Daugavpils novada Vabolē fiksē dzimtās puses ļaužu dzīvesstāstus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ar mērķi izzināt un popularizēt latgaliskās identitātes un kultūras mantojuma elementus, amatu un prasmju daudzveidību Daugavpils novada Vabolē un kaimiņu pagastos Skrindu dzimtas muzejs īsteno projektu ar nosaukumu ''Manas puses ļaudis'' (“Munys pusis ļaudis”). Šobrīd projekta ietvaros notiek ekspedīcijas, tiek filmēti un fiksēti cilvēki, kuri dzīvojuši dažādos Latvijas valsts vēstures laika periodos un kuru dzīvesstāstu iemūžināšana veltīta mūsu valsts simtgadei.

Daugavpils novada Vabolē fiksē dzimtās puses ļaužu dzīvesstāstus
00:00 / 04:27
Lejuplādēt

Cilvēks domā, dievs dara, bet vēl labāk, ja dievs saved kopā pareizos cilvēkus. Tā tas bijis arī šoreiz, uzsākot projektu “Munys puses ļaudis” un savedot kopā vēsturnieku, radošas profesijas pārstāvi un kinooperatoru, lai iemūžinātu sava novada cilvēku dzīvesstāstus, stāsta idejas iniciatore, Daugavpils novada Vaboles pagasta Skrindu dzimtas muzeja vadītāja Anna Lazdāne:

''Mēs arvien attālināmies no tā laika, kas paliek aiz mums, un no mums aiziet cilvēki, patiesu vērtību radītāji, patiesi amatnieki, patiesi dzīvesstāstu zinātāji, vēstures aculiecinieki.

Varbūt tas ir pēdējais laiks, kad mēs varam ielekt pēdējā vagonā un notvert šos cilvēkus.''

Šobrīd, kā pirms došanās uz kārtējo interviju, stāsta vēsturnieks Romualds Gadzāns, jau aptaujāti ap 20 Vaboles un kaimiņu pagastu iedzīvotāji, katram savs dzīves stāsts un uz katru interviju jāgatavojas īpaši:

''Jautājums, cik mēs paspēsim, jo katrs cilvēks, ko intervējam, ir īpašs. Pēdējais, kur šodien es braukšu, ir Jāzeps Korsaks. Es uzzināju, ka Līksnas pagastā aktīvi darbojās pretošanās kustība padomju varai, kāds no līksniešiem savā šķūnī bija noslēpis vācu tanku. Tā man likās kā tāda bērnu dienu leģenda, bet izrādās bijis reāli.''

Pētījums, kas tiek veikts projekta gaitā, ietver vēsturisko liecību apzināšanu – cilvēku, kas dzīvojuši dažādos Latvijas valsts vēstures laika periodos, dzīvesstāstu iemūžināšanu, kā arī  vairāk nekā 100 gadu senu, mantotu amatu prasmju apzināšanu. Katrā pagastā ir ļaudis – izcili amatnieki, saimnieces, kultūras un mākslas pārstāvji, literāti un publicisti, kuru dzīvesstāsti jānodod citiem, saka Romualds Gadzāns:

''Katrā cilvēkā var atrst kaut ko jaunu, vēl nedzirdētu. Būtsikākais, ka

šīs intervijas paliks arhīvos, arī šīm dzimtām, kuru cilvēkus intervēju, un nākotnes vēstures pētniekiem tas būs savāktais materiāls.''

Tas kļūs par noderīgu vēstures avotu, pārliecināta arī Anna Lazdāne:

''Savāktie mutvārdu stāsti nonāks Mutvārdu centrā, un tie tiks apstrādāti, otra daļa nonāks mūsu pašu muzejā, mēs arī rīkosim fotoizstādi, un taps arī video filma kā rakstiem bagāta josta ar cilvēku stāstu fragmentiem.''

Ekspedīciju braucieni norisināsies līdz pat septembrim, savukārt tematiskās izstādes “Manas puses ļaudis” atklāšana ieplānota pirms valsts simtgades svētkiem - 12. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti