Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Latgales uzņēmēji nikni par valdības vienaldzību

Dienas ziņas

Drošība Ventspils ielās

Ģimene Dagdas novadā audzē šķirnes aitas

Dagdas novadā ģimene jau 15 gadus audzē šķirnes aitas

Dagdas novada iedzīvotāji Jānis un Žeņa Lukaševiči Andrupenes pagastā zemnieku saimniecībā “Birztalas plus” jau gandrīz 15 gadus audzē šķirnes aitas. Šķirnes aitas Latgales pusē ir vien septiņās saimniecībās, bet Dagdas novadā Lukaševiču saimniecība šāda ir vienīgā.      

Žeņa un Jānis Lukaševiči audzē Latvijas tumšgalves. Šķirnes aitu saimniecības statuss iegūts jau 2004. gadā, un no 17 aitu ganāmpulka toreiz tas pieaudzis līdz 60 aitu mātēm, 15 jaunaitām un dažiem vaislas teķiem šogad.

Dagdas novadā tā ir vienīgā šāda veida aitu audzētava, un abi tās saimnieki jau kopš dzimšanas ir šīs puses iedzīvotāji.

“Es esmu tepat Andrupenē dzimis. Vetārsts, strādāju privātpraksē par vetārstu arī,” stāsta Jānis.

Žeņa ir no Bērziņu pagasta. “Atnācu uz šejieni praksē, mēs abi divi esam ar augstāko lauksaimniecisko izglītību. Es esmu zootehniķe,” piebilst Žeņa.

Latvijas Aitu audzētāju asociācija mājaslapā vēsta, ka valstī šobrīd ir 39 šķirnes aitu saimniecības, no tām Latgalē gan atrodas tikai septiņas. Lukaševiči uzskata - tas tāpēc, ka šajā nozarē uzreiz gūt peļņu nav iespējams, darbs ar šķirnes lopiem prasa lielus finansiālus un laika ieguldījumus.

“Daudzi iegādājas ārzemju gaļas teķus. Tad ir pieprasījums arī pēc laba māšu ganāmpulka. Tad viņi iepērk no mums šķirnes aitiņas un, krustojot ar gaļas teķiem, iegūst labus rezultātus. Tā kā mums realizēt iznāk tā, ka aitiņas lielākā daļa aiziet vaislai,” stāsta Žeņa Lukaševiča.

Aitkopji ievērojuši, ka tieši pēdējo gadu laikā arvien vairāk jauniešu atgriežas dzīvot tieši laukos.

“Es vispār pati esmu aitu vērtēšanas eksperte, pa Latgali braucu daudz un redzu cilvēkus; cilvēki sāk dzīvot labāk, nevajag baidīties no laukiem, laukos dzīvot var, tikai vajag labi strādāt. Apzinīgi strādāt, tad viss būs,” pārliecināta Žeņa.

Šobrīd Lukaševiču ģimene teju visu diennakti strādā kūtī, jo aitām dzimst jēri.  

Saimniecību paplašināt Lukaševiči nav iecerējuši, un vairāk par ganāmpulka kvantitāti viņus interesē izaudzēto lopu kvalitāte. Saimnieki gan ļoti cer, ka tālākā nākotnē abu darbu pārņems un laukos atgriezīsies kāds no mazbērniem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt