Dienas ziņas

Eiropa dubulto «Pfizer»/”BioNTech” vakcīnu pasūtījumu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Par saslimšanu ar Covid-19 ir jāstāsta

Covid-19 izslimojusi sieviete ar pandēmijas dienasgrāmatu grib palīdzēt izprast slimību

Cilvēkus baida saslimšana ar Covid-19, bet ar pieredzes stāstu palīdzību neziņa, kas bailes izraisa, var tikt mazināta. Rēzeknes novada iedzīvotāja – daudzbērnu mamma, rakstniece un bibliotekāre Meldra Gailāne par piedzīvoto slimnīcā un tagad mājās raksta pandēmijas dienasgrāmatu. Tajā jaušama arī sabiedrības dažādā attieksme pret saslimušajiem – no lielas vēlmes palīdzēt līdz pat neizpratnei un satraukumam apkārtējo iedzīvotāju vidū. 

Gailāne un viņas meita Irbe mitinās Rēzeknes novada Bērzgales ciemā. Nesen daļa ģimenes izslimoja Covid-19. Tagad karantīna ir beigusies, un ciema nomalē viņas bieži dodas pie ezera, jo, kā pašas uzsver, ir jāatgūst enerģija.

"Pēc pārslimošanas, kad es izgāju ārā pirmo dienu, cilvēki mazliet tālāk pagāja, jā, uz pretējo ielas pusi daži pārgāja. Bet es nedomāju, ka tas ir negatīvi, tā ir vienkārši piesardzība!" sacīja sieviete.

Meldra Covid-19 izslimoja smagi, bija slimnīcā un tur sociālajos tīklos savus pārdzīvojumus apkopoja pandēmijas dienasgrāmatā, kuru turpina rakstīt. Pierakstus ievēroja un publicē arī Latviešu folkloras krātuves digitālais arhīvs "garamantas.lv". Meldra pierakstos fiksē gan savu veselības stāvokli, gan arī emocijas.

"Mani pat pārsteidza tas, ka nav tas uzbrukums - tev samaksāja vai vēl kaut ko, ko dzird no citiem. Nē.

Cilvēki bija un ir ļoti atsaucīgi, patīkami patiesībā, es nemaz nedomāju, ka tik daudziem es rūpu," uzsvēra Meldra.

Krīzes centru pārstāvji ideju par pandēmijas dienasgrāmatu vērtē atzinīgi, jo informētība noteikti mazina bailes un neizpratni sabiedrības vidū.

"Iespēja arī citiem ieraudzīt, kā tas ir, un kaut kā droši vien iegūt no tā informāciju, izdarīt savus secinājumus un, iespējams, izmainīt arī savu uzvedību. Viennozīmīgi – ir ļoti svarīgi informēt sabiedrību, vispār šajā jautājumā būtu jāizglīto arvien vairāk," sacīja Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktora vietniece Anda Sauļūna.

"Mēs vēlamies pasargāt sevi, un principā tās ir tās bailes. Bet, jo vairāk mēs uzzinām par šo vīrusu, jo vairāk šīs bailes mazinās. Tas, protams, noteikti ir, pateicoties uzticamiem un pārbaudītiem ziņu avotiem," norādīja krīžu un konsultāciju centra "Skalbes" krīzes tālruņa konsultante Santa Laimiņa. Līdz šim speciālisti gan nav saņēmuši zvanus par aizvainojošu vai agresīvu attieksmi pret saslimušajiem, tomēr tas nenozīmē, ka šāda problēma nepastāv.

Turklāt emocionāli pārdzīvojumi ir divtik bīstami arī veselības stāvoklim. Ja cilvēks jūtas vientuļš vai aizskarts, svarīgi meklēt atbalstu.

"Nav tā spitālība, nav tas mēris, nav tas kaut kas tāds.

Tā ir vienkārši infekcijas slimība, kuru var dabūt jebkurš jebkurā vietā," uzsvēra Covid-19 izslimojusī Meldra. Viņa uzsvēra, ka svarīgākais ir nenovērsties no cilvēkiem.

"Visbriesmīgākais ir tas, ka tu esi viens. Pie tevis nāk kombinezonos slimnīcā, turas divu metru attālumā, pat parunāt nav ar ko!" uzsvēra sieviete.

Meldra Gailāne norādīja, ka katra paša spēkos šobrīd ir ievērot valstī noteiktos piesardzības pasākumus, kā arī mācīties no apkārtējo pieredzes stāstiem.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tam saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt. Tādēļ ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 7. februārim. Spēkā ir stingri ierobežojumi līdz 25. janvārim, kā arī mājsēde nedēļas nogalēs, kas nozīmē, ka no plkst.22 līdz 5 katram jāatrodas savā dzīvesvietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt