Divas mammas. Stāsts par kādu ģimeni

Šī ģimene ir divas mammas, septiņus mēnešus vecā meitiņa un suns. Latvijas tiesa ir atzinusi, ka Jana Jarinovska un Lilita Poriete ir ģimene. Viņas kļuvušas par ceturto pāri Latvijā, kas atzīts par divu viendzimuma cilvēku oficiālu savienību.

LGBT pārstāvju pāri – Janu Jarinovsku un Lilitu Porieti – administratīvā apgabaltiesa atzina par ģimeni 15. jūnijā.

Viņu pieteikums bija pirmā šāda prasība Latvijas tiesā. Vēlāk citi pāri iesniedza apmēram trīsdesmit līdzīgus pieteikumus. Jana Jarinovska un Lilita Poriete ir jau ceturtais viendzimuma pāris, kas Latvijā oficiāli atzīts par ģimeni.

"Kopā esam sešus gadus. Pat jau ilgāk. Trīs no tiem esam laulātas – aizbraucām uz Dāniju un tur salaulājāmies. Diemžēl pie mums tas neskaitās," rus.lsm.lv stāsta Jana Jarinovska. "Tas mums bija svarīgi. Lai būtu tāda izjūta… Kāpēc mēs salaulājāmies? Jo gribas, lai tas būtu nopietni, nevis lai mēs tagad tā vienkārši sastrīdētos, un viss – bučiņas, atā. Lai būtu kaut kādas saistības. Tu apsoli savu dzīvi, savu sirdi, dzīvot ar šo cilvēku gan trūkumā, gan bagātībā."

Pirms septiņiem mēnešiem pārim piedzima meitiņa Amēlija.

"Pavisam nesen bija intervija un mums pajautāja – sakiet, vai bērnu jūs plānojāt? Nu jā. Ļoti. Te nav ko slēpt, tēva nav. Mēs aizgājām uz klīniku, izvēlējāmies donoru, anonīmu," saka Jana Jarinovska.

Pāris dzīvo Ogrē, mājā, kurā uzaugusi Jana. Kaimiņi izturoties ar izpratni un cieņu.

"Visi priecājas par mūsu meitu. Tā kā gan abi mani vecāki, gan Lilitas vecāki ir miruši, kaimiņiene teica, ka viņa būs vecmāmiņa. Mēs nekādi nevaram izlemt, kuru sauksim par mammu-1 un kuru par mammu-2. Nu tas ir murgs! Vecāks-1 un vecāks-2 – tas būtībā ir tikai tāpēc, lai dokumentos varētu ierakstīt "māte" un "tēvs". Dzīvē mēs viena otru saucam mamma Jana, mamma Lilita. Mums ir draugi, kam meitiņa ir vecāka, viņa vienu mammu sauc "mamma", bet otru – "momma"," stāsta Jana Jarinovska.

Pāra atzīšana par ģimeni bija principa lieta. Citādi pēc tiesas sprieduma Janas un Lilitas dzīvē nekas nav mainījies.

"Ir patīkami, ka tiesa, vara sāk mūs redzēt. Bet neko tādu lielu tas nedod. Runājot par bērna interesēm… Ja pēkšņi es izlemtu – viss, šī ģimene man nav vajadzīga, tā man ir apnikusi, būtībā es paceltu cepuri un aizietu. Man nav nekādu saistību. Un to es uzskatu par nepareizu. Mēs kopā audzinām šo bērnu, tātad man būtu kaut vai alimenti jāmaksā," skaidro Jana Jarinovska.

Starp citu, Jana un Lilita nedomā šķirties. Viņu tuvākās nākotnes plānos ir būvēt savu māju.

"Iespējams, Amēlijai vēl brālīti vai māsiņu… uzdāvināt. Māju uzcelt. Tradicionālās ģimenes mēs negatavojamies iznīcināt. Mums ir tādi draugi, viņiem ir lieliskas attiecības, brīnišķīgi bērni, viņi brauc pie mums. Mēs draudzējamies," saka Jana Jarinovska.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt