«Diskotēku vectētiņš» Talsu pusē neļauj aiziet zudībā seniem priekšmetiem

Talsu pusē Gunāru Laicānu pazīst kā kādreizējo politiķi un ilggadēju Dundagas pagasta padomes priekšsēdētāju. Taču izrādās, ka viņš ir arī lielisks namatēvs, neaizrunājams stāstnieks un entuziastisks senu priekšmetu vācējs. Piecos gados viņš izveidojis privātu kolekciju, ko dundadznieks sauc nevis par muzeju, bet par svarīgu piemiņu bijušajām paaudzēm un nozīmīgu vērtību bērniem.

Vecmuižas staļļa ēkā, kur Laicāns izvietojis savu īpašo priekšmetu kolekciju, kaut kas skan nepārtraukti. Skan simtiem pulksteņu, turklāt katrs no tiem, šķiet, citā minūtē. Skan arī viņa kolekcijas priekšmeti, ik pa brīdim Laicāna mīļākā mūzika, bet lielākoties visu laiku skan viņš pats, jo stāstu dundadzniekam daudz. 

Gunārs Laicāns iekrājis vērienīgu dažādu lietu kolekciju
00:00 / 04:35
Lejuplādēt

"Strādājot turpat 20 gadu par pagastveci, es ievēroju, ka vecie ļauži aiziet mūžībā, jaunie piebrauc ar piekabi, sakrauj un visu aizved," pastāstīja Laicāns. "Un šādā veidā pazūd visas liecības, tas ir pirmkārt. Un otrkārt ir ļoti svarīgi, – kad tie cilvēki aiziet mūžībā, mēs nepajautājam ne tēvam, ne mātei… Es būtu tūkstošiem jautājumus viņiem vēl uzdevis, bet to mēs neizdarām, un viņi aiziet ar pamatīgu bagāžu." 

Gunārs Laicāns

Apbrīnojami, cik ēka ir priekšmetu pilna, taču tajā vizuāli valda apbrīnojama kārtība. Viss ir tik tīrs, ka, šķiet, putekļus kāds noslauka ik pēc pāris minūtēm. Saturiski ēka sadalīta kā dzimtas koks četrās telpās, un viss savākts tikai piecos gados, kopš Laicāns politikai metis mieru. Piemēram, paņemot rokās kādu krūzi, dundadznieks skaidro, ka pieņem tikai lietas ar stāstu.

"Atnāk, piemēram, Jānis, un saka tā: „Gunāriņ, no šīs krūzes dzēra tēvs, un es dzēru, un es tev dodu mūžīgā glabāšanā." Es šim eksponātam iedodu numuriņu, digitalizēju un aprakstu, ko tas cilvēks man stāstījis. Tāpēc man nav muzejiskās vērtības, bet katrs ir aprakstīts, iedots numurs un digitalizēts," paskaidroja Laicāns.

Viesošanās pie Gunāra Laicāna ir kā izrāde, jo katram priekšmetam viņš velta stāstu,

šķiet uz vietas nestāv ne mirkli, jo pēc sekundes jau aizsteidzies pie nākamā priekšmeta, bet pēc brīža viņš jau demonstrē, kā gadu desmitiem bijis populārs šīs puses dīdžejs. 

Gunārs Laicāns

"Gunāriņš! Diskotēku vectētiņš. Un šitā 1978. gadā es rāvu vaļā šitādu mūziku jau," viņš demonstrē. Visvairāk viņam pašam patīk smagais roks, bet, kad to klausoties, ģimene domājot, ka vectētiņš sajucis prātā.

"Es katru mēnesi iegādājos 2–3 vinila plates. Tur ir tas krēsls… tas ir Dundagas mazbānīša priekšnieka krēsls. Es viņā apsēžos, paņemu vienā rokā vīniņu, uzlieku… Tagad jau mūzika ir aifonos un nezin kur, bet tā nostaļģija kā kādreiz..."

Gunāra stallī ir sireāla sajūta, jo vienlaicīgi tikšķ 300 pulksteņu. Turklāt katru no tiem viņš ik rītu uzvelk.

"Tā viņš tiek uzvilkts, un, paskaties, te ir ar visu… (skan dzeguze). Visi dzied, un šādā veidā es nāku un katru pulksteni es uzvelku. Un katram ir savs veids. Un pulksteņi ir tāpēc, ka "Pink Floyd" „Mēness tumšajā pusē” bija viena tāda melodija „Time” (Laiks). Tur dzied: „Mēs nākam pasaulē, mēs izniekojam laiku, sauļojamies…” Pirms 50 gadiem, kad klausījos, es domāju: „Es nu gan, Gunāriņš, tā nedarīšu.” Es strādāšu, viss būs. Aizgāju pensijā, uzliku mūziku… precīzi nodziedāja! Pulkstenis katram mums skaita laiku," uzsvēra Laicāns.

Par spīti cienījamam gadu skaitam Laicāna enerģija ir apbrīnojama. Viņš pats skaidro – tas tāpēc, ka esot Kurzemes mazais čangalis.

"Kāds es vairs čangalis, ja es 50 gadus šeit dzīvoju, bet… (runā latgaliski) valodu zinu vēl. Pieņemsim, tāmnieki necenšas saglabāt savu, bet Latgalā tas ir svarīgi," teica Laicāns.

Nedēļas nogalē Laicāns dosies uz pirmo seno lietu tirdziņu Talsos, lai medītu jaunus stāstus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt