties svētceļojumā. Viņi svētceļniekus uzņēma pie sevis.

2.augusts. Doles sala ---> Ikšķile (21 km)

Svētceļnieki pirmajā dienā nogājuši jau 25 kilometrus un pārnakšņojuši telšu pilsētiņā, kas izvietota brīnišķīgā vietā Doles salā. "Ātrā virtuve", kas iekārtota kādreizējās "ātrās palīdzības" automašītā, svētceļniekiem brokastīs piedāvāja auzu putru, kafiju un tēju, maizītes ar desu. Desmaizes bijušas bez sviesta, jo ir pārāk silts, stāstīja pavāre Tamāra.

Svētceļnieki pēc rīta lūgšanas dosies uz Salaspili, kur tiksies ar Romas katoļu draudzi, un Ikšķili, kur paredzēts apmeklēt "klauzūras klosteri", kur stingrā režīmā mūķenes sevi velta tikai Dievam.

Aglonas svētceļojuma otrajā dienā LTV satiek māsu Mariju Benedikti, kura gaida Latvijā vēl nebijušu notikumu – klauzūras aizvēršanu. Baskāju Karmelīšu klosteris būs Latvijā pirmais slēgtā tipa klosteris. Viņa stāsta, ka jūtas ļoti laimīga.

3.augusts. Ikšķile ---> Glāzšķūnis (28 km)

Svētceļnieki trešajā rītā pamodušies ar skatu uz Svētā Meinarda baznīcu, kas atrodas Ikšķilē, Daugavas vidū. Kristus Karaļa draudzes priesteris Ilmārs Tolstovs stāsta, ka kādreiz baznīca tikusi būvēta Daugavas krastā. Tur pirms 800 gadiem no Lībekas ieradies Meinards, lai sludinātu kristīgo ticību.

"Varbūt, ka ne visa Latvijas kristianizācija bija perfekta. Mēs zinām visus vēsturisko notikumus un peripetijas. Bet vēsturnieki gan Latvijā, gan pasaulē uzskata, ka Meinards ieradās ar miera misiju - nest kristīgās un Eiropas vērtības visai mūsu tautai," stāstīja Tolstovs. Svētā Meinarda baznīca, pēc viņa teiktā, ir vecākā mūra baznīca Latvijā. Arī Svētā Meinarda svētki, kurus svin 14.augustā, esot ļoti nozīmīgi.

Līdz Aglonai vēl tāls ceļš. Daži cilvēki, kuri smagi saberzuši kājas, atgriezušies Rīgā, bet citi vēl tikai taisās pievienoties svētceļniekiem. 

Šoreiz LTV stāsts par ceļā satiktajiem cilvēkiem ved pie Zigmāra Atvara, kurš vada Kristīgo motociklistu apvienību Latvijā. 

4.augusts. Glāzšķūnis ---> Jumprava (22 km)

Nakti uz sestdienu, 4.augustu, svētceļnieki aizvadīja Ķeguma novada Rembates pagasta Glāzšķūņa ciemā. Kristus Karaļa draudzes priesteris Ilmārs Tolstovs pateicās mājas saimniekam Leonam par savas mājas atvēršanu svētceļniekiem, lai varētu slavēt Dievu un atpūsties. Svētceļojuma mise Glāzšķūņa ciema mājās bija ļoti īpaša – tajā notika maza bērna kristības, par ko plašāk būs LTV dokumentālajā filmā.

Svētceļnieki sestdien no Glāzšķūņa gar Lēdmani devās uz Jumpravu. Tur LTV satika jumpravieti Zani Skrauču, kura ir ne vien mūziķe un dzied jauniešu korī "Balsis", bet arī Jumpravas kultūras nama vadītāja. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

5.augusts. Jumprava ---> Aizkraukle (24 km)

Svētceļnieki pēc Jumpravas kultūras nama telpās pavadītās nakts svētdien, 5.augustā, samērā agri no rīta – jau plkst.8 – devās ceļā uz Aizkraukli. Tur LTV satika Regīnu Pastari, kurai aizvien acu priekšā ir Staburags.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

6.augusts. Aizkraukle ---> Sece (17 km)

Pirmdienas, 6.augusta, rītu svētceļnieki sagaidīja Daugavas gleznainajā krastā, kur brokastīs mielosies ar pankūkām. Savukārt nakti svētceļnieki pavada baznīcā pie ērģelēm. Šeit arī uzklausīts Ivetas stāsts par to, kā viņa Aglonas svētceļojumā izlūdzās vīru un apprecējās cietumā.

7.augusts. Sece ---> Sēlpils (17 km)

Kā ierasti arī septītās svētceļojuma dienas rītā svētceļnieki modušies enerģijas pilni, un šoreiz rīta lūgšanas notiek estrādē.

Šoreiz svētceļnieku pusdienas, visticamāk, būs vietā, kur blakus zem ūdens ir Staburags.

 

Šodien svētceļnieki satika Ligitu Ašmi, ar kuras darbu Sēlpilī ierīko atklāto baznīcu ceļiniekiem. Sēlpils evaņģēliski luteriskās draudzes priekšniece Ligita Ašme dara visu, lai drūpošā baznīca tiktu izglābta. 

8.augusts. Sēlpils ---> Jēkabpils (20 km)

 
Salas novada Ezerciemā svētceļnieki satika Skaidrīti Vilciņu, kura saimnieko tēva mājās un pavisam nesen no drošas nāves izglābusi četrus kaķu bērnus. Viņa saka, ka Ezerciemā palikuši tikai pensionāri, bet visi viens otram palīdz.
 

9.augusts. Jēkabpils ---> Gruženieku ezers (23 km)

Virzienā uz Aglonu lielākais ceļa posms jau ir noiets. Priesteris Ilmārs Tolstovs pastāstīja, ka šogad svētceļnieki ceļā uz Aglonu noskaņojas rudenī gaidāmajai pāvesta vizītei. Pie Gruženieku ezera top arī stāsts par svētceļnieku pavāri Tamāru Krēsliņu, kura jau desmito gadu gatavo svētceļniekiem un zina katra mirkļa vērtību. "Raksti "ceļojošā kuhņa"", ierosina pati Tamāra, iesakot sava stāsta virsrakstu.

10.augusts. Gruženieku ezers ---> Rožupe (20 km)

Svētceļniekiem, kuriem šogad ceļā pievienojās arī LTV, līdz Aglonai ir palikušas četras dienas. LTV korespondente Aija Kinca stāsta, ka ar katru dienu iet aizvien vieglāk. Pa ceļam uz Rožupi satikta Jēkabpils valsts ģimnāzijas angļu valodas skolotāja Ligita Urpena, kura mieru meklē dārza darbos un mežā. Viņai ir interesants stāsts par Gercāniem. Cik izplatīts uzvārds tas ir?

 

11. augusts. Rožupe ---> Vecvārkava (25,9 km)

Svētceļnieki ir nonākuši Vecvārkavā, un svētceļojums tuvojas beigām – līdz Aglonai ir atlikuši vien 40 kilometri. Vakarā visi dodas uz Vecvārkavas baznīcu, kur svētceļniekus jau gaida Ilūkstes grupa. Katrs paņēmis līdzi akmeni – tas simbolizē nastu, kas cilvēkam ir uz sirds, un tiks atstāts baznīcā pie altāra. Savukārt ceļā uz Aglonu svētceļnieku grupa sastapa Staņislavu Kakarānu, kurš, kā izrādās, bijis arhibīskapa Zbigņeva Stankēviča skolotājs.

12. augusts. Vecvārkava ---> Jasmuiža (22 km)

Svētceļnieki ir nonākuši Jasmuižā, un pirmdien gaidāma saviļņojošākā diena, jo līdz ceļa mērķim – Aglonai – atlikuši vien 18 kilometri. Jasmuižā svētceļnieki sastapa Anastasiju Skusāni, kas Dievam jūtas pateicīga par savu veselību un pazemīgi kalpo – kopā ar otru baznīcas kopēju Leontīni uztur tīru un kārtīgu Jasmuižas Svētā Krusta Romas katoļu baznīcu. 

13.augusts. Aizkalne ---> Aglona (21 km)

Šodien svētceļnieki iesāk pēdējo posmu ceļā uz Aglonu.

Pirmdienas, 13.augusta, pēcpusdienā Aglona nu ir sasniegta, un svētceļotāju prieks nav noslēpjams.

Šodien Aglonu sasniedza arī Terēze Švede, kuru no pārējiem svētceļniekiem atšķir kāds neparasts notikums – viņas dzimšanas diena vienmēr iekrīt tieši svētceļojuma laikā.

Tā kā LTV gaitām kopa ar svētceļniekiem varēja sekot līdzi Latvijas Televīzijas raidījumos, LTV sociālajos tīklos un portālā LSM, kopā ar 30 svētceļniekiem LTV uz Aglonu atveda arī tūkstošiem citu Latvijas iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti