Panorāma

Konference “Baltijas ceļam – 25”

Panorāma

Baltijas zemnieki prasa ES atbalstu sankciju ietekmes mazināšanai

Krotes ļaudis atceras Baltijas ceļu

Dalībnieki: Sadodoties rokās, Baltijas ceļā iestājās klusums

Tur nebija divu domu: jābrauc un jāpiedalās! Darbs šādos brīžos var pagaidīt. Tā Liepājas pusē saka Krotes ļaudis, kuri kopā ar kolēģiem un kaimiņiem veselām ģimenēm mēroja desmitiem kilometru garu ceļu, lai pieminētu  50. gadskārtu, kopš bija parakstīts Molotova - Ribentropa pakts, kas noveda pie Baltijas valstu okupācijas, un parādītu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas tautu alkas pēc neatkarības.

Baltijas ceļa dalībniece Silvija Gūtmane šķir albūmu, kas palicis mantojumā no mātes, kura aktīvi piedalījās Atmodas pasākumos. Tajā fotogrāfijas, avīžraksti un piezīmes arī par Baltijas ceļu. „Uz Baltijas ceļu aizbrauca māte, tēvs, visi trīs bērni un mans dēls un māsas visa ģimene. Te ir fotogrāfijas no autobusa jumta, var redzēt, kā mēs izskatījāmies. Ā, te es esmu.... pie autobusa. Tā ir vienīgā fotogrāfija, kur es esmu, un te ir mans dēls. Mārtiņam bija 11 gadi,” stāsta Gūtmane.

Cita dalībniece Inese Balčus atminas, ka piedalīties Baltijas ceļā mudinājusi gan mamma, gan arī paši gribējuši. „Mamma teica, kas gan cits, ja ne jūs, jaunie darīs! Ko mēs vecie! Jums ir jābrauc. Gan paši gribējām,” saka Balčus.

Silvijas un Ineses ģimene un citi pagasta ļaudis stāvēja aiz Bauskas, kādu puskilometru no Lietuvas robežas.

Mazākā meita atceras, kā sēdēja tēvam uz pleciem un abās rokās turēja karoga kātu... Man bija bail, ka nenokrīt. Par tiem bērniem mamma ieteica, lai ņem līdzi. Viņa teica, bērni ilgāk atcerēsies. Viņi var būt nesapratīs, kas notiek, bet, ja viņi būs bijuši tajā notikumā, viņi atcerēsies,” pauda Inese Balčus. „Karogs ir mūsu. Mammas. Paštaisīts kāts bija. Jo tad tādu kātu prasību nebija, kā tagad standarti. Tēvs uztaisīja,” piebilst Gūtmane.

Tāpat kā daudziem, arī viņiem līdzi bija „vefiņš”, pa kuru tieši plkst. 19 vakarā atskanēja aicinājums sadoties rokās. „Savu laiku nokalpojis [par „VEF” radioaparātu], mamma neizmeta un bija tāds gadījums … viņa puikam teica: „Šo tu neārdi, viņš ir daudz ko piedzīvojis”,” atzīmē Gūtmane.

Kad sadevāmies rokās, uzreiz iestājās klusums. Pirms tam bija burzma. Cilvēki runāja, jaunieši smējās, burziņš - un pēkšņi iestājās klusums, un tikai tad pār mani nāca apjausma, ka tas ir kaut kas liels un nozīmīgs, ka trīs valstis sadevušās rokās,” norāda Balčus.

Savas sajūtas Baltijas ceļā ir arī Gūtmanei. „Mēs stāvējām labu laiku, ar drošību, ja nu par ātru esam izjukuši,” norāda Gūtmane.

No pagasta Baltijas ceļā piedalījās ap 40 cilvēku. Lai visi gribētāji varētu aizbraukt uz Lietuvas pierobežu, kolhoza autobusā papildus ielikuši  krēslus. „Mums bija daudz lietuviešu, bija, lietuvieši ņēma dalību. .. ukraiņi bija. Tajā laikā bija gucuļi. Mēs labi satikām,” atceras Baltijas ceļa dalībnieks Viesturs Niedols un piebilst: „Un, kas vēl bija svarīgi, cilvēki bija smaidīgi, un tas bija daudz, tas bija liels kapitāls”.

Niedols toreiz bija Tautas frontes vietējās grupas vadītājs un organizēja braucienu. Kolhozā neviens šķēršļus nav licis, cilvēku atsaucība bijusi liela. „Es uzskatīju par savu pienākumu, nevarēja būt doma, ka varētu nepiedalīties. Darbs var pagaidīt šādās lietās; kas jādara, tas jādara. Nevar nedarīt. (..) Šos notikumos atceros. Es vienmēr atceros kā atraitnes dēla vārdus: „Daudz sapņu jāgulda smiltainē”. Šeit arī tā bijis diemžēl,” viņš atzīst.

Pagasta ļaudis vēsturiskajā mirklī iemūžināja Jānis Vecvagaris, arī aktīvs tautas frontes dalībnieks, kuram vienmēr līdzi bija fotoaparāts. „Ķēde beidzās, un mēs ar kājām gājām uz Lietuvas robežu, pie lietuviešu broļiem ciemos. Taisni [Lietuvas līdere Kazimira] Prunskiene runāja pa radio. Gājām atpakaļ .. Atceros bērniem no lidmašīnām konfektes meta pie Lietuvas robežas. Nezinu, tās lidmašīnas bija Lietuvas vai Latvijas. Kaut kāds „kukuruzņiks” meta konfektes,” stāsta Vecvagaris.

Mājās no Baltijas ceļa atgriezušies vien nākamās dienas rītausmā. Atceļā bijuši lieli satiksmes sastrēgumi - tam laikam netipiska parādība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti